امروز : پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 19
۰۵:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144112
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 212
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم گشایش دوسالانه مجسمه‌های فضاهای شهری عصر دیروز (12 بهمن ماه) با حضور مجتبی عبداللهی، معاون ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم گشایش دوسالانه مجسمه‌های فضاهای شهری عصر دیروز (12 بهمن ماه) با حضور مجتبی عبداللهی، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران، جمال کامیاب مدیرعامل سازمان زیباسازی، شهرام گیل آبادی، مشاور و رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، جمعی از مدیران زیباسازی، خدمات شهری و هنرمندان در تالار فرخی یزدی باغ موزه قصر برگزار شد.

مجتبی عبداللهی، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران، با بیان اینکه هنر در ابعاد مختلف یک توانایی ویژه ذاتی است، گفت: هنرمند با تمام وجود یک اثر را خلق می‌کند و این هنر سال‌ها به یادگار می‌ماند و نقش‌های خودش را در طول این زمان‌ها ایفا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از شهرهای دنیا را به‌خاطر آثار هنری و مجسمه‌هایش می‌شناسند، افزود: در شهری مثل تهران نیز مجسمه‌ها به بعضی مناطق و محلات هویت بخشیدند.

عبداللهی از میدان فردوسی و میدان دربند به عنوان دو نمونه از مجسمه های تهران یاد کرد که هویتی خاص به آنجا داده است و ادامه داد: وجود مجسمه باعث از بین رفتن آلودگی بصری می‌شود و یک پیرایش مناسب شهری و حس نشاط را به وجود می‌آورد.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران با تاکید بر توجه ویژه سازمان زیباسازی شهر تهران در زمینه حضور مجسمه ها در فضاهای شهری، گفت: دوسالانه مجسمه فضاهای شهری نسبت به دور گذشته رشد چشمگیری داشته و کارهای قوی به آن وارد شده است که این مهم نشان دهنده برنامه ریزی سازمان زیباسازی شهر تهران در این زمینه است.

در ادامه این مراسم، مظفری رئیس شورای سیاست گذاری چهارمین دوسالانه با اشاره به اینکه از طرف دکتر کامیاب این وظیفه را دارم که خیرمقدم بگویم، در ادامه از عوامل برگزاری دوسالانه  بهروز دارش، ایرج محمدی، حمید شانس، رضا قره باغی و ریما اسلام مسلک هیأت انتخاب و هیات داوری  متشکل از مرتضی نعمت‌الهی، نادر قشقایی، مهرداد ایروانیان، کوروش گلناری و کامبیز صبری تشکر کرد.

مظفری در ادامه به جای خالی یک هنرمند اشاره کرد و ادامه داد: مجسمه ساز جوانی که همیشه پرکار و پرتوان بود و خنده از لبانش جدا نمی‌شد امروز دیگر در بین ما نیست. شاپور میرزایی هنرمند جوانی که در آستانه چهل سالگی به دلیل سرطان فوت کرد . او با این جمله که جای تو در طراوت شمشاد‌ها خالیست یادش را گرامی داشت.

مظفری در پایان این نکته را یادآور شد: همه ما در یک نکته متفق القولیم که تهران مجسمه می‌خواهد.

سلیمانی با بیان اینکه مجسمه‌هایی که برای موزه‌ها ساخته می‌شوند مخاطبانی اندک دارند اما مجسمه‌های شهری با همه اقشار مردم سخن می‌گویند، گفت: آن‌ها در بستر خود معنا می‌یابند و به آن معنا می‌بخشند. در شهروندان حس تعلق ایجاد می‌کنند و آرامش و نشاط را در مردم برمی انگیزند. به فضاهای شهری هویت می‌بخشند و پیام‌های ارزشمند فرهنگی را به ذهن بیننده متبادر می‌کنند.

او با اشاره به اینکه برای برپایی و استفاده صحیح از مجسمه‌های شهری گروهی بزرگ از مجسمه سازان، طراحان شهری و مدیران شهری دست در دست هم دادند تا مجسمه‌ای زیبنده و متعالی در منظری مناسب جای گیرد و چشم نواز شهروندان شود، افزود: مجسمه‌های شهری حاملان همیشه و همواره تاریخ و هویت فرهنگ شهر هستند. پس از این روی پیوند اثر با محیط اهمیتی دو چندان می‌یابند.

دبیر چهارمین جشنواره دوسالانه مجسمه فضاهای شهری با تأکید بر توانایی سازمان زیباسازی در این زمینه ادامه داد: سازمان زیباسازی شهر تهران از پی برگزاری دوسالانه مجسمه‌های شهری برآمده است که اکنون چهارمین دوسالانه آن را شاهدیم.

به گفته سلیمانی برگزارکنندگان این دوسالانه، دلبسته بهبود کیفیت و کمیت مجسمه‌ها، توسعه فضای مناسب این هنر و آموزش و فراگیری هر چه بهتر مجسمه سازان است. دست اندرکاران طراحی شهری به این کار کمر بسته‌اند. و آثار مطرح می‌تواند به زودی در تهران جایگاهی مناسب بیابد و به قسمتی از تاریخ شهر بپیوندد.

او درباره کتاب تاریخ مجسمه سازی شهری یادآور شد: کتاب دوسالانه تاریخ مجسمه شهری سال 93 تدوین می‌شود و باز نماینده تلاش‌های هنرمندان و تحولات آثار آن‌ها خواهد بود.

سلیمانی رشد 45 درصدی شرکت کنندگان را نشان دهنده استقبال هنرمندان از دوسالانه و رشد کمی و کیفی این هنر دارد، گفت: 600 هنرمند 1174 مجسمه به دبیرخانه ارائه داده‌اند که 222 اثر در مرحله اول گزینش شده‌اند که 22 اثر به دلیل عدم رعایت استانداردهای کیفی ساخت ماکت توسط هیات انتخاب حذف و نهایتا 200 اثر به مرحله بعد راه یافت. این شمار نویدبخش آن است که جامعه مجسمه سازی رو به افزایش است و سازمان زیباسازی مفتخر است که خشتی بر این دیوار می‌افزاید و در اعتلای آن می‌کوشد.

سلیمانی سپس قول داد که به زودی تعدادی از این آثار در اندازه واقعی ساخته شود و در مکانی مناسب جای گیرد.

در پایان این مراسم نمایشگاه در فضای موزه گشایش یافت و آثاری که به صورت ماکت ارائه شده بودند در معرض دید قرار گرفت که این نمایشگاه تا 10 اسفند در باغ موزه قصر واقع در خیابان شریعتی، خیابان پلیس برپاست.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار