امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۲:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143950
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۳۵
تعداد بازدید: 309
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سید کامل تقوی‌نژاد در نشست خبری امروز با اشاره به عملکرد این بانک در یک سال اخیر ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سید کامل تقوی‌نژاد در نشست خبری امروز با اشاره به عملکرد این بانک در یک سال اخیر اظهار داشت: نسبت سرمایه منابع بانک سپه منفی 0.19 درصد بود که با تلاش‌های انجام شده و همکاری وزیر اقتصاد و اعضای مجمع عمومی بانک سرمایه بانک سپه از 850 میلیارد تومان به 7 هزار و 250 میلیارد تومان افزایش یافت که میزان کفایت سرمایه را به 4.5 درصد رساند.

وی افزود: خروج از بنگاه‌داری یکی از برنامه‌های دولت است و در این زمینه اقدامات لازم در حال انجام است و در همین راستا با واگذاری‌های انجام شده سهم 40 درصدی بانک از تولید سیمان کشور به 8 درصد کاهش یافته است.

مدیرعامل بانک سپه با اشاره به واگذاری 3 درصد از سهام شرکت سرمایه‌گذاری امید گفت: 150 میلیارد تومان از محل فروش اموال و دارایی‌های شرکت به نقدینگی تبدیل شد و توانستیم از آن برای پرداخت بیشتر تسهیلات استفاده کنیم.

وی در ادامه به بحث نرخ بهره مالکانه در بودجه اشاره کرد و اظهار داشت: براساس ماده 10 قانون بودجه سال جاری 30 درصد از درآمدهای شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی وابسته به بهره مالکانه پرداخت می‌شود؛ دو شرکت چادرملو و گل‌گهر که برنامه توسعه‌ای برای خود داشته‌اند در صورتی که این 30 درصد درآمد بابت بهره مالکانه را بپردازند امکان تحقق برنامه‌های خود را ندارند.

مدیرعامل بانک سپه افزود: بانک سپه تاکنون از محل درآمد صنایع معدنی ریالی برداشت نکرده و سود کسب شده را صرف سرمایه‌گذاری مجدد در صنایع مدنی کرده است.

تقوی‌نژاد با اشاره به لایحه رفع موانع تولید گفت: برای برنامه‌های واگذاری بنگاه‌‌های مازاد اقداماتی را ترتیب دادیم که به محض قانونی شدن لایحه رفع موانع تولید و ابلاغ آن، اجرایی می‌‌شود.

*سرمایه‌گذاری 10 هزار میلیارد تومانی برای 6 طرح‌ پتروشیمی، 2 نیروگاه و 2 میدان نفتی

وی تصریح کرد: برای سرمایه در گردش و سرمایه گذاری در تولید 10 هزار میلیارد تومان قرارداد جدید منعقد کرده‌ایم که این سرمایه‌گذاری‌ها در بخش‌های پتروشیمی، نیروگاه و دو میدان نفتی است.

به گفته تقوی‌نژاد 20 هزار میلیارد تومان فرصت سرمایه‌گذاری فراهم شده است که تاکنون 10 هزار میلیارد تومان آن به مرحله قرارداد رسیده و برای 6 طرح پتروشیمی، دو نیروگاه و دو میدان نفتی که یکی از آنها مشترک است گشایش اعتبار شده است.

مدیرعامل بانک سپه با اشاره به 30 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت باقی‌مانده نزد بانک گفت: این حجم از اوراق توسط بانک سپه بازخرید شده و سود آن به مشتریان تخصیص یافته که اثر منفی بر نقدینگی بانک داشته است.

* 3 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت روی دست بانک سپه

وی یکی از دلایل اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی را همین مساله دانست و افزود: بخش عمده این برداشت‌ها به دلیل اوراق مشارکت بازخرید شده و ساماندهی یکی از تعاونی‌های کار بوده است، به طوری که 380 میلیارد تومان از پرداخت‌هایی که برای این تعاونی اعتبار صورت گرفته تاکنون توسط بانک وصول نشده است.

تقوی‌نژاد ادامه داد: در سال 90 دولت بانک سپه را مکلف به تأمین کالاهای اساسی کرد و در آن زمان بانک با اجرای این تکلیف 400 میلیارد تومان زیان داد که تاکنون 80 میلیارد تومان آن وصول شده است.

*توافق با توانیر برای تسویه مطالبات طی یک سال

مدیرعامل بانک سپه با بیان اینکه اوراق مشارکت بازخرید شده متعلق به وزارت نیرو و شرکت توانیر بوده است، گفت: طبق توافق انجام شده شرکت توانیر طی یک سال باید این مبلغ را تسویه کند که تاکنون دو قسط اول آن به ارزش 300 میلیارد تومان وصول شده است.

تقوی نژاد از وصول 13 هزار و 770 میلیارد ریال از مطالبات بانک اعم از اصل، سود و وجه التزام تا پایان آذر ماه سال جاری خبر داد و گفت: از این مبلغ بیش از 9 هزار و 525 میلیارد ریال (حدود 70) درصد مربوط به اصل این مطالبات است.

وی تصریح کرد: 68 درصد از مبلغ وصولی مطالبات مربوط به مطالبات سررسید گذشته، 21 درصد مطالبات معوق و 11 درصد سهم وصولی از مطالبات مشکوک الوصول طی 9 ماه سال جاری است.

مدیر عامل بانک سپه گفت: بیشترین میزان وصولی مطالبات معوق طی 9 ماه سال جاری مبلغ 6 هزار میلیارد ریال مربوط به بخش بازرگانی است که حدود 44 درصد از کل مطالبات وصولی را شامل می‌شود.
* طراحی 20 هدف راهبردی

وی با اشاره به طراحی 20 هدف راهبردی بانک سپه داشت:‌ این راهبردها شامل افزایش سهم تولید، اولویت تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، کاهش نسبت مطالبات غیرجاری و کل تسهیلات، واگذاری شرکت‌های مازاد، فروش اموال و املاک مازاد، افزایش نسبت دارایی‌های مولد به کل دارایی‌ها، افزایش بازده دارایی‌ها، افزایش بازدهی حقوق صاحبان سهام، کاهش قیمت تمام شده پول، حفظ سهم بانک از کل بازار سپرده‌های شبکه بانکی و چندین مورد دیگر است.

*هیچگاه از نرخ سود سپرده تخطی نکردیم

تقوی‌نژاد با بیان اینکه بانک سپه همواره نرخ سود مصوب و توافق شده را رعایت کرده است، تصریح کرد: با وجود اینکه در ماه‌های گذشته برخی بانک‌ها و مؤسسات بیش از نرخ توافق شده سپرده دریافت می‌کردند اما ما هیچگاه سپرده‌ای بیش از 22 درصد دریافت نکرده‌ایم.

مدیرعامل بانک سپه ادامه داد: ما معتقدیم باید به موازات کاهش نرخ تورم، نرخ سود تسهیلات کاهش یابد و به همین دلیل لازمه کاهش سود تسهیلات تعدیل سود سپرده است.

*رعایت نرخ سود سپرده، 16 هزار میلیارد ریال از سپرده‌های بانک سپه را کاهش داد

وی افزود: عدم تخطی بانک سپه از نرخ سود سپرده مصوب موجب کاهش 16 هزار میلیارد ریالی سپرده‌های ما به صورت مقطعی شد اما ما باز هم خود را ملزم دانستیم؛ حجم سپرده‌های بانک از 327 هزار میلیارد ریال در 30 آذر سال گذشته به 394 هزار میلیارد ریال در 30 آذر امسال رسیده است که رشد 20 درصدی را نشان می‌دهد.

تقوی‌نژاد با اشاره به پرداخت 88 هزار میلیارد ریال تسهیلات بخش‌های مختلف در سال جاری گفت:‌ تسهیلات پرداختی از لحاظ تعداد 33 درصد و مبلغ 41 درصد رشد داشته است.

* رشد 40 درصدی پرداخت تسهیلات بخش صنعت و معدن

مدیرعامل بانک سپه ادامه داد:‌ 22 هزار و 89 فقره به ارزش 40 هزار و 468 میلیارد ریال (40 درصد رشد) در بخش صنعت، 51 هزار و 729 فقره به ارزش 32 هزار میلیارد ریال در بخش بازرگانی و 40 هزار فقره تسهیلات به ارزش 15 هزار و 484 میلیارد ریال در بخش کشاورزی پرداخت شده است.

به گفته وی، 24 هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه به ارزش 840 هزار میلیارد ریال، 3500 میلیارد ریال تسهیلات مسکن روستایی و 1300 میلیارد ریال برای کمیته امداد پرداخت شده است.

انتهای پیام/آ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها