امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۷:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143720
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگو با فرید زکریا، تحلیل‌گر ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگو با فرید زکریا، تحلیل‌گر مشهور شبکه سی& zwnj;ان‌ان تصریح کرد که نباید در جنگ با تروریست‌ها، به نظریه جنگ مذهبی نزدیک شد.

وی تاکید کرد که 99.9 درصد از مسلمانان با گروه‌های تروریستی مخالف‌اند و ما باید خود را متحد این افراد بدانیم.

رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص سفر نتانیاهو به واشنگتن گفت که در صورتیکه نتانیاهو به آمریکا سفر کند با او دیدار نمی‌کند زیرا به هیچ‌ عنوان روال نیست که دو هفته قبل از برگزاری انتخابات با رهبر یک کشور دیدار کند.

اوباما در اینباره تصریح کرد: «من حاضر به دیدار با نتانیاهو نیستم. زیرا سیاست ما اینگونه نیست که با رهبر هر کشوری از جهان درست دو هفته قبل از برگزاری انتخابات آن کشور دیدار کنیم».

وی ضمن حمایت از رویکرد خود در قبال ایران و مخالفت با تحریم‌های جدید علیه ایران در حال حاضر تصریح کرد: «استدلال من است که ما تحریم‌های بسیار کارآمدی علیه ایران تصویب کردیم که این تحریم‌ها توانست ایران را به میز مذاکرات بیاورد تا بتوانیم این موضوع را بررسی کنیم که آیا می‌توانیم موضوع هسته ای ایران را از طریق دیپلماتیک رفع کنیم.»

اوباما سپس در ارتباط با پایبندی ایران به توافق موقت ژنو  تحت عنوان برنامه اقدام مشترک ادامه داد: «با تمامی محاسبات صورت گرفته از جمله محاسبات سازمانهای اطلاعاتی اسرائیل، ایران به مفاد توافق موقت ژنو (برنامه اقدام مشترک) پایبند بوده است. برنامه هسته‌ای خود را گسترش نداده‌اند. آنها ذخایر اورانیوم با درصد غنای پایین خود را به عقب بازگردانده‌اند. ما در این دوران از مذاکرات هسته‌ای هیچ‌چیزی را از دست نداده‌ایم. برنامه هسته‌ای ایران پیشرفت نکرده است.»

رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص موضوع هسته ای ایران تأکید کرد: ما شانس ایجاد یک مکانیسمی را داریم که طبق آن بتوانیم تأیید کنیم که ایران تسلیحات هسته‌ای ندارد و ایران توانمندی این را دارد که در طی زمان مجدداً به عنوان یک بازیگر مسوول به جامعه ملل وارد شود. با اینحال نمی‌دانم که بتوانیم به چنین چیزی برسیم اما استدلال من برای کنگره آمریکا این است که در مقابل تصویب تحریم‌ها علیه ایران مقاومت کنند زیرا شرکای ما و حتی ایران می‌توانند این تحریم‌ها را نقض توافق موقت ژنو تفسیر کنند. از نظر ما، تضعیف دیپلماسی در این برهه مهم زمانی بدون آنکه دلیل خوبی داشته باشیم، یک اشتباه است.

اوباما سپس اینگونه راهکار ارائه داد: کاری که در حال حاضر ما باید انجام دهیم این است که باید این دور از مذاکرات را به اتمام برسانیم و به ایران فشار آوریم تا به خواسته جامعه بین‌الملل آری بگوید و مهم است که اتحاد بین گروه 1+5 حفظ شود و حتی اتحاد با روسیه علیرغم تنش‌هایی که با این کشور داریم، حفظ شود و همچنین اتحاد با چین که تشنه نفت ایران است، حفظ شود. ما هنوز می‌توانیم این اتحاد را حفظ کنیم و نشان دهیم که دیپلمات‌های ما تا چه اندازه موثر بوده‌اند.

رئیس‌جمهور آمریکا تأکید کرد: بگذارید اگر به توافق هسته‌ای با ایران نرسیدم، ایران به دلیل آنکه به یک توافق منطقی آری نگفته است، مقصر باشد. اگر لایحه تحریم‌های ایران تصویب شود من آن را وتو می‌کنم اما این را هم به نمایندگان کنگره و اسرائیل گفته‌ام که روز بعد از اینکه ایران از توافق عقب‌ بکشد، ساده‌ترین کار برای من در کنگره، تصویب تحریم‌های بیشتر علیه ایران خواهد بود. برای من تنها دو روز طول می‌کشد که لایحه تحریم‌های بیشتر علیه ایران را امضا کنم. ما توانایی تشدید تحریم‌ها علیه ایران را داریم اما چیزی که اهمیت دارد این است که نشان دهیم که تمامی راههای ممکن دیپلماتیک را اعمال کردیم.

رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص نوع توافق نهایی با ایران اینگونه گفت: «مهم این است که یک توافق مناسب داشته باشیم و درباره آنکه چه توافقی داریم، استدلال های خود را ارائه کنیم. من قبلاً هم گفته‌ام که عدم توافق را به یک توافق بد ترجیح می‌دهم اما اگر بتوانم از طریق یک مکانیسم بی چون و چرا و قابل تأیید ثابت کنم که به توافقی با ایران رسیده‌ایم که طبق آن تهران نمی‌تواند قابلیت گریز هسته‌ای داشته باشد و اگر شماری از کارشناسان و دانشمندان به ما تضمین دهند که ایران در آستانه تبدیل شدن به یک قدرت تسلیحاتی قرار ندارد، باید یک بحث عمومی راه بیاندازیم و از تمامی اعضای کنگره بپرسیم که به چه دلیل باید چنین توافقی را رد کنیم و از گزینه نظامی که کارایی کمی در محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران دارد حمایت کنیم و آن را دنبال کنیم؟ این رویکرد نظامی انشعابات زیادی را در شرایط کنونی که با درگیری‌های زیادی در خاورمیانه مواجه هستیم به همراه خواهد داشت.»

رئیس‌جمهور آمریکا در بخش بعدی سخنان خود به موضوع روسیه اشاره کرد و تصریح کرد: روسیه فرصت و شانس این را دارد که به اقتصاد خود تنوع بخشد و به کمک ما به سازمان تجارت جهانی بپیوندد.

*الحاق کریمه در واقع یک هزینه برای مسکو بود، نه امتیاز

اوباما ادامه داد: از زمانیکه رئیس‌جمهور پوتین درباره کریمه و اوکراین چنین تصمیمی را گرفت و در واقع این اقدامات و ابتکار عمل روسیه موجب شد تا این کشور بیشتر و بیشتر در وضعیتی گرفتار شود که نقض قوانین بین‌المللی است. روسیه، تمامیت ارضی و حاکمیت اوکراین را نقض کرده است و موجب شده است که روسیه از نظر دیپلماتیکی دچار انزوا شود و اروپا در رابطه تجاری با این کشور محتاطانه عمل کند.

رئیس‌جمهور آمریکا با اشاره به تحریم‌هایی که علیه روسیه وضع شده است، ادامه داد: تحریم‌ها در حال فلج کردن اقتصاد روسیه است و فرمولی وجود ندارد که در نهایت به نفع روسیه ختم شود. الحاق کریمه به مسکو در واقع برای روسیه یک هزینه و نه منفعت بود.

اوباما اینگونه گفت: دیگر آن زمانها گذشته که تسخیر یک سرزمین، نمایانگر موقعیت عالی و بالای یک کشور بود. امروز دیگر قدرت یک کشور از طریق دانش، مهارت، توانایی صادرات کالا، اختراع و ابداع خدمات و کالاهای جدید به دست می‌آید.

*درگیری‌ نظامی روسیه و آمریکا عقلانی نیست

رئیس‌جمهور آمریکا تصریح کرد: با توجه به ارتش روسیه و با توجه به اینکه اوکراین یک عضو ناتو نیست، محدودیت‌هایی برای اقدام نظامی (علیه روسیه) وجود دارد و خطاب به آنهایی که می‌گویند آمریکا باید اقدامات بیشتری انجام دهد، می‌گویم که برای آمریکا و جهان عقلانی نیست که شاهد درگیری نظامی روسیه و آمریکا باشند.

*روسیه یک چیز می‌گوید اما اقداماتش چیز دیگری را نشان می‌دهد

رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به سوال فرید زکریا در ارتباط با تمایل روسیه برای رفع مسئله اوکراین گفت: آنچه که اخیراً شاهد آن بودیم، مذاکرات مقامات روسیه با مقامات کشورهای جهان از جمله آنگلا مرکل، فرانسوا اولاند و حتی خود ما بوده است. روسیه یک چیز می‌گوید اما اقدامات این کشور چیز دیگری را نشان می‌دهد. آنچه که ما شاهد آن هستیم این است که جدایی‌طلبان اوکراین از طریق روسیه تأمین مالی می‌شوند، توسط آنها آموزش می‌بینند، ارتش روسیه از آنها حمایت می‌کند. راهبرد جدایی‌طلبان از جانب روسیه است، بنابراین ما هنوز شاهد این نبودیم که کرملین علاقه‌ای به رفع این موضوع در بلند مدت داشته باشد.

*از مسیر دوطرفه فشار به روسیه و تقویت کی‌یف حمایت کنیم

اوباما تأکید کرد: یکی از اقداماتی که ما می‌توانیم انجام دهیم این است که در عین حال که هزینه‌هایی را به روسیه متحمل می‌شویم از اقتصاد اوکراین و اصلاحات دولت کی‌یف حمایت کنیم. باید از یک مسیر دو طرفه حمایت کنیم و آن اعمال فشار به روسیه و تقویت کی‌یف می‌باشد.

با اینحال باراک اوباما ابراز خوشبینی نکرد که این رویکردهایش نتیجه بخش شود و گفت: چندان خوشبین نیستم که این رویکردها چیزی را تغییر دهد. سیاست پوتین بسیار موفق عمل کرده است و پوتین تا حدودی موفقیت سیاسی خود را به واسطه رسانه‌های روسیه از جمله تلویزیون روسیه به دست آورده است.

*افتخارم این است که توانستم اقتصاد آمریکا را نجات دهم/افتخار می کنم به دو جنگ پایان دادم

رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگار سی ان درباره مسئله‌ای که به آن افتخار می‌کند، گفت: من افتخار می‌کنم که توانستم اقتصاد آمریکا را نجات دهم. هنوز راه زیادی برای پیمودن داریم. در سطح جهانی به این حقیقت افتخار می‌کنم که به دو جنگ عراق و افغانستان پایان دادم. آنچه که ما انجام دادیم، بازتابی از بهترین ارزش‌های آمریکا بود. جنبش دموکراتیک را در برمه پرورش دادیم، به سیاستی که به اعتقاد من غیرسازنده بود در کوبا پایان دادیم. ائتلاف با کشورهایی چون چین را تقویت کردیم. هند کشوری با پتانسیل بالا است که به آن توجهی نشده بود.

اوباما در اظهارات خود تقویت رابطه با کشورهای آسیا و اقیانوسیه را از دیگر افتخارات خود دانست و گفت به اعتقاد وی «آمریکا در دوران ریاست‌ جمهوری من محکم‌تر، امن‌تر، در رفاه بیشتر و با نفوذ تر از قبل شده است.»

*قبل از تیراندازی، هدف را باید مشخص کرد/تصمیمات ما هزینه دربردارد

رئیس‌جمهور آمریکا در بخش‌هایی از سخنان خود به خبرنگار شبکه سی ان ان گفت: بهتر است قبل از تیراندازی، هدف را مشخص کنیم زیرا تصمیماتی که اتخاذ می‌کنیم همگی هزینه‌هایی را در برخواهد داشت.

مشروح مصاحبه فرید زکریا با اوباما ساعت 10:00 صبح به وقت محلی (18:30 به وقت ایران) از شبکه سی ان ان پخش خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها