امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 16
۱۳:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143946
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۳۵
تعداد بازدید: 165
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، غلامعلی افروز دبیر همایش «کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، غلامعلی افروز دبیر همایش «کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره»‌ و رئیس سابق نظام روانشناسی و مشاوره صبح امروز (دوشنبه 13 بهمن) در  پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی حضور پیدا کرد و از برپایی این همایش شانزدهم بهمن ماه در دانشگاه شهید بهشتی خبر داد.

وی با اشاره به اینکه سابقه کرسی‌های نظریه پردازی در دانشگاه‌ها به بیش از ده سال پیش با تأکیدات مقام معظم رهبری باز می‌گردد، گفت: هدف از برپایی این کرسی‌ها تشویق اساتید برای راه‌اندازی کرسی و یافتن استادان خلاق و نظریاتشان است. این همایش در پنج کرسی مختلف علوم عقلی، نقلی، اجتماعی، هنر و معماری و علوم رفتاری برپا خواهد شد.

افروز با تأکید بر اینکه اساتید دانشگاه باید با هوشمندی و دانش نظری و تجارب حرفه‌ای در حوزه‌های تخصصی خود صاحب ایده و نظریه باشند، یادآور شد: کرسی‌ها قصد بسترسازی برای تبلور اندیشه‌های نو در سطح ملی و جهانی برای استادان ایرانی دارد، همه می‌دانیم که ایرانیان از سطح هوشی بسیار خوبی برخوردارند فقط باید شرایط برای شکوفایی خلاقیت آنها فراهم شود. البته این را نباید فراموش کنیم که کرسی و نظریه‌پردازی نباید به حوزه علوم انسانی محدود شود منتها باید در حوزه علوم انسانی پیشتاز باشیم با وجود اینکه در علوم پایه هم نیازمند سردمدار هستیم.

دبیر همایش «کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره» با بیان اینکه نقد ما باید پایه علمی داشته باشد، توضیح داد: یکی از بسترهای مهم گفتمان‌سازی برای کرسی‌ها دانشگاه‌ها هستند باید این همایش را برگزار کنیم، در این راستا ما از 500 نفر از مسئولان و مدیران ارشد آموزشی و پژوهشی حوزه و دانشگاه، کارگزاران آموزش عالی، استادان علوم انسانی و اساتید حوزه، معاونین و رؤسای دانشگاه‌ها و همینطور رییس جمهور محترم دعوت به حضور کردیم.

وی در ادامه یادآور شد:‌بخش نخست این همایش عمومی و بخش دوم کرسی‌های تخصصی است که برای اولین بار دوستان را با فرآیند برپایی کرسی‌ها آشنا می‌کنند پس ازاین همایش تلاش داریم این همایش را در سطح استانی و منطقه‌ای و جهانی برگزار کنیم یعنی کسانی که دارای نظریات هستند اینجا حضور یابند.

*نیازمند پژوهشگران خلاق و مولد هستیم

افروز دو نوع پژوهشگر را از یکدیگر جدا کرد و گفت: بودجه‌های پژوهشی ما قابل توجه است اما با وجود همه محدودیت‌ها یک نوع از پژوهشگران ما مؤلف و مونتاژ کار هستند که بیشتر بودجه پژوهشی به اینها محدود می‌شود و نوع دیگر که بیشتر به اینها نیازمندیم خلاق و مول‌داند باید برای شناختن اینها تلاش کنیم اینها صاحب نظریه هستند حتی گاهی اینها هیچ پیشینه‌ای هم ندارند و خود پیشینه ساز می‌شوند. بنابراین این کرسی‌ها یکی از بسترهای شکوفایی علم و خلاقیت و نوآوری است.

وی یکی از مشکلات کنونی ما را مظلومیت در حوزه کرسی‌های نظریه پردازی به شمار آورد و گفت: البته در این حوزه ما هم کم کاری کردیم، رسانه‌های ما هم پژوهش محور نیستند و کمتر به پژوهش‌ها و کرسی‌ها توجه می‌کنند در علوم انسانی ما نیاز داریم که صاحب کرسی باشیم در فقه،‌تاریخ، روانشناسی، جامعه شناسی و ...

*19 نظریه‌پرداز صاحب 21 کرسی دانشگاهی تقدیر می‌شوند

افروز با بیان اینکه برآیند این همایش در شبکه چهارم سیما پخش خواهد شد و همینطور به صورت لوح فشرده و کتابچه نیز منتشر می‌شود، توضیح داد: در حاشیه این کرسی‌های ترویجی نیز در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود و از نوزده نظریه پرداز صاحب 21 کرسی نیز به صورت اعطای سند ملی تقدیر خواهد شد،‌ این برنامه شبیه چهره‌های ماندگار خواهد بود.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه نام برخی چهره‌های مشهور در میان اسامی خالی است، بنابراین ملاک انتخاب نظریه پردازان چه بوده، توضیح داد: گاهی اساتیدی هستند که صاحب نظریه‌اند اما طرح‌نامه خود را پر نکرده‌اند. یکی از معضلات کنونی ما همین است حتی تمهیدی اندیشیده‌ایم که ما به سراغ این نظریه‌پردازان برویم اما اینها نمی‌آیند که حتی نظریاتشان را در محافل علمی مطرح کنند و به نقد و چالش بگذارند، برخی نیز نگران به نقد کشیده شدن آن هستند و در محافل مطرح نمی‌کنند برخی آثار نیز در فرآیند داوری زمانی که با نظریه رقیب مقایسه می‌شوند، حذف خواهند شد.

افروز در ادامه توضیح داد: بنابراین برخی افراد که شجاع‌تر هستند و فرصت هم دارند و طرح‌نامه خود را پر کرده و به صورت مستند علمی آن را ارائه می‌کنند در کرسی‌هایی که حدود 15 نفر از استادان برجسته هر حوزه‌ای است مورد ارزیابی و تشخیص قرار می‌گیرند، بنابراین اگر مشخص شد که حتی بخشی از این نظریه نیز جدید است در جلسات داوری مطرح می‌شود گاهی برخی کرسی‌ها بین دو تا پنج سال زمان می‌برد به این علت که هماهنگی بین استاد و داوران سخت است بنابراین زمانی که نظر نهایی مشخص شد داوران آن را اعلام می‌کنند گاهی صدها نفر نظریه ارائه می‌دهند و بنابراین کار سختی است بررسی اینها و صبوری می‌خواهد خیلی حوصله این کارها را ندارند.

وی با تأکید بر اینکه بنده به جد می‌گویم که این انتخاب نظریه‌پردازان عالمانه و عادلانه بوده است،‌گفت: من هیچ کجا ندیدم که سوگیری شخصی صورت گرفته باشد امضای داوران مشخص است و نامشان منتشر خواهد شد و مردم می‌توانند درباره آنها قضاوت کنند. برخی می‌گویند که این کار سخت گیری است اما بنده می‌گویم این سخت گیری جدی و لازم است.

افروز درباره تسهیلاتی که قرار است به استادان صاحب کرسی برگزیده اعطا شود، گفت: هیچ یک ازاین اساتید به دنبال پول و سکه نیستند حتی خیلی ازاینها به مرحله‌ای رسیده‌اند که نیازمند ارتقا استادی نیز نیستند بنابراین ما تلاش داریم تسهیلاتی از جمله راه یابی استادان نظریه پرداز به تمامی دانشگاه‌های کشور و مطرح کردن طرح و نقد و نظر آن و همینطور شرایط سفر خارجی و طرح نظریه در حوزه بین‌المللی را برای آنها مطرح کنیم.

براساس این گزارش همایش «کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره» پنج‌شنبه (16 بهمن) ساعت 8 صبح در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.

انتهای پیام/ک

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار