امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۹:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143695
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۲۹
تعداد بازدید: 167
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «ناهض حتر» نویسنده و روزنامه‌نگار ملی‌گرای اردنی در میزگردی که در ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «ناهض حتر» نویسنده و روزنامه‌نگار ملی‌گرای اردنی در میزگردی که در فارس برگزار شد مسائل مهم منطقه از جمله پرونده بحران سوریه، روابط اردن و ایران و نقش «عبدالله دوم» شاه این کشور در اداره سیاسی اردن را بررسی کرد.

حتر درباره گزارش‌هایی که در ارتباط با دخالت «امان» در بحران سوریه منتشر شده است‌، گفت: در طول چهار سال گذشته دخالت اردن در امور سوریه محدود بوده، دخالت‌هایی وجود داشته اما درباره نقش امان در بحران سوریه گاهی اغراق هم شده زیرا دخالت اردن در سطح دخالت‌های ترکیه نیست.

وی افزود: ما تلاش می‌کنیم که به هیچ وجه دخالتی از طرف ما در سوریه صورت نگیرد اما باید در عین حال به صورت روشن نوع دخالت اردن بررسی شود.

شرایط برای بهبود روابط ایران و اردن مهیاست

روزنامه نگار و فعال سیاسی اردنی درباره روابط تهران و امان نیز تأکید کرد که شرایط به گونه‌ای مهیا شده که روابط ایران و اردن بهبود پیدا کند، ایستادگی ایران در کنار سوریه نگرش بسیاری از جنبش‌های ملی و مردمی را درباره ایران تغییر داده و در سطح دولت و سیاسیت رسمی کشور نیز به این باور رسیده‌اند که ایران به یک قدرت منطقه‌ای بزرگ تبدیل شده و نباید نادیده گرفته شود.

حتر گفت: بر همین اساس افق‌های جدید و تازه‌ای برای بهبود روابط دو کشور صورت گرفته و خوشبختانه سفیر اردن که به ایران آمده به این نوع دوستی و روابط میان دو کشور ایمان دارد و سفر من نیز در تلاش برای ایجاد راهکاری برای بهبود روابط دو کشور و تشکیل انجمن دوستی دو کشور در زمینه‌ تجاری و اقتصادی است و امیدورام که پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از این رویکرد حمایت کند و آن را مد نظر قرار دهد.

وی در پاسخ به سوالی درباره نقش انگلیس در سیاست داخلی اردن و رویکرد پادشاه این کشور گفت: عبدالله دوم مانند ملک حسین نیست، ملک حسین به خود به عنوان یک رهبر عربی نگاه می‌کرد و در واقع نقش اصلی در تصمیم گیری‌های سیاسی اردن را بر عهده داشت وی همچنین نقش‌هایی در سطح بین المللی و منطقه ایفا می‌کرد و سخن او فصل‌الخطاب سیاست اردن بود و به نوعی رهبری سنتی عربی را بر کشور حاکم کرده بود در عین حال از محبوبیت مردمی فراوانی برخوردار بود.

حتر افزود: دوره ملک حسین تمام شده است، امروز کشور و دولت اردن از چندین جریان تشکیل شده و نهادها، جریان‌های مردمی و ملی قوی و احزاب و پارلمان دارد و این به معنای این است که پادشاه تنها کسی نیست که در کشور تصمیم گیری می‌کند در واقع او سیاست اردن را بر اساس توازن موجود در کشور پیاده می‌کند.

عبدالله دوم به باقی ماندن «بشار اسد» ایمان داشت

وی ادامه داد: زمانی که سوریه در سال 2013 در وضعیت بدی قرار داشت من و به همراه تعدادی از دوستان در محضر پادشاه بودیم و او به خوبی نسبت به موضع من درباره سوریه آگاه است و به من اطمینان خاطر داد که به شخصا از نظام سوریه حمایت می‌کند و معتقد است که وجود نظام سوریه برای اردن مفید است و بیشتر از آن به من تأکید کرد که بشار اسد در سوریه باقی خواهد ماند. او با این اقدام می‌خواست به جنبش مردمی و ملی پیام بدهد که با وجود اینکه در معرض فشار شدید عربستان و آمریکا قرار دارد اما از سوریه حمایت می‌کند.

این روزنامه نگار اردنی اعلام کرد که از معارضان کشورش به شمار می‌رود و در اردن معروف به دوستی و اتحاد با حزب الله و سوریه است و افزود: هیأتی از احزاب و جریان‌های اردنی تشکیل داده شده به نام کمیته سیاست خارجی اردن و این نهاد نقش مهمی در حمایت از جریان‌های حامی سوریه ایفا می‌کند و این شورا نقش عمده‌ای برای بهبود روابط ایران و اردن نیز دارد.

ایران عمق استراتژیک کشورهای عربی برای مقابله با اسرائیل است

وی پافشاری کرد که نگاه این شورا برای بهبود روابط امان و تهران تنها بر اساس منافع دو کشور نیست بلکه با توجه به خطری که اسرائیل برای اردن ایجاد می‌کند این اقدام بر اساس اهمیت استراتژیکی که این رابطه ایجاد می‌کند صورت می‌گیرد.

حتر بر خلاف دیدگاه سران سیاسی دولت‌های عربی، ایران را عمق استراتژیک برای کشورهای عربی به منظور رویارویی با اسرائیل دانست و گفت این کشور از لحاظ اجتماعی سیاسی و فرهنگی با عراق مرتبط است و اردن نمی‌تواند بدون رابطه محکم با عراق به حیات خود ادامه دهد برهمین اساس آرامش و توسعه عراق به سود اردن است و از طریق تفاهم با ایران می‌توان کمک‌هایی برای مردم عراق فراهم کرد.

وی همچنین افزود: ما ایستادگی ایران در کنار سوریه را تحسین می‌کنیم و شهادت سردار ایرانی اوج همکاری ایران است زیرا خون عزیزان از پول و سلاح با اهمیت است.

حتر گفت با وجود اینکه با سیاست‌های دولت اردن مخالفم اما این سیاست‌، کشور را از یک شکست امنیتی که ممکن بود سالها پیش این کشور را در هم بشکند دور کرده است.

وی گفت: به پادشاه به صورت شفاهی و مکتوب پیشنهاد داده ام با توجه به اینکه نسب ایشان به خاندان آل هاشم می‌رسد که در میان اهل سنت و شیعه  محترم است در میان این دو فرقه برابری ایجاد کند و تلاش کند آتش جنگ مذهبی منطقه را خاموش کند.

او مدعی شد که انگلیس نقش خاصی در اردن ندارد اما افزود که نفوذ غربی در اردن در واقع نفوذ آمریکایی‌هاست، پادشاه تنها با برخی مستشارهای انگلیسی در ارتباط است و دولت‌های غربی نفوذی در اردن ندارند و تنها نفوذ به ایالات متحده محدود می‌شود.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار