امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۰:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143949
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۳۵
تعداد بازدید: 146
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; شاهد خاقان عباسی وزیر نفت پاکستان،در اظهار نظر اخیر خود اعلام کرده است که ساخت خط لوله ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; شاهد خاقان عباسی وزیر نفت پاکستان،در اظهار نظر اخیر خود اعلام کرده است که ساخت خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان در جریان است و تا پایان سال ٢٠١٦ یا ابتدای ٢٠١٧ تکمیل می شود.

وی با بیان اینکه  در حال گفت‌ و گو با طرف ایرانی برای تغییر تاریخ تحویل محموله های گازی از سال ٢٠١٤ به ٢٠١٦ یا ٢٠١٧ هستیم تصریح می کند: دولت پاکستان راه‌ های متعددی را برای ساخت این خط لوله در نظر گرفت و در نهایت خط لوله ای به طول ٧٠٠ کیلومتر از مسیر قادر به خط لوله نابشاه را مدنظر قرارداد.

به گزارش فارس آبان ماه امسال یک هیات پاکستانی به ریاست شاهد خاقان عباسی وزیر نفت این کشور برای مذاکره در مورد واردات گاز از ایران به تهران سفر کرده است.

این هیات که پیشنهادات جدیدی برای وادرات گاز از ایران دارد قصد دارد برای فرار از پرداخت جریمه به دلیل عدم آماده شدن خط لوله آی پی پیشنهاد واردات گاز ال ان جی به جای گاز طبیعی از ایران را مطرح کند.

براساس این طرح ایران گاز طبیعی را به ال ان جی تبدیل و سپس با استفاده از پایانه‌های عمان به پاکستان صادر خواهد کرد.

ایران و عمان در حال حاضر قراردادی را برای صادرات حدود 60 میلیارد دلار گاز طبیعی به این کشور طی 25 سال آینده امضا کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار فارس براساس توافق بین ایران و پاکستان، پاکستان باید تا دسامبر 2014 میلادی خط لوله را در خاک خود احداث کند، اما به دلیل تهدیدهای آمریکا هنوز نتوانسته کار احداث خط لوله را آغاز کند.

طبق قرارداد اولیه بین دو کشور در مورد صادرات گاز طبیعی ایران به پاکستان،اگر تا پایان دسامبر این قرار داد عملیاتی نشود، پاکستان باید 3 درصد از ارزش صادرات گاز را به عنوان جریمه به ایران پرداخت کند.

تا کنون ایران 900 کیلومتر از خط لوله آی پی را در خاک خود احداث کرده و منتظر احداث 700 کیلومتر باقی مانده از این خط لوله در خاک پاکستان است. ایران و پاکستان درسال 1995 میلادی توافق نامه‌ای را در مورد احداث یک خط لوله گاز امضا کردند. سپس ایران پیشنهاد گسترش این خط لوله از پاکستان به هند را مطرح کرد.

در فوریه 1999 میلادی قراردادی بین ایران و هند در این زمینه به امضا رسید، اما طرف هندی به دلیل فشارهای آمریکا در سال 2009 میلادی از این پروژه خارج شد.

پس از نگرانی‌های ایجاد شده از سوی پاکستانی ها در خصوص واردات گاز از ایران و پرداخت جریمه، بهانه تحریم نفتی و گازی ایران مطرح شد، به طوری که مسئولان اسلام اباد اعلام کردند، تا زمانی که تحریم‌ها برطرف نشود، نمی‌توانند از ایران گاز وارد کنند.

نکته حائز اهمیت این است که هنوز اخباری در مورد موافقت و یا عدم موافقت مسئولان وزارت نفت ایران با این پیشنهاد منتشر نشده است و خبرنگار فارس نیز با وجود تلاش برای دریافت پاسخ به این پرسش، با سکوت مسئولان مواجه شده است.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها