امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۴:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14398
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۲
تعداد بازدید: 45
به‌ گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز خود و در ادامه رسیدگی به ...

به‌ گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز خود و در ادامه رسیدگی به جزئیات لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعاده شده از شورای نگهبان، با پیشنهاد حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد نائب رئیس مجلس که در غیاب لاریجانی ریاست صحن علنی را بر عهده داشت، این لایحه را مجدداً برای بررسی بیشتر به کمیسیون اقتصادی ارجاع دادند.

در جریان رسیدگی به لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، جواد جهانگیرزاده نماینده ارومیه در مجلس در تذکری آئین‌نامه‌ای اظهار داشت: مواردی که کمیسیون اقتصادی گزارش آن را ارائه داده، خارج از چارچوب آئین‌نامه است.

وی افزود: آقای لاریجانی رئیس مجلس هم گفت که شورای نگهبان اعلام کرده این لایحه ماهیت قضایی دارد و نظر قوه قضائیه باید درباره این لایحه اخذ شود اما برخی پیشنهادات کمیسیون اقتصادی ماهیت قضایی ندارد.

جهانگیرزاده با تاکید بر اینکه کمیسیون اقتصادی حق دخالت و تجدیدنظر نداشته است، تصریح کرد: کمیسیون اقتصادی به صورت غیر قانونی و بر خلاف آئین نامه داخلی مجلس، در این لایحه دست برده؛ لذا این موضوع جزء مواردی است که باید این لایحه فعلا مراعا بماند و نقطه نظرات آئین‌نامه در آن لحاظ شود.

در ادامه جلسه، نادر قاضی‌پور دیگر نماینده ارومیه در مجلس هم در تذکری با استناد به ماده 135 آئین‌نامه داخلی مجلس گفت: آقایان کمیسیون اقتصادی بدون اجازه کمیسیون قضایی در امور قضاء وارد شدند.

وی متذکر شد: کمیسیون اقتصادی نمی‌تواند محتویاتی که ما تصویب کردیم، تغییر دهد و سؤال این است که کمیسیون اقتصادی بر چه مبنایی بندهای این لایحه را عوض کرده است؟

محمد دهقان نماینده طرقبه و چناران و عضو هیئت رئیسه مجلس نیز در تذکری با استناد به مواد 135 ، 136 و 137 آئین‌نامه داخلی مجلس اظهار داشت: شورای نگهبان در ایرادات خود نسبت به لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید داشت که باید قوه قضائیه در این لایحه مشارکت می‌کرد و حتی این لایحه توسط قوه ‌قضائیه تقدیم می‌شد.

وی افزود: شاهدیم این لایحه نه تنها توسط قوه قضائیه به مجلس ارائه نشده بلکه حتی کمیسیون قضایی هم در تدوین این لایحه مشارکت نداشته است.

دهقان ادامه داد: معتقدم این نحوه اصلاح لایحه با سبک و سیاق و استحکام قانون‌گذاری تطبیق ندارد؛ البته آقای لاریجانی اشکالاتی را پذیرفت اما ترتیب اثر نداد. ما در مجلس مسئول قانونگذاری هستیم.

نماینده کمیسیون اقتصادی در پاسخ به تذکرات نمایندگان گفت: این لایحه در مجلس هشتم به کمیسیون قضایی ارجاع شده بود و رئیس قوه قضائیه و نماینده تام‌الاختیار او، درباره لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، نظر خود را مطرح کرده بود.

در ادامه این جلسه، حجت‌الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد نائب رئیس مجلس که در غیاب لاریجانی ریاست ساعاتی از صحن علنی را بر عهده داشت، در پاسخ به تذکرات و اخطارها گفت: با توجه به مجموعه تذکرات و اخطاری که نمایندگان مطرح کردند و البته ریاست مجلس هم مفاد آن را قبول کرد، بنده به استناد تبصره 2 ماده 155 آئین‌نامه داخلی مجلس که درباره ارجاع طرح یا لایحه از جلسه علنی به کمیسیون مربوطه است، پیشنهاد می‌کند که اصلاحات کمیسیون اقتصادی را مجدداً به این کمیسیون ارجاع دهیم و آنها با توجه به تذکرات نمایندگان، لایحه را مجدداً اصلاح کنند.

وکلای ملت با این پیشنهاد ابوترابی‌فرد موافقت کردند و بدین ‌ترتیب، لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز مجدداً برای بررسی بیشتر به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها