امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۹:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144020
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزرای فارس،‌ صبح امروز سوله مدیریت بحران پزشکی قانونی تهران در مساحت 1200 متر مربع در کهریزک به بهره‌برداری ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزرای فارس،‌ صبح امروز سوله مدیریت بحران پزشکی قانونی تهران در مساحت 1200 متر مربع در کهریزک به بهره‌برداری رسید.

در مراسم افتتاح این سوله نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور، بشیر نازپرور مدیرکل پزشکی قانونی تهران، فرماندار ویژه ری، طلا نماینده مجلس، حضور داشتند.

در مراسم افتتاح سوله مدیریت بحران نازپرور مدیرکل پزشکی قانونی تهران با بیان اینکه برای ساخت این سوله 11 میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه شده است، گفت: کلانشهر تهران با بیش از 13 میلیون جمعیت بزرگترین شهر ایران است. رشد سریع و غیر متوازن تهران وجود بافت‌های فرسوده با تراکم جمعیتی بالا ساخت و ساز در مسیر سیل‌ها، وجود چندین گسل فعال در تهران که متاسفانه جز مناطق مسکونی می‌باشد موجب شده تا این شهر در صورت بروز حوادث طبیعی همچون زلزله، طوفان و سیل متحمل خسارات و تلفات قابل توجهی شود.

وی ادامه داد: در کنار حوادث طبیعی کشور ما همواره با حوادث و سوانح غیر مترقبه‌ای که انسان در به وجود آمدن آنها دخیل است مواجه بوده به طور مثال سوانح هوایی‌، تصادفات رانندگی با تلفات بالا و سوانحی چون آتش‌سوزی، ریزش ساختمان و غیره.

نازپرور افزود: دستگاه‌ها و ارگان‌های متعددی در امر مدیریت بحران و در بخش‌های مختلف از جمله پیش‌بینی و آموزش تا مدیریت حوادث و مسائل رخ داده پس از وقوع یک سانحه دخیل هستند.

وی با بیان اینکه این حوادث مسلما قربانیانی در پی خواهد داشت گفت:‌ در تمام نقاط دنیا مسئله تعیین هویت و صدور جواز دفن توسط پزشکی قانونی صورت می‌گیرد همچنین در اکثر موارد مصدومین چنین حوادثی نیز توسط پزشکی قانونی بررسی و میزان مصدومیت‌ آنها تعیین می‌شود.

مدیرکل پزشکی قانونی تهران خاطر نشان کرد:‌ تهدیدات بالقوه‌ای که شهر تهران و ساکنین آن را تهدید می‌کند و با وجود تجربیات و سوابق موجود در بروز حوادث غیر مترقبه تصمیم گرفتیم که به فکر طراحی و ساخت پایگاه تخصصی با هدف مهیا کردن بستر عملیاتی مناسب جهت تحقق اقدامات آمادگی و مقابله در بحران‌های مختلف و نیز تاکتیک‌پذیر نمودن سیستم مدیریت بحران خود باشیم.

به گفته وی کلنگ‌زنی ساخت سوله مدیریت بحران پزشکی قانونی تهران از سال 91 در زمینی به مساحت 1200 مترمربع در مرکز تشخیص و آزمایشگاهی استان تهران زده شد و در دهه فجر امسال به بودجه بالغ بر 11 میلیارد و 500 میلیون ریال به بهره‌برداری رسید.

نازپرور در مورد کارایی این سوله گفت: به مانند سایر سوله‌های مدیریت بحران در مواقع عادی این سوله نیز کارکردهایی همچون کاربری فرهنگی، آموزشی و ورزشی خواهد داشت و در مواقع لزوم و بروز بحران‌ها کاربری آن تغییر می‌کند.

وی تاکید کرد:‌ استقرار ستاد مدیریت بحران، وعده‌گاه حضور نیروها، محل استقرار تیم‌های عملیاتی، تجهیز وسائل و محل نگهداری آمار و اطلاعات و پایگاه اطلاع‌رسانی و نهایتا شناسایی و مدیریت اطلاعات در تمام حوادث غیر مترقبه در این سوله صورت می‌گیرد.

مدیر کل پزشکی قانونی تهران در مورد عملکرد پزشکی قانونی در شناسایی هویت قربانیان حوادث گفت: متخصصان ما بلافاصله در محل وقوع حوادث حاضر و به جمع‌آوری اجساد و مدارکی که در شناسایی هویت آنها مفید باشد اقدام می‌کند.

وی ادامه داد:‌ بعد از انتقال اجساد به پزشکی قانونی اقدامات لازم به منظور شناسایی هویت جانباختگان و بررسی علت مرگ انها صورت می‌گیرد و با توجه به اینکه در بسیاری از موارد به دلیل شدت آسیب‌های وارده شناسایی اجساد ممکن نیست آزمایشات DNA و مقایسه آن با DNA بستگان قربانیان انجام و هویت فرد بلافاصله مشخص می‌شود.

انتهای پیام/

 

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها