امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۳:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143684
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۲۹
تعداد بازدید: 274
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در ادامه مخالفت‌ها با دعوت جان بینر از نتانیاهو برای حضور در نشست مشترک کنگره ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در ادامه مخالفت‌ها با دعوت جان بینر از نتانیاهو برای حضور در نشست مشترک کنگره آمریکا و سخنرانی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران، یک پایگاه آمریکایی این دعوت را نقض قانون اساسی این کشور خواند.

«جان بینر» رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، یک روز پس از آنکه باراک اوباما  در نطق سالانه اخیر خود از کنگره خواست تلاش برای تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران را متوقف کند، از نتانیاهو دعوت کرد برای سخنرانی در مورد مذاکرات هسته‌ای ایران در نشست مشترک سنا و مجلس نمایندگان، به واشنگتن سفر کند دعوتی که با پذیرش نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روبرو شد..

مقامات دولتی آمریکا با بیان اینکه دعوت از نتانیاهو بدون هماهنگی کاخ سفید صورت گرفته و اقدامی خارج از پروتکل‌های دیپلماتیک است، اعلام کرده‌اند در صورتی که نتانیاهو به آمریکا سفر کند، نه اوباما و نه هیچ‌یک از مقامات ارشد دولت با وی دیدار نمی‌کنند.

پایگاه آمریکایی «لیوینگستن دیلی» در گزارشی دعوت از بنیامین نتانیاهو را نقض اصل تفکیک قوا بین کنگره و رئیس‌جمهور مندرج در قانون اساسی آمریکا توصیف کرد.

در گزارش این پایگاه آمده است: «جان بینر رئیس مجلس نمایندگان وقتی از بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل برای صحبت درباره ایران در نشست کنگره دعوت کرد، کاری بیش از نقض پروتکلهای قانونی انجام داد او اصل تفکیک قوا بین کنگره و دولت را در مسائل خارجی نقض کرد».

در این گزارش می‌خوانیم: «اسناد و قوانین فدرال کاملا تصریح کرده که مدیریت روابط با دیگر کشورها و مذاکرات برای توافقات در حوزه اختیارات رئیس‌جمهور است البته رئیس‌جمهور قدرت و اختیار تعهد و تن دادن آمریکا به هر توافقی را بدون تایید دو سوم اعضای سنا را ندارد».

در ادامه این گزارش آمده است: «رئیس‌جمهور اوباما در حال مذاکره با ایران بر سر برنامه هسته‌ای آن است. اعضای کنگره که شامل تعداد قابل قبولی از دموکراتها هم هست، از این می‌ترسند که او به یک توافق ضعیف با ایران برسد».

«لیوینگستن دیلی» همچنین می‌نویسد: «البته این موضوع(نگرانی کنگره) به آنها مجوز تلاش برای دخالت در مذاکرات را نمی‌دهد اما آنها با تصویب تحریم‌های تازه و درخواست از نتانیاهو برای سخنرانی به دنبال این کار هستند».

این پایگاه با انتقاد از دعوت از نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تصریح می‌کند: «نتانیاهو نیازی به صحبت در نشست کنگره ندارد تا بفهمد او خواهان چیست. او می‌خواهد آمریکا توانمندی هسته‌ای ایران را بمباران و آن را قطعه قطعه کند. نظر و مقصود نهایی نتانیاهو ایران نباید اصلا هیچ قابلیت سوخت اتمی  داشته باشد اما آمریکا قصدی برای اجرای این مقصود نهایی ندارد».

در گزارش مذکور تاکید شده است: «دعوت از نتانیاهو یک نمایش سیاسی برای فشار بیشتر بر اوباما است تا در مذاکراتش با ایران سرسخت تر باشد. اما این نقش و وظیفه کنگره نیست و قطعا این نقش و وظیفه رئیس مجلس نمایندگان نیست».

پایگاه آمریکایی تصریح می‌کند: «لایحه تحریم‌ها(ضد ایران) و دعوت از نتانیاهو در واقع غصب قدرت و اختیار مبتنی بر قانون اساسی رئیس‌جمهور در مدیریت مذاکرات با کشورهای خارجی است».

در گزارش بر اینکه توافق نهایی با ایران باید به تایید کنگره برسد، آمده است: «موسسان قانون اساسی از سنا می‌خواستند که در موضوعات خارجی فعال بوده و ایفای نقش کند. هر گونه توافقی با ایران بدون تردید شامل تعهداتی برای آمریکا برای انجام برخی اقدامات خاص و انجام ندادن برخی دیگر از اقدامات است. موسسان قانون اساسی نمی‌خواستند که رئیس‌جمهور اختیار یکجانبه برای تن دادن و تعهد کشور به توافقات با دیگر کشورها داشته باشد. این موضوع به تایید دو سوم سنا نیاز دارد».

در پایان این یادداشت با اشاره به اقدامات کنگره و کاخ سفید در تقابل با هم در قبال مذاکرات ایران این چنین تاکید می‌شود: «کنگره در تقابل و تضاد با آنچه قصد و نیت قانون اساسی برای محدود کردن اوباما است و از سوی دیگر اوباما نیز در مسیری خلاف قصد قانون اساسی در حال اقدام است».

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار