امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۹:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143880
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ‌، مجید ملانوروزی در نشست خبری هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر که امروز در موزه

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ‌، مجید ملانوروزی در نشست خبری هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر که امروز در موزه هنرهای معاصر برگزار  شد، اظهار داشت: جشنواره هنرهای تجسمی به نسبت جشنواره هنرهای دیگر از جمله تئاتر، موسیقی و فیلم‌، جشنواره جوانی است. به جهاتی خیلی از هنرمندان نیز با حوزه دولتی کمتر همکاری می‌کردند و به همین خاطر هنر تجسمی نحیف ماند.

وی ادامه داد: سال گذشته که بنده وارد ارشاد شدم، ششمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، به شکل رقابتی برگزار شد. در این جشنواره هنرمندان مطرح کشور شرکت نکردند و فقط جمعی از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان هنر حضور داشتند.

مدیر دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  یادآور شد: بعد از ششمین جشنواره فجر، شوراهایی گذاشتیم که چگونه می‌توانیم رویدادهای ملی کشور را در این جشنواره شرکت دهیم؛ همان طور که خیلی از مردم منتظر جشنواره فیلم فجر هستند، منتظر هنرهای تجسمی فجر هم باشند.

وی یادآور شد: بر این اساس تصمیم گرفتیم که در راستای برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی فجر از ظرفیت سازمان‌ها و انجمن‌ها نیز کمک بگیریم؛ در ادامه پس از معرفی منتخبین از سوی سازمان و انجمن‌ها، نگارخانه‌های برتر، نشریه‌ها، حامیان، خبرنگاران، هنرمندان پیشکسوت و نسل جدید تجلیل شوند.

ملانوروزی بیان داشت: یکی دیگر از اقدامات این است که امسال کتاب‌هایی از بخش‌های مختلف هنرهای تجسمی فجر به صورت تخصصی‌تر چاپ خواهد شد.

ملانوروزی در ادامه یادآور شد: با توجه به این نکته که برای نخستین سال رویکرد غیر رقابتی و انتخاب آثار از سوی انجمن‌ها را داریم، حتما کم و کاستی‌هایی نیز وجود دارد لذا می‌خواهیم این موضوعات توسط اهالی هنر و رسانه رصد و نقد شود اما کاستی را به دید اغماض ننگرند تا هنرهای تجسمی مسیر آبرومندانه‌ای را در این مناسبت طی کنند.

وی درباره انتخاب هنرمندان نسل جدید، گفت: انجمن‌ها، شورای عالی انقلاب فرهنگی و دانشگاه‌ها هنرمندان این نسل را شناسایی و انتخاب می‌کنند ضمن این که افرادی که در دوره‌های قبل معرفی شده‌اند در این دوره معرفی نخواهند شد.

مدیر دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: از سال گذشته بنده به برنامه فجر، نگاه مثبتی نداشتم؛ چرا که جشنواره‌ای بود که هیچ ماهیت و موضوع و نسل خاصی نداشت، به طوری که شرکت کنندگان آن، افرادی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه بودند. ما نیازمند تغییر بودیم تا فجر را با اهمیت جلوه دهیم.

مدیر دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: امسال هنرمندان و استادان هنری به ما اعتماد کردند تا جشنواره ای را برگزار کنیم که نه در محتوا بلکه به لحاظ فرم نیز کاملاً تخصصی است و در بحث هنر انقلاب نیز تلاش کردیم علاوه بر محتوا به لحاظ فرم نیز آثار خوبی را به عنوان هنر فاخر انقلاب اسلامی در جشنواره داشته باشیم تا هنرمندان ما بدانند که جشنواره هنرهای تجسمی فجر همان طور که امانتدار موضوع انقلاب اسلامی است، از نظر فرم و صورت نیز باید قابل دفاع باشد.

وی در خصوص عدم مشارکت انجمن نقاشان گفت: در این راستا ما از آنها خواستیم که در جشن ملی شرکت کنند؛ انجمن نقاشان گفت که بررسی می‌کنیم اما هیچ وقت دلیل شرکت نکردن را به ما نگفتند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها