امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۲۳:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143908
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۱۳
تعداد بازدید: 21
حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه که ریاست دبیرخانه جنبش عدم تعهد را نیز بر عهده دارد، در گفت‌وگو ...

حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه که ریاست دبیرخانه جنبش عدم تعهد را نیز بر عهده دارد، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از برگزاری نشست وزرای خارجه این جنبش (نم) در تهران و در اواخر خرداد ماه سال آینده (1394) خبر داد.

به گزارش فارس، شانزدهمین نشست سران عدم تعهد نهم و دهم شهریور 1391 در تهران برگزار و ریاست این جنبش برای مدت سه سال رسما از مصر به ایران تحویل داده شد. قرار است هفدهمین اجلاس سران ماه سپتامبر (شهریور ماه 1394) در کاراکاس پایتخت ونزوئلا برگزار و ریاست از ایران به ونزوئلا واگذار شود.

مصر، ایران و ونزوئلا (رئیس سابق، رئیس کنونی و رئیس آینده) در حال حاضر تروئیکای عدم تعهد را تشکیل می‌دهند.

جنبش کشور‏های غیر متعهد یا جنبش عدم تعهد در سال 1961 میلادی در اوج جنگ سرد و فضای دو قطبی حاکم بین غرب و شرق با هدف وحدت میان کشورهایی که نه در اردوگاه کمونیسم و نه در اردوگاه سرمایه‌داری (امپریالیسم) قرار داشتند، تشکیل شد که با اتمام دوران جنگ سرد، هم اکنون اعضای این جنبش را اکثر کشورهای در حال توسعه تشکیل می‌دهند.

نخستین تلاش برای ایجاد همگرایی بین کشورهایی که بعدها به غیرمتعدها معروف شدند، در سال 1955 در کنفرانس باندونگ در شهر باندونگ اندونزی انجام شد. جواهر لعل نهرو، جمال عبدالناصر و سوکارنو روسای وقت حکومت کشورهای هند، مصر و اندونزی در این اجلاس اندیشه تشکیل چنین سازمانی را مطرح کردند. در 1961 اولین اجلاس سران عدم تعهد با حضور مارشال تیتو رهبر یوگوسلاوی، قوام نکرومه رهبر غنا، جمال عبدالناصر رئیس جمهور مصر، جواهر لعل نهرو نخست وزیر هندو سوکارنو رهبر استقلال اندونزی در کنفرانسی که در شهر بلگراد در کشور یوگسلاوی برگزار شد، این سازمان موجودیت خود را اعلام کرد.

جمهوری اسلامی ایران که به دلیل عضویت در پیمان نظامی مرکزی سنتو از عضویت در جنبش عدم تعهد محروم مانده بود، در سال 1979 پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عضویت این جنبش در آمد.

به گزارش فارس، مهمترین رکن جنبش، اجلاس سران است که هر سه سال یک بار در پایتخت یکی از کشورهای عضو برگزار می‌شود. رئیس کشوری که اجلاس در آن برگزار می‌شود، به مدت 3 سال ریاست جنبش را برعهده خواهد داشت. در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران ریاست این جنبش را برعهده دارد که سپتامبر سال جاری میلادی (2015) (شهریور 1394) ریاست را به ونزوئلا (رئیس بعدی) واگذار خواهد کرد.

اجلاس وزرای امور خارجه نیز هر سه سال یکبار و در فاصله دو اجلاس و در پایتخت یکی از کشورهای عضو برگزار می‌شود.

هفدهمین اجلاس وزرای خارجه جنبش عدم تعهد اردیبهشت 1391 در شرم الشیخ مصر برگزار و علی‌اکبر صالحی وزیر خارجه سابق در آن اجلاس شرکت کرد. هفدهمین اجلاس میان دوره‌ای وزرای خارجه این جنبش نیز خرداد 1393 در الجزایر برگزار و محمدجواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس حضور یافت.

۵۳ کشور آفریقایی، ۴۰ کشور آسیایی، ۲۶ کشور آمریکای لاتین و کارائیب و یک کشور اروپایی (بلاروس) ۱۲۰ عضو جنبش عدم تعهد را تشکیل می‌دهند.

۲۱ کشور و ۱۰ سازمان از جمله سازمان ملل، سازمان همکاری اسلامی، اتحادیه آفریقا و اتحادیه عرب نیز اعضای ناظر این جنبش را تشکیل می‌دهند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها