امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۱:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143871
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 96
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، غلامعلی حدادعادل، رییس بنیاد سعدی در دیدار با رییس جدید مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان به اهمیت ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، غلامعلی حدادعادل، رییس بنیاد سعدی در دیدار با رییس جدید مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان به اهمیت پاکستان به عنوان یکی از مراکز مهم زبان فارسی در دنیا اشاره کرد و ضمن تشکر از همکاری‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در گسترش زبان فارسی، گفت: رییس مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان در حقیقت نماینده بنیاد سعدی است و شما اولین فردی هستید که از سوی بنیاد عازم این کشور می‌شوید.

در این دیدار مقرر شد نسخ خطی زبان فارسی موجود در پاکستان مورد بررسی قرار گیرد و گزارشی از نقاط ضعف­ و قوت­ زبان فارسی در آن کشور به بنیاد سعدی ارائه شود.

حداد عادل با بیان پیشنهاداتی برای فعال‌تر شدن مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان، تاکید کرد  بررسی‌های لازم جهت احداث ساختمان در زمین اهدایی به این مرکز تحقیقاتی در پاکستان، انجام و آخرین وضعیت به بنیاد سعدی گزارش شود.

عیسی کریمی، رییس جدید مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان نیز برنامه پیشنهادی خود را برای فعال‌­تر کردن مرکز تحقیقات ارائه کرد.

مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان که بر اساس یک  موافقتنامه میان سفارت ایران و وزارت آموزش علمی پاکستان از اول آبان ماه سال 1350 هجری شمسی فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرده است، دارای 17330 نسخه خطی از قرن هفتم تا سیزدهم هجری قمری است که در سه سالن جداگانه و با شرایط ویژه‌ای نگهداری می‌شود. علاوه بر این، بیش از 9 هزار جلد کتاب ناب و کمیاب در مخزن کتاب‌های چاپ سنگی این مرکز موجود است.

این مرکز دارای یک کتابخانه تخصصی زبان و ادبیات فارسی با بیش از 20 هزار کتاب و منابع مرجع و بخش تصویر برداری دیجیتالی از نسخه‌های خطی است که مجهز به دستگاه‌های میکروفیلم است.

از فعالیت‌های این مرکز تحقیقاتی نیز می‌توان به انتشار 199 کتاب طی 40 سال اخیر اشاره کرد که اغلب در حوزه فهرست نسخ خطی مرکز و سایر کتابخانه‌های پاکستان بوده است. تهیه و چاپ «فصلنامه دانش» نیز از دیگر فعالیت‌های این مرکز است که دارای رتبه علمی از وزارت علوم کشور پاکستان است و تاکنون 102 شماره از آن منتشر شده است. برگزاری نشست‌های ادبی، همایش بزرگداشت شخصیت‌های ادبی ایران و پاکستان و برنامه‌های فرهنگی در حوزه زبان و ادبیات فارسی مانند اعزام اساتید و شعرای فارسی زبان به ایران، ایجاد شرایط اعطای بورس تحصیلی برای دانشجویان مستعد در رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های ایران و شرکت در نمایشگاه‌های کتاب از دیگر فعالیت‌های مستمر مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان است.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار