امروز : چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 20
۲۰:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143710
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۵۰
تعداد بازدید: 333
"دیوید هیرست" پژوهشگر مسائل خاورمیانه در مقاله ای از وجود تماس‌هایی مابین مشاوران پادشاه جدید عربستان و شخصیت‌های مصری مرتبط با اخوان ...

"دیوید هیرست" پژوهشگر مسائل خاورمیانه در مقاله ای از وجود تماس‌هایی مابین مشاوران پادشاه جدید عربستان و شخصیت‌های مصری مرتبط با اخوان المسلمین خبر داد.

پس از مرگ "عبدالله بن عبدالعزیز" پادشاه سابق عربستان سعودی، روابط حکومت آل سعود با همپیمان سابق خود یعنی مصر، روز به روز به سمت سردی و تاریکی بیشتر پیش می‌رود.

به گزارش پیروان مــوعــود، در حالی که کشور عربستان این روزها حضور پادشاهی به نسبت جوان‌تر از پادشاه پیشین خود را در راس حکومت تجربه می‌کند، برخی تحولات از ایجاد تغییر و تحولات اساسی در سیاست خارجی این کشور در آینده نزدیک خبر می‌دهند.

"ملک سلمان" پادشاه جدید این کشور، بلافاصله پس از مرگ "ملک عبدالله" تغییرات گسترده‌ و نه چندان غیر منتظره‌ای را در ارکان سلطنت خود رقم زد تا نزدیکان پادشاه قبلی از حکومت خود دور نگه دارد.

"سلمان" که گفته می‌شود با بیماری آلزایمر دست و پنجه نرم می‌کند، پیش از هرکاری تصمیم گرفته است در روابط خوب گذشته حکومت پادشاهی عربستان با دیکتاتور مصر "ژنرال عبدالفتاح السیسی" به طور جدی تجدید نظر کند.

این گمانه زنی از آنجایی تقویت شد که "سلمان بن عبدالعزیز" چند ساعت پس از نشستن بر تخت پادشاهی، "خالد تویجری" رئیس دیوان پادشاهی را برکنار و پسر خود "محمد بن سلمان" را جایگزین وی کرد. گفته می‌شود خالد تویجری مرد سیاسی دربار عربستان و حامی اول "عبدالفتاح السیسی" بوده است. وی همان کسی است که "عبدالله" را قانع کرد تا از کودتای "السیسی" در مصر حمایت کند.

در عین حال، "دیوید هیرست" پژوهشگر مسائل خاورمیانه در مقاله ای از وجود تماس‌هایی مابین مشاوران پادشاه جدید عربستان و شخصیت‌های مصری مرتبط با اخوان المسلمین خبر داد.

این نویسنده انگلیسی همچنین مصالحه اخوان‌المسلمین مصر با حکومت این کشور را به جهت آرام کردن فضای سیاسی این کشور و حرکت به سمت قدرت‌گیری دوباره رامحتمل دانسته است.

از سوی دیگر برخی روزنامه نگاران مصری از توطئه رسانه‌ای حکومت مصر بر ضد "ملک سلمان" پرده برداشتند.
بر اساس اعلام برخی رسانه‌های مصری، تویجری با همکاری "متعب" پسر عبدالله و "بندر بن سلطان" (رییس سابق استخبارات عربستان) با کمک رسانه‌ای دولت مصر سعی کرده‌اند با پررنگ جلوه دادن بیماری آلزایمر "ملک سلمان" مقدمات کنار زدن وی را فراهم کنند.

علاوه بر این، نارضایتی "سلمان" از برخورد صورت گرفته با جمعیت اخوان المسلمین مصر و "محمد مرسی" در زمان پادشاهی "عبدالله" باعث شده تا سردی روابط دوکشور دوست و همپیمان قدیم روز به‌روز تشدید شده و به سمت تقابل پیش برود.

در این میان این "السیسی" است که باید بیش از پیش به فکر پایه ‌های متزلزل حکومت خود باشد چراکه بزرگترین حامی این ژنرال مصری در خاورمیانه هم اکنون به چالشی بزرگ بر سر راه ادامه ریاست او تبدیل شده است.

منبع:انقلاب اسلامی

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها