امروز : سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 19
۱۹:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143743
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 61
به گزارش گروه بین الملل حبرگزاری فارس، «آلکسیس سیپراس» نخست وزیر تازه یونان که از اعضای حزب چپ‌گرای این کشور است با سفر به 3 کشور ...

به گزارش گروه بین الملل حبرگزاری فارس، «آلکسیس سیپراس» نخست وزیر تازه یونان که از اعضای حزب چپ‌گرای این کشور است با سفر به 3 کشور اروپایی، قبرس، ایتالیا و فرانسه طی روزهای آتی قصد ائتلاف علیه آلمان را دارد. از طرفی  ده‌ها هزار تن از مردم اسپانیا روز گذشته به خیابان‌های پایتخت آمدند تا خشم خود را برنامه‌های ریاضتی دولت نشان دهند. اقدامی که از آن با عنوان «بهار سرخ» یاد می‌شود.

به نوشته ساندی تایمز، قرار است سیپراس روز سه‌شنبه با «مانتو رنتسی» نخست‌وزیر ایتالیا؛ کشوری که خود با مشکلات اقتصادی اساسی روبروست، دیدار و گفت‌وگو داشته باشد. همچنین روز بعد گفت‌وگو با «فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهور فرانسه در پاریس هم در دستور کار وی قرار دارد تا اولاند هم حمایت خود را از پایان برنامه‌های ریاضتی اعلام کند. ساندی‌تایمز در گزارشی در این زمینه نوشت که پایان برنامه‌های ریاضت اقتصادی در یونان وعده اصلی نخست‌وزیر جدید یونان است و او می‌کوشد تا در این سفر حداکثر حمایت مقامات اروپایی را از طرح‌های خود جلب کند.

اولاند و رنتسی منتقدان سیاست‌های اقتصادی «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان هستند. مرکل هم روز شنبه گفت که با کاهش بدهی‌های یونان مخالف است. مذاکرات درباره بدهی‌های اوکراین روز جمعه با سخنان «ژرون دیسلبورن» رئیس گروه اقتصادی یورو آغاز شد وقتی که وی به دلیل ناراحتی از «یانیس وروفاکیس» وزیر دارایی جدید این کشور کنفرانس خبری را در آتن ترک کرد. وروفاکیس همان کسی است که همکاری یونان با تروئیکای اروپایی را رد کرد.

در پی این اقدام بود که سیپراس روز شنبه با هدف تنش‌زدایی اعلام کرد:«تعهد ما به کسانی که به ما رای داده‌اند به هیچ‌وجه به این معنی نیست که ما به تعهدات وامی خود به بانک مرکزی اروپا یا صندوق‌بین‌المللی پول پایبند نیستیم.»

مرکل در همین زمینه با اولاند در یکی از رستوران‌های استراسبورگ گفت‌وگویی داشته است. هر دوی این افراد به همراه «مارتین شولتس» رئیس پارلمان اروپا روز پنجشنبه با سیپراس دیدار کرده‌اند.

ریاضت اقتصادی یا غرق مصنوعی

وروفاکیس که اقتصاد‌دانی با زبانی تند و تیز است از برنامه‌های ریاضت اقتصادی یونان به عنوان «غرق مصنوعی مالی» یاد کرده است. وی قصد دارد امروز با «جرج اوزبورن» وزیر خزانه‌داری انگلیس در لندن دیدار کند.این اقتصاد‌دان یونانی از حزب سیپراس خواسته است که انقلاب گسترده چیپ‌گرایان را در اروپا علیه برنامه‌های ریاضتی ساماندهی کند.هفته گذشته هم «مارک کارنی» رئیس بانک مرکزی انگلیس، یونان را برای اجرای برنامه‌های ریاضت اقتصادی تشویق کرده بود.

مخالفت با برنامه‌های ریاضتی دامنه گسترده‌تری داشته است و روز گذشته هواداران حزب چپ‌گرای «پودموس» خشم خود را از برنامه‌های ریاضتی اعلام کردند.این در حالی است که بنابر نظرسنجی‌ها «پابلو ایگلسیاس» هم رهبری حزب پودموس را بر عهده بگیرد و هم ریاست سوسیالیست‌هایی که «ماریانو راخوی» نخست‌وزیر هم از بین آنها انتخاب شده است و به نظر می‌رسد وی شانه به شانه سیپراس برای مقابله با برنامه‌های ریاضتی اقدام می‌کند.

باید گفت که سران اسپانیا و پرتغال که آنها هم برنامه‌های ریاضتی را پذیرفته‌اند از این نگرانند که مخالفت‌های یونان با برنامه‌های ریاضتی باعث شود تا مردم این کشورها هم سال جاری تشویق به اقدام علیه برنامه‌های ریاضتی شوند.

یونان و سیاست‌هایی در حمایت از روسیه

در بخش دیگری از این گزارش آمده است که خودداری یونان از ادامه برنامه‌های ریاضت اقتصادی تنها عاملی نیست که باعث شده تا دیگر کشورهای اتحادیه اروپا علیه این کشور موضع‌گیری کنند بلکه اقدام «پانوس کامنوس» ناسیونالیست راست‌گرایی که وزیر دفاع یونان شده هم برای دیگر اروپایی‌ها قابل تامل است.وی به اینکه در تهیه بیانیه‌ای برای انتقاد از روسیه در پی تحولات اوکراین با یونان مشورت نشده است، به شدت واکنش نشان داد.

کامنوس روز جمعه هم ماجرای دیگری را رقم زد وی هنگامی که در بالگردی بر فراز جزیره‌ای غیر مسکونی پرواز می‌کرد از ترکیه خواست تا جنگنده‌های خود را به پرواز درآورد آن هم در منطقه‌ای که ترکیه و یونان در سال 1996 در آن درگیر جنگ شدند.
پیش از این یعنی یک روز پیش از نشست اضطراری وزرای خارجه اتحادیه اروپا، انگلیس تهدید کرده بود که از قدرت خود برای اقدام  یونان برای اقدم علیه روسیه جلوگیری می‌کند. روسیه متهم شده بود که در جریان حمله به شرق اوکراین که به مرگ 30 غیرنظامی منجر شده بود دست داشته است. «نیکوس‌ کوتزیاس»  وزیر خارجه جدید یونان و یکی از افرادی که به دلیل گرایش‌های روس‌گرایانه شهرت دارد در این مورد نقش مهمی دارد وی با رویکرد انگلیس علیه روسیه مخالفت کرده بود و خواسته بود که تحریم‌های جدید لغو شوند.

در پی چندین دور مذاکرات چندجانبه میان  کوتزیاس و «فرانک‌والتر اشتاین‌مایر» وزیر خارجه آلمان، انگلیس همواره ناچار بوده تا در مواردی سازش داشته باشد.البته به نظر می‌رسد که این اقدام به خوبی پیگیری نشده است و در نشست آتی اتحادیه اروپا که قرار است 12 فوریه برگزار شود و تحریم‌های بیشتری علیه روسیه وضع شود خود را نشان خواهد داد.
این روزنامه انگلیسی نوشت که بروکسل در پی پیروزی سیزیرا با تشکیل تیم جدیدی برای نظارت بر برنامه‌های اقتصادی یونان موافقت کند اما بانک‌ها تا این حد انعطاف‌پذیر نخواهند بود.«اریکی لیکانن» یکی از اعضای فنلاندی شورای اجرایی بانک مرکزی اروپا روز گذشته هشدار داد که در صورتی که یونان از پذیرش برنامه‌های ریاضت اقتصادی خودداری کند در این صورت به حمایت از یونان پایان خواهد داد.

انتهای‌پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار