امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۶:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143735
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 47
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه انگلیسی «گاردین» طی گزارشی تحت عنوان «در خطر بودن جان ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه انگلیسی «گاردین» طی گزارشی تحت عنوان «در خطر بودن جان هزاران لائوسی بخاطر بمب‌های عمل نکرده آمریکا در این کشور»‌ نوشت: درست 50 سال از حضور نیروهای آمریکایی که در سال 1965 وارد ویتنام شدند، می‌گذرد.

بر اساس این گزارش، لائوس در جریان جنگ ویتنام موضع بی‌طرفی پیش گرفت. اما «ویت‌کنگ‌ها» که مبارزین ویتنامی بودند، از لائوس به عنوان خط تدارکاتی در جنگ ویتنام استفاده کردند.

آمریکا در اواخر دهه 60 میلادی برای مقابله با چریک‌های ویت‌کنگ ویتنام که به داخل لائوس رخنه می‌کردند، بی‌طرفی لائوس را نقض و بدون افشای این موضوع، بخش‌هایی از این کشور به ویژه «دشت خمرها» را با بمباران‌های گسترده خوشه‌ای ویران کرد.

گاردین در ادامه نوشت: آمریکا در لائوس با برنامه ریزی سازمان جاسوسی سیا عملیات محرمانه‌ای را برای نابودی ویتنام شمالی و از بین بردن «هوشی مینه »رهبر آن‌ها آغاز کرد و در جریان این عملیات نیروهای آمریکایی بیش از 270 میلیون بمب بر سر اهالی لائوس ریختند.

به نوشته این روزنامه، یک سوم بمب‌های فروریخته شده عمل نکردند و مقام‌های این کشور می‌گویند سالیانه انفجار بمب‌های برجا مانده آمریکا در لائوس جان 500 نفر را می‌گیرد که اکثر آن‌ها را کودکان و کشاورزان تشکیل می‌دهند.

با وجود هزینه‌های صورت گرفته در پاکسازی لائوس از بمب‌های آمریکایی، تاکنون تنها  1% از خاک این کشور به طور کامل پاکسازی شده است.

گاردین سپس نوشت:حال میراث جا مانده از عملیات مخفی آمریکا در روستاها و جنگل‌های سرسبز گرمسیری لائوس قابل مشاهده است و ترکش‌های ناشی از بمب‌های عمل نکرده هزاران زخمی در این کشور برجا می‌گذارد.

آمریکا در این عملیات از بمب‌های خوشه‌ای بی‌شماری که بعد از پرتاب به صدها ترکش مبدل می‌شوند، استفاده کرد.

 این بمباران‌ها آن‌چنان سنگین بودند که کشاورزان مجبور به ساختن پناهگاه در شب می‌شدند.

در همین رابطه و در 24 نوامبر سال 1968 ،طی پرواز یک جت آمریکایی 374 نفر از اهالی لائوس پناه گرفته در حفره «تام پیو» کشته شدند.

گفتنی است، هوشی مینه رهبر ویتنام شمالی در سال 1969 درگذشت و متعاقب آن «ریچارد نیکسون» رییس جمهور وقت آمریکا دستور به کاهش نیروی زمینی در ویتنام را به واسطه افزایش مخالفت افکار عمومی با جنگ آغاز کرد.

سرانجام بر اساس توافقنامه پاریس در سال 1973، آتش‌بس بین آمریکا و ویتنام صورت گرفت و نیروهای آمریکایی به‌طور کامل منطقه را تا ماه مارس 73 ترک کردند.

انتهای پیام/

 

 

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها