امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۴:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143931
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۱۳
تعداد بازدید: 63
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یمن پس از استعفای رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر در نوعی خلأ سیاسی به سر ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یمن پس از استعفای رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر در نوعی خلأ سیاسی به سر می‌برد. منابع آگاه در یمن اعلام کردند که گروه‌های سیاسی مختلف برای پر کردن این خلأ از طریق ایجاد «شورای ریاستی» در حال رایزنی برای تعیین رئیس این شورا هستند.

پایگاه خبری «جضارم نت» نوشت: منابع آگاه ادعا می‌کنند که 5 شخصیت جنوبی و حضرموتی یمن تماسهایی از جنبش انصارالله و جنبش‌های شرکت‌کننده در گفت‌وگوها و حزب کنگره مردمی به ریاست «علی عبدالله صالح« رئیس‌جمهور مخلوع یمن پس از انقلاب سال 2011، دریافت کرده‌اند تا برای برعهده گرفتن پست ریاست شورای ریاستی کشور اعلام آمادگی کنند.

این منابع اعلام کردند که این شخصیت‌ها «علی ناصر» رئیس جمهور پیشین یمن جنوبی، «حیدر ابوبکر العطاس» نخست‌وزیر یمن جنوبی در زمان استقلال، «محسن باصره» نماینده پارلمانی، «خالد بحاح» نخست‌وزیر مستعفی و «صالح باصره» وزیر آموزش عالی سابق یمن، هستند.

 

بر اساس این گزارش، این شخصیت‌ها برای پذیرش این پست شروطی را طرح کرده‌اند و شروط هر فرد با دیگری تفاوت‌هایی دارد.

از سوی دیگر در صنعا نیز گفت‌وگوها تحت نظارت «جمال بنعمر» فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن میان گروه‌های سیاسی این کشور ادامه دارد و تشکیل شورای ریاستی گزینه مورد تایید گروه‌های سیاسی مختلف است.

دوشنبه (دیروز) کنفرانس ملی یمن که به دعوت انصارالله به مدت سه روز در صنعا برگزار شد، با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد و شرکت کنندگان به گروه‌های سیاسی 3 روز مهلت دادند تا برای حل بحران خلأ قدرت در کشور راهکاری پیدا کنند.

در این بیانیه پایانی ضمن تاکید بر رد دخالت‌های خارجی در امور داخلی یمن از ارتش این کشور خواسته شده که در برابر گروه های تروریستی و تکفیری مبارزه کنند.

در این بیانیه آمده است: مسئولیت اتخاذ تصمیمات لازم و مناسب  برای عبور از بحران کنونی، به کمیته های مردمی محول خواهد شد.

بر اساس منشوری که جماعت «انصار الله» یمن به نشست گفت‌وگوهای ملی در یمن ارائه کرده، دوره انتقالی در یمن  2 سال و اداره آن بر عهده دولت پیشبرد امور خواهد بود.

براساس این سند (منشور) دولت مستعفی «خالد بحاح» تا زمان تشکیل دولت جدید به کار خود ادامه خواهد داد.

منشور مذکور همچنین خواستار حضور نمایندگانی از جنبش انصار الله و جنبش «حراک جنوبی» در کمیته‌ مستقل عالی انتخابات پیش از آغاز نام‌نویسی نامزدهای انتخاباتی و مقابله با گروه تروریستی «القاعده» در یک صف واحد شد.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها