امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۲:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143811
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی اکبر پور فتح الله به مناسبت آغاز دهه فجر گزارشی از دستاوردهای سازمان انتقال خون ارائه داد.

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی اکبر پور فتح الله به مناسبت آغاز دهه فجر گزارشی از دستاوردهای سازمان انتقال خون ارائه داد.

وی گفت: در سالهای آغازین تأسیس سازمان انتقال خون در سال 124 هزار واحد خون دریافت می شد اما با آغاز جنگ تحمیلی این آمار 40 تا 50 درصد رشد یافت و تا پایان دفاع مقدس، میزان اهدای خون به 700 هزار واحد در سال رسید.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ادامه داد: بعد از جنگ، رشد آمار اهدای خون با نرخی آهسته به طور متوسط هر سال 5 تا 7 درصد رشد داشته و دو سال است که آمار اهدای خون در کشور به بیش از 2 میلیون واحد در سال رسیده است.

وی با اشاره به موقعیت ممتاز بین‌المللی انتقال خون ایران در میان کشورهای در حال توسعه، گفت: در حال حاضر شاخص اهدای خون در ایران 27 واحد به ازای هر هزار نفر جمعیت است؛ در حالی که شاخص اهدای خون در کشورهای در حال توسعه که ما در گروه آنها هستیم 12 واحد است و امیدواریم در سالهای آینده به شاخص کشورهای توسعه یافته نیز برسیم.

وی با اشاره به ارتقای شاخص های کیفی، سازمان انتقال خون ایران را در این امر پیشرو توصیف کرد و افزود: پس از تاسیس سازمان انتقال خون اهدا کنندگان حرفه ای خون وجود داشتند که در ازای پول خون می دادند، این وضع چند سال پس از تاسیس این سازمان به طور کامل به اهدای خون جایگزین تبدیل شد و چند سالی است که ما به اهدای خون 100 درصد داوطلبانه رسیده ایم.

وی گفت: رسیدن به اهدای خون 100 درصد داوطلبانه از برنامه‌های ابلاغی سازمان جهانی بهداشت در سال 2020 است در حالی که ایران در سال 1386 به این هدف رسیده است.

مدیر عامل سازمان انتقال خون از رشد شاخص اهدای خون مستمر خبر داد و افزود: اکنون 74 درصد اهداکنندگان کشور اهداکنندگان با سابقه هستند که 51 درصد آنان سالی 2 بار و بیشتر و 24 درصد آنان دارای سابقه اهدا هستند.

پور فتح الله افزود: مستمر بودن و با سابقه بودن اهدای خون از شاخصهایی است که سلامت خون اهدایی را تامین می‌کند.

مدیر عامل سازمان انتقال خون ارتقای شاخص های سلامت خون و غربالگری دقیق را از ویژگی های انتقال خون کشور دانست و افزود: میزان هپاتیت B،C و HIV در بین مراجعه کنندگان اهدای خون در مقایسه با جامعه طبیعی 10 برابر کمتر است که نشان دهنده برنامه خوب انتخاب و آموزش اهداکنندگان است.

وی افزود: سالانه در 20 هزار جمعیت تالاسمی، به ازای هر نفر 10 تا 12 واحد خون مصرف می‌شود ولی با افتخار می‌گوییم سالها است که حتی یک مورد آلودگی به HIV در این بیماران مشاهده نشده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها