امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۲۰:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143617
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 29
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، امروز خبری در رسانه‌های منتشر شد و حکایت از آن داشت که پس از گذشت یک سال از ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، امروز خبری در رسانه‌های منتشر شد و حکایت از آن داشت که پس از گذشت یک سال از مدیریت علی شجاعی صائین بر مدیریت اداره کتاب وی از این سمت از سوی سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد برکنار شده است. اما پشت پرده این برکناری اتفاقات اخیر درباره عدم مجوز به دو کتابی است که یکی از آنها  این روزها «کی بود کی بود من نبودم» به راه انداخته است.
  * یک پرده از کتابی که بوی خون می‌دهد/ اداره کتاب ایستادگی کرد
از هنگام روی کار آمدن دولت یازدهم فشارهایی از داخل و خارج از وزارت ارشاد برای ارائه مجوز به «زوال کلنل» محمود دولت آبادی راه افتاد، تا این کتاب پرحاشیه در این دولت مجوز نشر اخذ کند.
اینکه کتابی اینگونه و حتی پس از اصلاحات باز هم نتواند مجوز بگیرد حکایتی است پرماجرا و نشان از آن دارد که «کلنل» خط قرمزها را گذرانده است.
«زوال کلنل» اثری از محمود دولت‌آبادی است که در سالهای ابتدایی دهه 1980 میلادی به زبان فارسی نوشته شده است.
این کتاب از هنگامی تا که در دولت دهم برای ارائه مجوز به ارشاد ارائه شد همچنان خبرساز بوده است. بعد از مخالفت وزارت ارشاد دولت دهم برای اعطای مجوز به این کتاب دولت آبادی ابتدا با اصلاح کتاب مخالفت کرد، اما در نهایت اعلام کرد که این اثر را با اصلاحات به ارشاد روانه خواهد کرد که ظاهرا اصلاحات به درستی صورت نگرفت و کماکان این اثر با تمام حاشیه‌ها اجازه انتشار ندارد.
اینکه عده‌ای این روزها در صدد فشار برای اخذ مجوز این کتاب هستند خود ماجرایی است که دامنه دراز دارد اما ارشاد از ابتدا موضع روشنی در خصوص این کتاب گرفت و باید دید در ادامه چه خواهد کرد. «جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید»
* پرده دوم؛ اداره کتاب و شجاعی صائین «نه» با جرات به «من این نسل» گفتند
در ادامه فشارها، اما ماجرا به کتابی موهن از سردبیر خبرگزاری کتاب رسید، کتابی که صراحتا به ارزشهای انقلاب اسلامی ضربه می‌زند.
ماجرا از این قرار است که اسدزاده این کتاب را در آذربایجان منتشر کرد و در ادامه این اثر در ایران توزیع غیر قانونی شد سپس روند اخذ مجوز برای این کتاب کلید زده شد، اما مدیر اداره کتاب «نه» محکمی گفت و همین ایستادگی وی سبب برکناری اش شد.
شجاعی صائین در این راستا در مصاحبه ای با روزنامه جوان درباره این کتاب و نویسنده اش صراحتا گفته بود: بارها درباره‌ این کتاب و نویسنده‌اش به آقای صالحی هشدار داده بودم. شجاعی صائین که عضو هیئت امنای خانه کتاب است درباره اینکه چرا باید شخصی که آشکارا در کتابش به ارزش‌های ملی توهین می‌کند و هیچ التزامی نیز به قوانین ممیزی ندارد، به سردبیری خانه کتاب گماشته می‌شود، گفت: این مسئله را باید از معاونت فرهنگی پیگیری کنید.
فشارها از درون و بیرون از ارشاد تمامی نداشت تا اینکه سرانجام سرپرست برای اداره مهم کتاب جای مدیر کل را گرفت و امیرزاده امروز معارفه شد.
* ماجرای سه بار استعفای آقای معاون
خبرها حکایت از آن دارد که سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزارت ارشاد تاکنون چندین بار به دلایل مختلف از جمله عدم مجوز به کتاب‌های این چینی و کمبود مسایل مالی استعفای رسمی خود را به جنتی وزیر ارشاد ارائه کرده بود اما وزیر ارشاد تامل به خرج داد و برای آرامش فضا این هزینه را نپذیرفت.
به واقع نه با این تغییر در اداره کتاب و نه هر تغییر دیگری کتاب‌های که منافات با اصل قوانین جمهوری اسلامی ایران داشته باشند نمی‌توانند مجوز دریافت کنند و به گفته پژمان‌فر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی: قطعا با چاپ چنین کتاب‌هایی که وقایع انقلاب را تحریف می‌کنند مخالف هستیم.
نکته جالب اینکه تحول در دولت اعتدال و امید به معنای ارائه مجوز به چند کتاب برچسب دار نیست تا تغییر را در بلندگوها اعلام کنند و بگویند برای نشان دادن اینکه شاهد تغییر باشیم باید به امثال دولت آبادی مجوز ارائه دهیم.
انتهای پیام/و
 
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها