امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۵:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 143980
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاریفارس، سرهنگ مسعود منفرد جانشین پلیس آگاهی ناجا پرده از انهدام باند کلاهبرداری میلیاردی برداشت. جانشین پلیس آگاهی در ...

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاریفارس، سرهنگ مسعود منفرد جانشین پلیس آگاهی ناجا پرده از انهدام باند کلاهبرداری میلیاردی برداشت.

جانشین پلیس آگاهی در تشریح این پرونده اظهار داشت: نوسانات ارزی در سالهای اخیر زمینه مناسبی را برای سودجویی برخی افراد شیاد فراهم کرده است. این افراد با ترفندهای مختلف طعمه هایشان را به دام می اندازند و به بهانه های گوناگون از آنها کلاهبرداری های ارزی می کنند.وی گفت: به تازگی کارآگاهان پلیس آگاهی موفق شدند اعضای باند بزرگ کلاهبرداری ارزی که وانمود می کردند افراد با نفوذی هستند را شناسایی و دستگیر کنند. هرچند هنوز تحقیقات از دستگیرشدگان ادامه دارد، اما بررسیهای اولیه نشان می دهد این افراد تاکنون میلیاردها تومان کلاهبرداری کرده اند.

این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: یکی از نهادهای دولتی کشور در خصوص فروش پالتهای ارز که مبالغ آن قابل توجه بود گزارشی تهیه کرد. بر اساس این گزارش فروشندگان ادعا می کردند همه اقدامات شان قانونی و با مجوز رسمی بانک مرکزی است و از طرفی هم خودشان را از وابستگان برخی از ارگانها یا مسئولان بلند پایه کشور معرفی می کردند که بعد از بررسی های اولیه سردار احمدی مقدم، فرمانده  ناجا به پلیس آگاهی دستور دادند تحقیقات جامعی در این باره انجام شود.سرهنگ منفرد ادامه داد: در برخی موارد شاهد هستیم افراد شیاد با معرفی خود به عنوان نزدیکان مسئولان کشوری و لشکری افراد مختلف را فریب می دهند و در این میان بسیاری از افراد هم در چنین دام هایی گرفتار می شوند و اموال شان را از دست می دهند. کلاهبرداری ارزی اخیر نیز چنین شرایطی داشت.در این مورد با توجه حساسیت های ویژه پرونده همکاری نزدیکی بین نیروی انتظامی و قوه قضاییه وجود داشت و زوایای پنهان پرونده به طور کامل کشف شد.

جانشین پلیس آگاهی ناجا اظهار داشت: سرکرده این باند که خودش را یکی از کارشناسان بلند پایه بانک مرکزی معرفی می کرد یکی از کلاهبرداران سابقه دار بود که 14فقره سابقه کیفری در پرونده اش به ثبت رسیده است و پرونده های متعددی در دادسراهای کشور دارد.

او برای رسیدن  به مقاصد خود از افرادی استفاده کرده بود که به خاطر نوسانات ارزی و مشکلات اقتصادی ورشکسته شده و سعی در جبران کسری ورشکستگی خودشان داشتند.

وی به اعضای این باند اشاره کرد و گفت: در این باند 11نفره که همه آنها دستگیر شده اند، یک ویژگی خاص وجود داشت. بیشتر آنها سن بالا و ظاهری بسیار موجه داشتند که بیشتر طعمه هایشان با دیدن چهره آنها به سادگی فریب می خوردند. آنها معمولا خودشان را کارشناسان و بازنشستگان ارگان های مختلف معرفی و ادعا می کردند، میتوانند به سادگی ارز تهیه کنند. آنها برای جلب توجه طعمه های شان با جعل اسناد بانک مرکزی و ساختن مهرهای شعبات مختلف و پرینت های جعلی که نشانمی داد موجودی بسیار بالایی در بانکها دارند برای طرف های مقابل دام پهن می کردند.

این مقام ارشد انتظامی در پاسخ به سئوالی در مورد عوامل فریب مالباختگان بیان داشت: این افراد به خاطر طمع زیاد و رسیدن به پول های کلان، فریب خورده و از طرفی به دلیل پوشش افراد کلاهبردار و دفتری بسیار شیک که از قبل طراحی شده بود هیچ وقت فکر نمی کردند که همه این مسائل نقشه ای برای

کلاهبرداری از آنها است. از سویی بعد از انجام کلاهبرداری هم مالباختگان چون فکر می کردند کلاهبرداران واقعا افراد بانفوذی هستند جرات شکایت و پیگیری پرونده را نداشتند. به همین دلیل سعی می کردند به ارتباط شان با  اعضای این باند ادامه دهند تا بتوانند بخشی از سرمایه از دست رفته شان را به دست آورند.

جانشین پلیس آگاهی ناجا افزود: یکی از نمونه های ظاهر سازی متهمان این بود که آنها برای فریب طعمه های شان تعداد زیادی از چمدانهای حمل پول را در اتاق رئیس باند طراحی کرده و یکی از این چمدانها را با دلارهای اجاره ای پر کرده و به مراجعان و متقاضیان نشان می دادند. اگر متقاضی درخواست اخذ ارزها را می کرد ادعا می کردند ارزها امانت است و مربوط به درخواست کننده های قبلی است و به این شیوه مبالغ هنگفتی از متقاضیان دریافت و ملک های آنها را به نام افراد دیگری که به ظاهر هیچ گونه نسبت و مراوده ای با آنان نداشتند واگذار و پول فروش ملک را به این افراد می دادند.

سرهنگ منفرد در ادامه به عدم شکایت مالباختگان نیز اشاره و تصریح کرد: اگر مالباختگان که زندگی خود را باخته بودند تهدید به شکایت می کردند متهمان افراد ورزیده و قوی هیکلی را در دفترشان داشتندکه با استفاده از آنها مالباختگان را تهدید می کردند و با نشان دادن مدارک جعلی آنها را از تهدید و از انجام شکایت منصرف می کردند.جانشین پلیس آگاهی ناجا به چگونگی عملی شدن نقشه کلاهبرداران پرداخت و گفت: ماجرا از این قرار بود که آنها برگه هایی را به طعمه های شان نشان میدادند که ثابت می کرد آنها می توانند مبالغ زیادی ارز از خارج کشور وارد کنند. آنها برای تایید این برگه ها فردی را که از نظر اطلاعات حقوقی و بانکی بسیار مسلط بود را در جلسه ای به عنوان یکی از مسئولان بانکی معرفی می کردند و با صحنه سازی تلاش می کردند اعتماد طعمه شان را جلب کنند. به این ترتیب مبلغ مورد نظر را دریافت می کردند و در ادامه به مشتری شان وعده و وعید می دادند.وی ادامه داد: سر دسته باند به نام «الف-ن» هم در کل کشور به عنوان فردی که  چندین سابقه اتهامی از جمله جعل ،کلاهبرداری ،سوءاستفاده از عناوین مختلف و در واقع جعل عنوان داشت برای فریب مشتری ها از سربرگ بانک مرکزی به عنوان تعهد نامه رسمی استفاده می کرد. در اسنادی که از این افراد کشف شده نامه هایی به دست آمده که نشان می دهد آنها مبالغی بالای هزار میلیارد تومان در حساب بانک مرکزی وجه رایج دارند. اما همه این نامه ها و چک ها جعلی و برای فریب مردم  بود.

 سرهنگ منفرد در خاتمه به افرادی که نیاز به تهیه ارز دارند توصیه کرد:حتما در صرافی هایی که مجوز رسمی از مراجع ذی صلاح دارند و شناخته شده هستند این معاملات انجام شود و به هیچ عنوان از افرادی که شناختی از آنان ندارند خرید انجام ندهند و فریب ظاهر و ارزان بودن ارزهای پیشنهادی یا وابسته بودن به ارگان یا سازمانهای دولتی را نخورند چراکه تنها متولی خرید و فروش قانونی ارزهای رایج درکشور  بانکهای رسمی یا صرافی های مجاز است.جانشین پلیس آگاهی ناجا خاطرنشان کرد: عوامل این پرونده  با اقدامات اطلاعاتی و تلاشهای شبانه روزی همکارانم شناسایی، دستگیر و تسلیم مقامات قضایی شدند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها