امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۶:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144148
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 72
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، شهرام شاه‌حسینی بعد از ساخت سه فیلم تجاری و متعلق به سینمای بدنه؛به فیلمنامه‌ای رسید که اجرای درست آن ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، شهرام شاه‌حسینی بعد از ساخت سه فیلم تجاری و متعلق به سینمای بدنه؛به فیلمنامه‌ای رسید که اجرای درست آن می‌توانست یک شروع مجدد برای او در سینما باشد. کارگردانی که نام او با سینمای بدنه گره خورده است با فیلمنامه پرویز شهبازی توانست نشان دهد که نوع دیگری از فیلمسازی را هم می‌توان از او انتظار داشت و فیلمسازی که تا قبل از این به ساخت کمدی‌ها رمانتیک بازاری مشهور بود، با فیلمنامه خوب شهبازی قدم در مسیر تازه ای گذاشته که البته موفق بوده است.

«خانه دختر» بدون هیچ تعارفی فیلم فیلمنامه است. سایه سنگین پرویز شهبازی در جای‌ جای فیلم احساس می‌شود و حتی در عناصر بصری و روایی فیلم نیز انگار فیلمی از پرویز شهبازی را روی پرده سینما مشاهده می‌کنیم. تکرار نمادهای آشنای فیلم‌های شهبازی نظیر منصور(نقش اول فیلم‌های منصور) و خانه دانشجویی دخترانه نشان می‌دهد بیشتر از آنکه با فیلمی از خالق «کلاغ‌پر» مواجه باشیم با فیلم خالق «نفس عمیق» طرف هستیم.

خط اصلی یک خطی فیلم در عین ساده اما ملتهب است. سیمرا دختری که در آستانه ازدواج قرار دارد، در شب عروسی می‌میرد. این ساده‌ترین روایتی است که از فیلمنامه پیچیده پرویز شهبازی می‌توان گفت. اما همه چیز به همین سادگی نیست و پیرنگ اصلی سوژه ملتهبی است که نویسنده با آن تا حوالی خطوط قرمز می‌رود، مدت‌های زیادی آنجا می‌ماند اما از دایره خط قرمز بر می‌گردد.

دوشیزگی؛ خط اصلی فیلمنامه شهبازی است. خط اصلی که با مرگ سمیرا تا پایان ادامه پیدا می‌کند و با خودکشی سمیرا همچنان این مساله پنهان می‌ماند اما سوال بی جوابی که پس از پایان فیلم در ذهن باقی می‌ماند این است که نقش پدر سنتی و متعصب سمیرا در این ماجرا چیست؟، چرا پدر سیمرا از منصور(نامزد سمیرا) که مظنون اصلی در مرگ سمیرا است گذشت؟، و از سوی دیگر اصلا چنین موضوعی و نوع روایتی که فیلم نشان می‌دهد موضوع مبتلا‌به چند درصد از دختران جامعه امروز ایران است و امیدواریم شاه‌حسینی به عنوان کارگردان و پرویز شهبازی به عنوان نویسنده جواب قانع‌کننده‌ای برای این سوالات داشته باشند.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار