امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۲:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144126
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 129
سیدقاسم یاحسینی نویسنده کتاب «تکاوران نیروی دریایی در خرمشهر» در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;

سیدقاسم یاحسینی نویسنده کتاب «تکاوران نیروی دریایی در خرمشهر» در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، از خاطراتش در دوران انقلاب اسلامی در سال 57 گفت و توضیح داد: بهمن 57 نوجوانی 13 ساله بودم که در برازجان زندگی می‌کردم. در فاصله زمانی 20 تا 22 بهمن در خاطرم نیست که پدر و مادرم به چه علتی به گناوه رفته بودند و من در این ایام در منزل پدربزرگم بودم.

*اطلاع‌رسانی ناقص رادیو بی‌بی‌سی از حوادث انقلاب

وی به نحوه دریافت اخبار مبارزات مردمی اشاهر کرد و گفت: از طریق مجاری خبری مانند رادیو کمابیش از اتفاقات تهران با خبر بودیم. اما از ماهیت اتفاقات بی خبر بودیم. چند روز بود که روزنامه هم به برازجان نمی‌رسید تا با خرید کیهان و اطلاعات از اخبار مطلع شویم. گوشمان به رادیوی بی‌بی‌سی بود تا شکسته و بسته از تهران خبری را مخابره کند.

یاحسینی در ادامه گفت: روز 22 بهمن برازجان یکباره به هم ریخت. این شهر به محاصره درآمد و زد و خوردی خونین صورت گرفت که 5 کشته از جمله یک زن برجای گذاشت تا در نهایت شهر به دست نیروهای انقلابی بیفتد. بعد از غروب آفتاب همان روز خبر پیروزی انقلاب را شنیدیم. تا روز 24 بهمن در برازجان درگیری بود و نیروهای شاهنشاهی مردم را می‌کشتند.

نویسنده کتاب «تکاوران نیروی دریایی در خرمشهر» به خاطرات خود از 12 بهمن نیز اشاره کرد و گفت: روز 12 بهمن 57 در بوشهر در جمع خانواده بودم. مدارس تعطیل بود و همه جا اعتصاب حکم می‌کرد.

*همسایه‌ای که می‌خواست امام(ره) را اعدام کند

وی افزود: خبرهایی مبنی بر ورود امام می‌شنیدیم. همسایه‌ای داشتیم که افسر ژاندارمری بود و مدام رجز می‌خواند که اگر خمینی به کشور وارد شود ما وی را می‌گیریم و اعدام می‌کنیم و تمام حامیان و طرفدارانش را نیز محاکمه می کنیم. شاهنشاه کشور را ترک نکرده و برای استراحت و تفریح از ایران خارج شده و وقتی بازگردد حمام خون راه می‌اندازیم.

*تصویری که موجب شد تلویزیون‌ها شکسته شود

این تاریخ‌نگار در ادامه به خاطره‌اش از لحظه ورود امام به کشور یاد کرد و گفت: لحظه ورود امام خمینی (ره) به کشور را همه از طریق تلویزیون تماشا می‌کردند که وقتی تصاویر قطع شد و تصویر محمدرضا پهلوی روی صفحه تلویزیون نقش بست عده‌ای از ناراحتی تلویزیون‌های خود را شکستند.

وی اضافه کرد: بعد از این مردم به خیابان ریختند و علیه شاه و بختیار شعار می‌دادند. از آن به بعد مردم می‌دانستند که کار شاه و حکومتش تمام شده و دیگر کسی هراسی از حضور در اجتماعات نداشت. تا پاسی از شب تظاهرات در شهر ادامه داشت و مردم شیرینی تعارف می‌کردند و روی برف‌کن‌های خودروهایشان دستمال گذاشته بودند. برخی نیز تصویر شاه را از داخل پول در آورده بودند.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها