امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۲۳:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144114
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 137
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «صادق الحسینی» از نجف اشرف؛ خودش را همین قدر ساده معرفی می‌کند، ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «صادق الحسینی» از نجف اشرف؛ خودش را همین قدر ساده معرفی می‌کند، نه خودش را استاد می& zwnj;داند و نه به خود و یا آثارش مباهات می‌ورزد. او یکی از خوشنویسان موفق کشور عراق است که در گردهمایی ثلث نویسان جهان اسلام مهمان کشورمان شده بود.

گفت‌وگویی کوتاه درباره سفرش به ایران و جایگاه خوشنویسی در کشورش را در ادامه می‌خوانیم:

* خوشنویسی در کشور عراق چه جایگاهی دارد؟

برای عراقی‌ها مسئله خط خیلی جدی، قدیمی و پیشرفته است. به خصوص که خط عربی از بغداد شروع شده و دیگر نقاط به جهان اسلام رفته است. در دوره عثمانی هم به ترکیه منتقل شد و رشد کرد اما بنیاد این هنر عربی عراقی بوده و در کشور ما بنیان گذاشته شده است.  

* مردم عراق چقدر به خوشنویسی توجه دارند؟

هر عراقی حتی اگر خودش در کار هنر نباشد ولی در خانه‌اش تابلوهای خط دارد، حتی اگر این تابلوها گران هم باشند عراقی‌ها آن را خریداری می‌کنند.

چند وقت پیش گزارشی درباره بازار کتاب بغداد منتشر شده بود. با دیدن آن گزارش تعجب کردم، راستش گمان نمی‌کردم بعد از جنگ و روزهای سختی که عراق پشت سر گذاشت، مردمش به کتاب خیلی توجه کنند.

هنر یک دریچه برای تنفس هر عراقی است. مردم در تمام عراق به هنر اهمیت می‌دهند، به خصوص در نجف اشرف برای هنرها و به خصوصی هنر خوشنویسی مکتب خاصی وجود دارد و نقشی که انجمن خوشنویسان نجف به ریاست استاد «علی حسانی» در این عرصه دارد، بسیار با نشاط فعالیت می‌کند.

* انجمن خوشنویسان نجف چه فعالیت‌هایی دارد؟

این انجمن خیلی فعال است و به استادان خط خیلی اهمیت می‌دهند، ارزش و قدر خطاطان را بسیار می‌دانند، تکیه بر روابط شخصی ندارند و عدالت از نظر سطح هنر کاملاً برقرار است.

* ایرانی به عشق اهل بیت بسیار به عراق سفر می کنند. شما هم ایران را دوست دارید؟

بین کشورهای عراق و ایران به خصوص در شهرهای نجف اشرف و کربلا رابطه ویژه‌ای هست، این پیوند را اهل بیت میان دو کشور رقم زده‌اند و در سایه این پیوند ما به هم علاقه‌مندیم.  

* ما سال‌ها پیش خیلی سخت باهم جنگیدیم. اما به هم علاقه داریم. این علاقه را هم به اهل بیت مربوط می‌دانید؟

اختلافات سیاسی بوده است، دو ملت عاشق هم هستند و پیوند رابطه‌شان حضرت علی (ع) است. عشق به حضرت علی اتفاق مشترک بزرگی است که موجب پیوند میان ما با هم می‌شود.

* از وقتی که در اختیار ما گذاشتید، متشکریم.

بنده هم از برگزاری چنین نمایشگاهی در ایران و توجه به خط در سایر کشورهای اسلامی تشکر می‌کنم.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها