امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۲:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143918
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۱۳
تعداد بازدید: 41
بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته ...

بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

 

***

کواکبیان، عارف و سخنانی که بوی ناآرام‌سازی می‌دهد

مصطفی کواکبیان، دبیر کل حزب اصلاح طلب مردمسالاری و از نمایندگان سابق مجلس، اخیراً در همایشی در اداره ارشاد شهرستان محمودآباد سخنرانی کرده است.

به گزارش ایرنا، او در بخشی از صحبت هایش گفته است:

«بیکاری، فقر، تورم، تنگدستی، فشار معیشتی بر مردم، افزایش طلاق، کاهش سن اعتیاد، افزایش جرم، خیانت و اختلاس های کلان مالی و اقتصادی نتیجه بی توجهی دولت قبل بود»

 

*این فعال سیاسی در واقع، 10 تهمت را نثار رئیس دولت های نهم و دهم و شخص محمود احمدی‌نژاد کرده است.

درباره صحبت‌های کواکبیان چند نکته محل تأمل است.

 

یکم: منبع مستند صحبت های کواکبیان مبنی بر افزایش جرم و خیانت و اختلاس و فشار معیشتی بر مردم مشخص نیست.

در واقع به هیچ وجه مشخص نیست چرا چهره های منتسب به یک جریان خاص، در ماه های اخیر تلاش مؤکدی دارند تا با صحبتهای ناصحیح و ناروا؛ ایران اسلامی را بحران زده، آبستن خیزش های اجتماعی و قومیتی، دچار شکست میان حاکمیت و مردم و فاسد جلوه دهند؟!

تحلیل هایی وجود دارد که اثبات می کند این «تلاش مؤکد» در راستای پروژه ناآرام سازی ایران اسلامی است.

در روزهای اخیر، غیر از کواکبیان؛ رضا صالحی امیری و محمدرضا عارف نیز از بحرانی بودن شرایط کشور سخن رانده‌اند.

 

دوم: اگرچه رئیس جمهور سابق همانند تمام رؤسای جمهور قبلی اشتباهاتی داشت. در مباحث فرهنگی و بویژه مسئله حجاب، دچار نگرش غلط بود، در زوایایی از عملکرد اقتصادی خود گام های غلط برداشت و شاهکارهای دیگری هم داشت اما آیا قبل از او فساد و طلاق و خیانت و اختلاس و بیکاری و تورم وجود نداشته است؟!

صحبتهای کواکبیان به گونه ای است که تصور می شود انگار مردم در دوران دولت اصلاحات خانه و ماشین رایگان هدیه می گرفته‌اند و یا مثلاً انگار در دولت آقای هاشمی و در دولت فعلی هیچ خبری از طلاق و اختلاس و رانت نبوده و نیست!

این در حالی است که اگرچه نسبت دادن ازدیاد یک مفسده خاص به یک دولت می تواند در مواردی صحیح باشد اما بصورت عمومی، حتی جامعه تحت حکومت امیرالمؤمنین نیز به برخی بلیّات و معضلات مبتلا بود و در آن اختلاس هم صورت می‌گرفت!

 

سوم: چهره های منتسب به جریان سیاسی خاص باید بدانند که معضلات اخلاقی و اختلاس ها نه در دامان اشتباه کنندگان و حتی نه در دامان منحرفین فکری بلکه در دامان کسانی شکل می گیرد که صریحاً از ماهواره دفاع می کنند، مخالف کنترل اینترنت و مدافع آزادی روابط زن و مرد هستند، از هم طیفی های مفسد خود دفاع می کنند، حاضر نیستند از رفقای فتنه‌گر خود برائت بجویند، امر حکومتی نظام ولایی را در هیچ زمینه ای برنمی تابند، برای لباس نپوشیده دوستان خود در دولت کارگزاران و اصلاحات هورا می کشند، نسبت به ولایت فقیه با کنایه «استبداد داخلی»! حرف می زنند و قس علی هذا...

 

چهارم: صحبت های کواکبیان، یادآور عده ای است که در مخالفت با رئیس جمهور سابق تا آنجا پیش رفتند که حتی وقوع سیل و زلزله را نیز به احمدی نژاد ربط دادند.

مخالفت بخشی از این عده با احمدی نژاد هیچگاه مخالفتی از سر استدلال کارشناسانه و یا از سر دلسوزی برای نظام و انقلاب نبود.

 

***

 

راکعی:نیمی از دولت، شوراها و مجلس را به ما بدهید

فاطمه راکعی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب اخیراً در بخشی از یک یادداشت در روزنامه آرمان امروز نوشته است: زنان باید در پست‌های کلیدی و سرنوشت‌ساز کشور حضور جدی و مساوی با مردان داشته باشند و این مهم محقق نمی‌شود مگر اینکه نیمی از کرسی‌های مجلس، شورای شهر و کابینه‌های دولت‌ها به زنان به‌عنوان نیمی از جمعیت کشور اختصاص بیابد.

وی همچنین نوشته است: از جناح اصلاح‌طلب کشور که همواره درمورد مشارکت زنان و قانون‌گرایی شعارهای زیادی را مطرح می‌کند و در لیست‌های انتخاباتی آنان هم تلاش می‌شود این موازنه به نوعی رعایت شود اکنون انتظار می‌رود به این موضوع توجه بیشتری مبذول بدارند و در انتخابات مجلس پیش‌رو انتظار می‌رود این مساله بیشتر مورد توجه باشد.

 

*خانم راکعی از جمله نمایندگان مستعفی در مجلس ششم و از اعضای حزب منحلّه مشارکت است...

 

***

 

بُرد هسته‌ای در اِزای کاهش 20 درصد از تحریم‌ها!

احمد خرّم، فعال سیاسی اصلاح طلب اخیراً در بخشی از گفت‌وگوی خود با خبرگزاری ایلنا با اشاره به مذاکرات هسته ای دولت یازدهم با کشورهای 1+5 گفته است: در گام اول این مذاکرات اگر 20 درصد تحریم‌ها هم کاهش پیدا کند، برده‌ایم و بقیه نیز در گام‌های بعدی حل خواهد شد.

 

*برخی چهره های وابسته به یک جریان سیاسی خاص، ضمن دعوت افکار عمومی به برگزاری جشن هسته ای! در آستانه هر دور مذاکرات دولت یازدهم با کشورهای خارجی؛ هرازگاهی جملاتی را نظیر «لغو تمام تحریم ها بعید است»، «لغو تحریم ها می تواند گام به گام باشد»، «باید عقلانیت بیشتری به خرج داد»! و ... را مطرح می کنند که صریحاً در مقابل خط قرمز هسته ای ترسیم شده از سوی نظام مبنی بر «ضرورت لغو تمام تحریم‌ها» است.

این صحبت ها که به نظر می رسد منبعث از تئوری تأکید بر «توافق به هر قیمتی» هستند، موافق هیچیک از انتقادات وارده به اضلاعی از عملکرد شکل گرفته در مذاکرات نیستند، تمامی حرکات صورت گرفته را دستاورد می پندارند و تلاش صریحی مبنی بر مربوط کردن معیشت مردم با مذاکرات هسته ای دارند.

گفتنیست، میزان تأثیر تحریم ها بر زندگی مردم ایران کمتر از 30 درصد است.

علی خرّم، از چهره های حامی سیاست های مذاکره دولت، اخیراً در یک مصاحبه با سایت جماران اینطور گفته است که رئیس جمهور با طرح رفراندم، می خواهد از مردم بپرسد که آیا مایل‌اند اقتصاد و صنعت رشد پیدا کند یا اینکه می خواهند به هر قیمتی که شده، باید صنعت هسته ای در همین نقطه ای که هست، بماند؟!

 

***

 

عاقبت ژاپن از تسلیم و جهانی‌سازی

این تصویر را سایت روزنامه ایندیپندنت منتشر کرده است.

یک شهروند ژاپنی برای همدردی با گروگان ژاپنی داعش (که اخیراً به قتل رسید) تابلوی «من کینجی هستم» را به تأسی از روش دهکده جهانی برای ابراز همدردی بالا برده است.

همدردی با یک گروگان و تلاش برای رهایی وی کاری پسندیده است اما نکته آنجاست که ژاپن پیشرفته‌ی عضو دهکده جهانی که از قضا مورد تقدیس عده ای در داخل ایران نیز هست، قادر به انجام هیچ کار دیگری در قبال منافع خود؛ غیر از «ابراز تأسف» نیست.

ژاپن همچنان در اشغال آمریکاست. از داشتن یک ارتش منظم محروم است و نمی تواند هیچ نقشی را در مبارزه با تروریسم جهانی؛ حتی وقتی که خود طعمه قرار گرفته؛ ایفا کند.

ژاپن حتی از تأثیرگذاری بر دیگر کشورها نیز محروم است.

اعتراضات نرم و مسالمت‌آمیز ژاپنی‌ها به دشمنانشان، شهره عالم است و همواره از سوی آمریکا بعنوان الگویی برای اعتراض! به سیاست های کاخ سفید، به جهانیان پیشنهاد می‌شود.

مردم ژاپن به مدد موافقت هیئت حاکمه کشورشان با سیاست های آمریکا؛ هرساله در مراسم یادبود درگذشتگان بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی به همراه سفیر آمریکا در این کشور شرکت می‌کنند و کامیکازی‌ها(خلبانان انتحاری جنگ جهانی) در خاطره ژاپنی‌ها به افسانه‌ای محو و دست نیافتنی بدل شده‌اند.

داعش اخیراً دو گروگان ژاپنی را سر برید...

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها