امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۱:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14365
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۵۹
تعداد بازدید: 94
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدعلی دادور در یک نشست خبری با اشاره به پروژه‌های جدید شرکت پالایش نفت ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدعلی دادور در یک نشست خبری با اشاره به پروژه‌های جدید شرکت پالایش نفت لاوان، اظهارداشت: با اجرای این پروژه‌ها ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه لاوان از یک میلیون و 80 هزار لیتر به دو میلیون و 800 هزار لیتر افزایش یافت.

وی با اشاره به افزایش 20 درصدی تولیدات این پالایشگاه بدون صرف هزینه جدید، گفت: پروژه‌های جدید لاوان، نفت و گاز تولیدی را از 2.4 میلیون لیتر به 4 میلیون لیتر افزایش داد که 300 هزار لیتر از نفت و گاز تولیدی جدید در واحد تقطیر در خلاء و از نفت کوره استحصال می‌شود.

مدیرعامل پالایشگاه لاوان با بیان اینکه لاوان تنها پالایشگاهی است که به شبکه برق سراسری متصل نیست، گفت: به همین دلیل 4 دستگاه مولد 7 مگاواتی جدید نصب کردیم که تولید برق از بخار را از 12 مگاوات به 40 مگاوات افزایش داد.

وی اضافه کرد: پنج دستگاه تلمبه 1800 متر مکعبی ساخت داخل برای برداشت و توزیع آب دریا نصب کردیم و دو دستگاه آب شیرین‌کن ساخت داخل را نیز راه‌اندازی کردیم که تولید آب شیرین پالایشگاه را از 200 متر مکعب در ساعت به 440 متر مکعب در ساعت افزایش داد.

دادور افزود: بعلاوه 12 دستگاه مخزن ذخیره‌سازی فرآورده و خوراک را احداث کردیم که ظرفیت ذخیره‌سازی را به دو برابر یعنی 500 میلیون لیتر افزایش داد.

وی همچنین ایجاد شبکه توزیع هوای فشرده، نوسازی ناوگان آتش‌نشانی با توجه به ایزوله بودن جزیره، راه‌اندزای دکل رادیویی و جابجایی و احداث ساختمان‌های جدید آزمایشگاه، آموزش و کارگاه مرکزی را از جمله دیگر پروژه‌های تکمیل‌شده این شرکت دانست.

مدیرعامل پالایشگاه لاوان با بیان اینکه برای احداث کل پروژه‌های 14 گانه 400 میلیارد تومان و 80 میلیون یورو سرمایه‌گذاری کرده‌ایم، گفت: بخشی از این سرمایه‌گذاری از منابع داخلی پالایشگاه و پالایش و پخش، بخشی از تسهیلات بانک تجارت و بخشی نیز از صندوق انرژی بانک ملت تامین شده است.

وی اضافه کرد: در مرحله راه‌اندازی تولیدات جدید هستیم چنانکه تا آخر هفته بنزین با اکتان 95 تولید خواهیم کرد.

دادور افزود: کل بنزین تولیدی با استاندارد یورو 4 تولید می‌شود و کیفیت نفت و گاز لاوان نیز تا دو ماه آینده افزایش می‌یابد.

مدیرعامل پالایشگاه لاوان گفت: بعد از بهره‌برداری از کل پروژه‌ها تولید گاز مایع به 200 تن، بنزین به بیش از 2.8 میلیون لیتر، در نفت  گاز به 3 میلیون لیتر در روز، سوخت جت به یک میلیون و نفت کوره به 3 میلیون لیتر در روز خواهد رسید که تولید نفت کوره ما از 37 درصد خوراک به 20 درصد کاهش خواهد یافت و 30 تن در روز نیز گوگرد تولید خواهند کرد.

وی تاکید کرد: فرآورده‌های ما بجز نفت کوره و بعضی‌مواقع گاز مایع وارد کشور می‌شود و در سه استان هرمزگان، سیستان و بلوچستان و بوشهر توزیع می‌شود.

دادور با بیان اینکه تا پایان مردادماه 100 درصد پروژه‌های فعلی به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: ارزش صادرات نفت کوره و بخشی از گاز مایع ما که صادر می‌شود ماهانه به 100 میلیارد تومان بالغ می‌شود.

وی در ادامه گفت: پروژه‌هایی برای افزایش ظرفیت پالایش در آینده تصویب می‌کنیم و برای تثبیت و تقویت سود سهامداران در پروژه‌های دیگر نفت و گاز پتروشیمی در لاوان سرمایه‌گذاری خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه تولید فرآورده‌هایی که در سبد سوخت کشور استفاده می‌شود مانند بنزین و گازوئیل هرگز کاهش نخواهد یافت، گفت: اوایل امسال 26 تا 27 درصد از خوراک نفت ما به نفت کوره تبدیل می‌شد که در حال حاضر این رقم به 20 درصد رسیده است و تنها پالایشگاهی در داخل کشور هستیم که تنها 20 درصد نفت کوره تولید می‌کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره ترکیب سهامداران این شرکت گفت: صد در صد سهام لاوان خصوصی شده است که تأمین اجتماعی 50 درصد و 3 عضو هیئت مدیره ، سهام عدالت 40 درصد با 2 عضو هیئت مدیره را در اختیار دارد، 5 درصد سهام در بورس عرضه شد و 5 درصد سهام لاوان نیز به صورت ترجیحی در اختیار کارکنان قرار گرفت.

وی با بیان اینکه روزانه 60 هزار بشکه خوراک دریافت می‌کنیم، گفت: نسبت خوراک ما از 40 درصد میعانات و 60 درصد نفت خام تشکیل شده است.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها