امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۵:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143969
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 124
به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از وب سایت وزارت امور خارجه، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ...

به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از وب سایت وزارت امور خارجه، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به کنیا سفر کرده، امروز (دوشنبه) در دیدار با تجار و بازرگانان ایرانی مقیم این کشور با تاکید بر این که آفریقا در سیاست خارجی ایران چایگاه والایی دارد، گفت: همواره تلاش شده تا روابط سیاسی ممتازی با کشورهای آفریقایی داشته باشیم.

وی فزود: توجه به آفریقا به عنوان شریک و همکار تجاری مورد توجه دولت تدبیر و امید است.

ظریف قاره آفریقا را مرکزی برای رقابت همه کشورها دانست و یادآور شد: این نشانگر ظرفیت و زمینه‌های تجاری بسیار مستعد در این قاره است.

وزیر امور خارجه همچنین گفت: تلاش ما برای رفع موانع تجارت است، ولی اگر حتی در مذاکرات هم به تفاهم برسیم باید بدانیم که شرکای واقعی و پایدار ما در جهان کشورهایی هستند که در قالب همکاری‌های جنوب - جنوب می‌توان با آنها برای توسعه پایدار برنامه ریزی کرد.

ظریف با یادآوری این که آفریقا در این مسیر یک انتخاب بسیار مهم برای ما است، تصریح کرد: وزارت امور خارجه ایران و همچنین در سطح کشور برای همکاری با آفریقا توجه ویژه و سازوکار خاص دارد و ما فقط در حوزه خلیج‌فارس و آفریقا دارای چنین سازوکاری در سطح بالا هستیم که با توجه و تظارت مسئولان عالی دنبال می‌شود.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با آفریقا در حوزه اقتصادی، علمی، آموزشی و بهداشتی برنامه بلندمدت دارد و دولت در این زمینه دارای باور عمیق و جدی است.

ظریف با بیان اینکه باید همه زمینه‌های همکاری را فراهم کنیم، گفت: باید با آسیب شناسی دوره‌های گذشته مشکلات و موانع را رفع کنیم.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: متاسفانه کسانی در خارج و داخل کشور در زمره مخالفان پایان تحریم هستند و تداوم تحریم را در جهت منافع خود دنبال می‌کنند.

ظریف تاکید کرد: در مواردی اصل تحریک با آثار تحریم اشتباه گرفته می‌شود و این مباحث تخصصی باید با مشورت‌های لازم بررسی و موانع غیر واقعی و غیر حقوقی برطرف شود.

وی همچنین گفت: صداقت، اخلاق و فرهنگ ایرانی باید با حضور ایرانیان در نقاط مختلف جهان و فعالیت آنان در حوزه‌های متنوع به جهانیان معرفی شود و این فرصت زمینه بسیار قوی برای معرفی جذابیت‌ها و توانمندی‌های همه جانیه ایران به مردم کشورهای مختلف است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه سفر دوره ای خود به چهار کشور آفریقایی را آغاز کرد و در نخستین مرحله وارد کنیا شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها