امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۲۳:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143756
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
 به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; الهام امین‌زاده معاون حقوقی رئیس‌جمهور و حمید چیت‌چیان وزیر نیرو ...

 به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; الهام امین‌زاده معاون حقوقی رئیس‌جمهور و حمید چیت‌چیان وزیر نیرو امروز (یکشنبه) نشست مشترکی را به منظور همکاری‌های وزارت نیرو با معاونت حقوقی رئیس‌جمهور برگزار کردند.

الهام امین‌زاده معاون حقوقی رئیس‌جمهور در نشست مشترک خود با وزیر نیرو ضمن گرامیداشت ایام‌الله دهه فجر و یاد و خاطره امام و شهدا و تمامی خدمتگزارانی که بخشی از آنان به عنوان پیشکسوتان در دولت حضور دارند و به خدمت‌گزاری مشغول هستند، اظهارداشت: مدت‌ها بود در حوزه تنظیم قوانین در حوزه آب، برق و انرژی‌های تجدید‌ناپذیر خواستار مشارکت و هماهنگی بودیم.

وی ادامه داد: پیش از این جلسه‌ای با معاونت حقوقی وزارت نیرو داشتیم که مسائل بسیار ارزشمندی را مطرح کردند که جا دارد در این زمینه با همکاری‌های دانشگاه‌ها و مراکز و موسسات پژوهشی این امر مطرح شود و امیدواریم که بتوانیم باری را که انصافا بر دوش وزیر زحمتکش و پرتلاش وزیر نیرو هست، ما هم در حوزه قوانین و سیاستگذاری انجام دهیم.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور با اشاره به همکاری حقوقی در این زمینه اظهارداشت: با توجه به 17 یا هجدهمین ماهی که از عمر دولت گذشته است شاهد هستیم که تعهد‌ها در این زمینه بسیار بیشتر شده است و هماهنگی را مجلس و دولت با یکدیگر دارند که همگان بر قانونمداری دولت یازدهم تاکید دارند.

امین‌زاده با اشاره به بحران آب در منطقه تصریح کرد: ما چالش‌های زیست‌محیطی بسیاری را در زمینه‌های مختلف مانند بحث آلودگی آب، فرونشست آب‌های زیرزمینی، اتلاف بیش از حد منابع، مهاجرت و رشد فزاینده در شهرهای بزرگ از جمله مسائلی است که با آن روبرو هستیم و با توجه به پراکندگی و تورم قوانین در این زمینه نیازمند یکپارچگی در حوزه قوانین هستیم.

امین‌زاده با بیان اینکه این منابع باید برای همه نسل‌ها باقی بماند و تنها متعلق به نسل فعلی نیست، تصریح کرد: تصویب قوانین در این زمینه می‌تواند به این امر کمک کند که باید قوانین یکپارچه‌ای را در این زمینه تصویب کنیم و بتوانیم در این زمینه اقدام حقوقی‌ و مناسبی را با تعیین ساز و کارهای حقوقی انجام دهیم.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور با اشاره به سیاست‌های تقنینی در حوزه آب خاطرنشان کرد: ما نیازمند یکپارچگی در حوزه تقنینی آب هستیم که در برخی از کشورها تدابیر لازم برای این امر اندیشیده شده است و از جمله اینکه به تصویب قانون جامع مدیریت و حفاظت از منابع آب پرداختند و راهبرد ملی را برای منابع آب کشور تعیین می‌کنند.

وی افزود: از سویی در برخی از کشورها برای آب‌های آشامیدنی و غیرآشامیدنی راهبرد‌هایی را تعیین کردند که مقابله با آلودگی و منابع را بر اساس ظرفیت‌های کشور خود تعیین کردند و پیش‌بینی کرده‌اند و یا اینکه در برخی از کشورها تفاهمنامه‌هایی را به صورت منطقه‌ای با یکدیگر امضا کرده‌اند چرا که آب را میراث مشترک ملی معرفی کرده‌اند.

وی ادامه داد: ما نیازمند قوانین آب‌های زیرزمینی و سطحی در حوزه‌های مشترک، بهره‌برداری منصفانه از منابع آبی هستیم که باید در این زمینه بتوانیم نظام حقوقی منطقه‌ای را تدوین کنیم تا بتوانیم در این زمینه اقدامی را انجام دهیم.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور با اشاره به مباحثی مانند آلودگی منابع آبی، فروش آب و مباحث تخلفاتی اظهار داشت: اگر بتوانیم قوانین یکپارچه‌ای را در این زمینه تصویب کنیم می‌توانیم از این تورم و آشفتگی در حوزه مقرراتی جلوگیری کنیم که اکنون قوانین مالکیتی در حوزه آب را داریم و مباحث سیاستگذاری بحث مجوز‌دهی یا سرقت آب هستیم که مباحثی هستند که قوانین مناسبی را در این زمینه نداریم و نیاز است تا در این زمینه اقدام مناسبی انجام شود و ما آمادگی داریم تا قوانین به روز، صحیح، تدوین کنیم و قوانین منسوخ را خارج کنیم تا بتوانیم به یکپارچگی در این زمینه برسیم.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور با اشاره به ضرورت احکام لازم در برنامه ششم تصریح کرد: بحث پیش‌بینی احکام در برنامه ششم توسعه از اهمیت بالایی برخوردار است که باید احکام لازمی را در این زمینه در حوزه انرژی ارزان و پایدار تدوین کنیم چرا که در برخی از کشورها موضوع استقلال انرژی را مطرح کردند و باید بدانیم که تنوع‌بخشی در این زمینه یکی از مباحث مورد تائید بوده است.

.ی افزود: بخش انرژی یکی از حوزه‌هایی است که از اهمیت بالایی برخوردار است و نظام حقوقی در زمینه تجاری‌سازی انرژی باید مورد توجه قرار بگیرد که بخش خصوصی در حوزه انرژی تجدید‌ناپذیر مانند انرژی‌های خورشیدی آیا می‌توانیم مشوق‌های لازم را انجام دهیم.

امین‌زاده با بیان اینکه به قانونی در اتحادیه اروپا در زمینه انرژی‌های پاک تصریح کرد: قانون ترویج، توسعه و ترویجی انرژی‌های تجدید‌ناپذیر از اهمیت بالایی برخوردار است که ما در این زمینه قوانین متعددی را داریم و پیش‌بینی کردیم اما نگرانیم که موازی‌کاری و پراکنده‌کاری در این زمینه اتفاق بیفتد چرا که نهادهای متعددی متولی انرژی‌های نو هستند که از جمله آن می‌توان به شورای عالی انرژی سازمان انرژی اتمی، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت می‌شود و همه این نهادها در حوزه انرژی‌های نو فعالیت می‌کنند که پیشنهاد می‌دهیم تنقیح انرژی‌های نو در حوزه آب، برق را خدمت‌تان انجام دهیم و برنامه‌های کوتاه‌مدتی در این زمینه تنظیم شود تا بتوانیم راهبردهای انرژی را در حوزه صنعت پیشنهاد می‌کنیم.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور با بیان اینکه قوانین پرکاربرد وزارت نیرو از سوی معاونت حقوقی رئیس‌جمهور آماده شده است، تصریح کرد: معاونت حقوقی رئیس‌جمهور 14 عنوان قانون از سیاست‌های کلی انرژی در زمینه‌های وظایف وزارت این نیرو آماده کرده‌ایم که تقدیم‌تان می‌کنیم و فکر می‌کنیم این امر هم در وزارتخانه و هم در شهرستان‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه در سفرهای استانی در حوزه آب و برق و انرژی با مشکلاتی روبرو هستند، گفت: تحقیقاتی را که معاونت حقوقی رئیس جمهور در این زمینه انجام دادند به صورت مجموعه بسته قوانین وزارت نیرو به شما می‌دهیم و فکر می کنیم خوب است که به همه استان‌ها داده شود تا در استان‌ها نیز با مرکز هماهنگ باشند و امیدواریم تا بتوانیم قانون‌محوری در همه جا صورت بگیرد و بتوانیم مدینه فاضله‌ای را در این زمینه داشته باشیم.

حمید چیت‌چیان وزیر نیرو نیز در این نشست مشترک ضمن گرامیداشت ایام‌الله دهه فجر گفت: امیدواریم خداوند به ما توانایی استقامت در مسیر راه امام و شهدا را بدهد و بتوانیم رسالتی را که در برابر فجرآفرینان انقلاب اسلامی داریم عملی کنیم.

وزیر نیرو با اشاره به همکاری‌های معاونت حقوقی رئیس‌جمهور و وزارت نیرو اظهار داشت: با توجه به گستردگی فعالیت‌های آب و برق در کشور و اینکه همه شهروندان خدمات شبانه‌روزی را در این زمینه دریافت می‌کنند، نیازمند این هستیم تا قوانینی را در این زمینه داشته باشیم و این قوانین بتواند مسیر ارائه خدمات را تسهیل کند و کیفیت آن را ارتقاء بخشد که طبعا به همه مسائل نیازمند همکاری با معاونت حقوقی با رئیس‌جمهور هستیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه اهمیت حوزه آب و انرژی بسیار بالاست، تصریح کرد: ما باید بتوانیم مشکلات را در این زمینه حل کنیم چرا که تنظیم قوانین در این زمینه می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

چیت‌چیان با اشاره به مسائل محیط زیستی تصریح کرد: یکی از مسائلی که باید به آن توجه کنیم آن است که توسعه اقتصادی، کارخانجات و زمین‌های کشاورزی مسائل زیست‌محیطی و تبعات فراوانی را برای محیط زیست به همراه دارند و منابع آب را به شدت تهدید می‌کنند که باید در حوزه‌های مختلف به آن توجه کنیم.

وی با بیان اینکه منابع انرژی متعلق به تمام نسل‌هاست تصریح کرد: باید تلاش کنیم تا این میراث برای همه نسل‌ها باقی بماند.

وزیر نیرو با اشاره به مشکلات اقتصادی وزارت نیرو افزود: دولت تصمیماتی را در این زمینه می گیرد اما گاهی درآمد‌ها کفاف هزینه‌های موجود را نمی‌دهد و در صورت عدم تامین منابع منافع عمومی مورد لطمه قرار می‌گیرد که باید به این امر توجه کنیم و نیازمند تنقیح قوانین هستیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هرچند که ما به تدوین و تنقیح قوانین احتیاج داریم اما از طرفی این نگرانی وجود دارد که اختلاف‌نظر‌هایی بین دولت و مجلس و نظرات کارشناسی متفاوتی که در این زمینه وجود دارد به بدتر شدن این موضوع بیانجامد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها