امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۲۰:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144065
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین به نقل از «تله‌سور»، نمایندگان نیروهای مسلح ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین به نقل از «تله‌سور»، نمایندگان نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا (فارک) و دولت این کشور امروز مذاکرات صلح خود را که در «هاوانا» پایتخت کوبا برگزار می‌شود از سر خواهند گرفت.

دور جدید مذاکرات آنها، اولین مذاکره سال 2015 خواهد بود و قرار است پیرامون مسائلی چون حقوق قربانیان و وضعیت فعلی درگیری مسلحانه بحث و تبادل نظر کنند.

«فارک» در 18 دسامبر سال گذشته میلادی (27 آذر 93) اعلام آتش‌بس یکجانبه کرد و این کار را با هدف ایجاد فضایی مناسب و رو به رشد برای مذاکرات امروز انجام داد.

انتظار می‌رود که برای پیشرفت دستور کار فعلی، گزارشگر کمیسیون تاریخی درگیری مسلحانه کلمبیا و قربانیان آن، گزارش خود را برای شناخت عوامل دقیق شروع جنگ و درگیری ارائه دهد.

هنوز موضوعاتی چون آتش‌بس دوجانبه، کنار گذاشتن سلاح، جبران خسارت قربانیان و ایجاد مکانیسم‌هایی برای اجرا و تصویب توافقنامه‌های امضا شده پس از اینکه احتمالا مذاکرات با موفقیت به پایان رسیدند در دستور کار قرار دارند.

به گزارش فارس، «فارک» و دولت کلمبیا روند صلح را در نوامبر 2012 (مهر 1391) با هدف پایان دادن به درگیری مسلحانه‌ای که بیش از نیم قرن به طول انجامیده آغاز کردند که طبق آمار و ارقام تقریبا 5 میلیون آواره و دست کم 600 هزار کشته بر جای گذاشته است.

از آغاز روند صلح دولت کلمبیا و «فارک»، طرفین به توافقاتی پیرامون 3 مسئله از مجموع 5 موضوعی که در دستور کارشان قرار داشت دست یافتند، از جمله اصلاحات روستایی در ماه مه 2013 (اردیبهشت 92)، مشارکت سیاسی در نوامبر 2013 (مهر 92) و مواد مخدر در مه 2014 (اردیبهشت 93)؛ باقی مواردی که هنوز مورد بحث و مذاکره هستند نیز مسئله قربانیان و پایان درگیری می‌باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها