امروز : پنجشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 August 24
۰۴:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143622
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیدمسعود شجاعی طباطبایی دبیر مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور داعش در نشست

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیدمسعود شجاعی طباطبایی دبیر مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور داعش در نشست خبری برگزاری این مسابقه که امروز در بنیاد فرهنگی روایت برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به اهمیت معرفی چهره حقیقی گروهک تروریستی داعش، از دو ماه گذشته هماهنگی برای برگزاری این مسابقه توسط سازمان هنری رسانه‌ای اوج، با مشارکت انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس و حوزه هنری آغاز شد.

وی ادامه داد: غده سرطانی به نام داعش به اسم اسلام عملاً وارد کارهایی بر خلاف اسلام شد و شرایط ایجاد موج اسلام‌هراسی که رژیم صهیونیستی و کشورهای غربی دنبالش بودند را فراهم کرد. به نوعی زمینه‌ای فراهم شد تا برخی از مردم دنیا و رسانه‌های غربی نگاهی یک طرفه علیه اسلام داشته باشند.

دبیر مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور داعش یادآور شد: روشنگری و بیان حقایق از پتانسیل کاریکاتور به شمار می‌رود. باید به هر شکل در موضوع گروهک تروریستی داعش نیز استفاده بهینه از این هنر داشته باشیم. 

وی بیان داشت: با توجه به برگزاری آخرین مسابقه‌ بین‌المللی کاریکاتور با موضوع غزه، دیدیم که 1200 کاریکاتوریست از 51 کشور در آن شرکت کردند. این استقبال زمینه‌ای برای برگزاری مسابقه کاریکاتور داعش در عرصه بین‌المللی را نیز فراهم کرد.

شجاعی طباطبایی در خصوص اطلاع‌رسانی برای دعوت از کاریکاتوریست‌های کشورهای دیگر جهان برای شرکت در مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور داعش، گفت: تاکنون فقط اطلاع‌رسانی در حد یک سایت خبری انجام گرفته است و خوشبختانه 80 اثر از کارتونیست‌های 6 کشور دنیا دریافت شده است.

وی درباره بخش‌های این مسابقه بیان داشت: این مسابقه در دو بخش اصلی کارتون با تحلیل و نگاه کاریکاتوریست و بخش کاریکاتور چهره با پرداختن به 6 شخصیت که به طور آشکار و پنهان از گروه و فرقه داعش حمایت کردند، برگزار می‌شود.

* شخصیت‌هایی که چهره‌شان کاریکاتور می‌شود

شجاعی طباطبائی در خصوص پرداختن به شخصیت‌های حامی گروهک تروریستی داعش در این مسابقه گفت: ابوبکر البغدادی، حمدبن‌خلیفه آل ثانی‌(امیر قطر)، بنیامین نتانیاهو، فرانسوا اولاند، اوباما و دیوید کامرون از جمله شخصیت‌هایی هستند که در بخش کاریکاتور چهره به آنها پرداخته خواهد شد. البته پادشاه عربستان هم جزو همین لیست بود که مُرد. در ضمن با توجه به آخرین صحبت‌های اوباما و پادشاه جدید عربستان، شاید نام وی را هم به لیست موضوع کاریکاتور چهره اضافه کنیم.

* 10 اردیبهشت 94؛ آخرین مهلت شرکت در مسابقه

وی در خصوص شرایط شرکت در این مسابقه و جوایز آثار برگزیده، گفت: هر شرکت‌کننده می‌تواند حداکثر 5 اثر در هر بخش ارسال کند. نفرات اول هر بخش 1500 دلار، لوح تقدیر و تندیس، نفرات دوم هر بخش 1000 دلار، لوح و تقدیر  و تندیس، نفرات سوم هر بخش 700 دلار، لوح تقدیر و تندیس در نظر گرفته شده است؛ همچنین 6 جایزه 500 دلاری به همراه لوح تقدیر به اثر برگزیده داده می‌شود.

دبیر مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور داعش بیان داشت: مهلت ارسال آثار تا 10 اردیبهشت 1394 است و علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را به نشانی info@resistar.ir ارسال کنند.

دبیر مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور داعش یادآور شد: از دیگر برنامه‌های این مسابقه، چاپ آثار برگزیده در کاتالوگ است؛ به تمامی هنرمندانی که آثارشان به کاتالوگ راه پیدا کند، یک نسخه از آن اهدا خواهد شد.

وی درباره داوری آثار گفت: در رابطه با داوری آثار دو تیم داوری داریم. 3 نفر از آنها از کاریکاتوریست‌های ایرانی و 2 نفر از کاریکاتوریست‌های خارجی هستند.

شجاعی طباطبائی هدف از برگزاری مسابقه کاریکاتور داعش بیان داشت: داعش از جمله گروهک‌هایی بود که سوریه را تا حد تخریب پیش برد ما هم خواستیم این گروهک را معرفی کنیم؛ این‌ها با هویت جعلی و برای برپایی حکومت اسلامی خودشان را معرفی کردند و باید این مسائل بررسی شده و مورد ارزیابی قرار گیرد.

* موضع‌گیری سفیر قطر درباره برگزاری مسابقه کاریکاتور داعش

وی در خصوص بازخورد اعلام فراخوان برگزاری مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور داعش گفت: با توجه به اینکه امیر قطر، جزو شخصیت‌های کاریکاتور چهره قرار گرفته است، سفیر کشور قطر برخورد جدی در رابطه با این موضوع داشت. ما نیز به آنها اعلام کردیم، با توجه به اینکه دولت قطر حمایت‌های جدی از گروهک تروریستی داعش داشت، اکنون باید در عرصه بین‌المللی پاسخگو باشد.

* سوم خرداد؛ مراسم پایانی مسابقه بین‌المللی کاریکاتور داعش

محمد حبیبی مدیرعامل انجمن هنرهای تجسمی، انقلاب و دفاع مقدس که دبیر اجرایی مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور داعش است، در ادامه نشست خبری گفت: مراسم پایانی این مسابقه روز سوم خرداد سال 94 برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: بعد از انتخاب آثار مجموعه نمایشگاه‌هایی در چند فرهنگسرای تهران و دو نقطه از کشورهای عراق و سوریه برپا خواهد شد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار