امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۱۹:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144156
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۲۲
تعداد بازدید: 14
  هوشنگ فلاحتیان در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در خصوص ورود وزارت نفت برای صادرات برق گفت:‌ امضای

 

هوشنگ فلاحتیان در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در خصوص ورود وزارت نفت برای صادرات برق گفت:‌ امضای قرارداد صادرات برق میان وزارت نفت با بخش خصوصی با هماهنگی وزارت نیرو نبوده است اما به هر حال ما مخالف صادرات برق توسط بخش خصوصی نیستیم.

وی افزود:اما صرفاً باید نرخ سوخت این نیروگاه از سوی وزارت نفت مشخص شود تا بخش خصوصی بتواند با تحویل سوخت از سوی وزارت نفت ظرفیت‌های جدید نیروگاهی ایجاد کند تا با بازاریابی بتوانند صادرات برق نیز داشته باشند.

*لزوم تعامل میان وزارت نیرو و نفت

فلاحتیان خاطرنشان کرد: انتظار ما این است که تعامل و هماهنگی بیشتری بین وزارت نیرو و نفت صورت گیرد تا در مراحل بعدی کار با سرعت و هماهنگی بیشتری انجام شود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در پاسخ به این سئوال که پس وزارت نیرو مخالف ورود وزارت نفت برای صادرات برق نیست، گفت: وزارت نیرو مخالف ورود وزارت نفت برای صادرات برق نیست چرا که براساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مصر هستیم که شرایط فراهم شود که ایران به عنوان هاب انرژی منطقه مطرح شود تا ما بتوانیم در کنار صادرات غیر نفتی حجم صادرات برق را افزایش دهیم.

وی افزود: اگر افزایش حجم صادرات برق توسط بخش خصوصی صورت گیرد وزارت نیرو حمایت خود را اعلام می‌کند اما به هر حال نرخ سوخت نیروگاه‌ها توسط دولت و وزارت نفت رسماً اعلام شود تا بخش خصوصی بتواند محاسبات خود را انجام دهد.

فلاحتیان با اشاره به اینکه هنوز نرخ سوخت نیروگاه‌ها از سوی وزارت نفت اعلام نشده است، گفت: ظاهراً وزارت نفت موافقتنامه اولیه‌ای را با شرکت‌های خصوصی که مایل به صادرات برق هستند انجام داده است اما طبیعتاً ابتدا باید ظرفیت‌های جدید نیروگاهی ایجاد کنند و سپس نرخ سوخت هم به آنها اعلام شود تا بتوانند در قالب قراردادهایی که با کشورهای هدف دارند اقدام به صادرات برق کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پیش‌تر علیرضا کاملی مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران با اشاره به اینکه پس از اعلام آمادگی وزارت نفت برای همکاری در تولید و صادرات برق، گفت‌وگوهای متعددی با شرکتهای داخلی و خارجی انجام شد، گفته است: نخستین قرارداد صادرات برق ماه گذشته (دی ماه) با یک شرکت ایرانی امضا شده است.

این مقام مسئول در وزارت نفت با بیان اینکه شرکت‌های ترکیه ای که هم اکنون در حال مذاکره با آنها هستیم شرکتهای توانمند و باسابقه ای هستند، تاکید کرده است: این شرکت‌ها در ترکیه دارای نیروگاه هستند و توانمندی فنی و مالی آنها به صورت دقیق ارزیابی شده است.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها