امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۴:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144158
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۲۲
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه ضمن ...

به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه ضمن تبریک ایام پیروزی انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی انقلابی بود که درآن تحولات در همه ابعاد زندگی ما ایجاد شد و در کنار عرصه سیاسی تحولات عظیم در عرصه اجتماعی رخ داده است.

وی افزود: یکی از نکات مهمی که در انقلاب اسلامی مورد توجه است مسائل مربوط به سبک زندگی و تشکیل خانواده اسلامی است که روز 15 بهمن به این اسم نامیده شده است و معاونت فرهنگی قوه قضائیه نیز به عنوان معاونتی که در دو جهت درون و برون سازمانی تلاش می‌کند که فرهنگ عمومی و سازمان‌ها را ارتقا دهد یکی از نقاط مهم اهتمامش مسائل زنان و خانواده است.

معاون فرهنگی قوه قضائیه اظهار داشت: فرهنگ جدیدی که در دنیا حاکم است به خصوص فرهنگ مدرن غرب فرهنگی است که خانواده برایشان اصالت ندارد و در آنجا حقوق فردی مهم است. اما در فرهنگ اسلامی چنین نیست در فرهنگ اسلامی خود خانواده موضوعیت و اصالت دارد بنابر این جامعه اسلامی وظیفه پیدا می‌کند که نسبت به تحکیم آن قدم بردارد.

صادقی ادامه داد: جامعه ما مورد هدف و هجوم فرهنگی است و ما هر چه بتوانیم باید فرهنگ اسلامی را در جامعه‌مان تقویت کنیم که نتیجه‌اش در استحکام خانواده ما آشکار خواهد شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر روند مسائل خانواده در دنیا و ایران روند مناسبی نیست، اظهار داشت: نسبت آمار بین ازدواج و طلاق در امسال با مقایسه با سال‌های قبل بسیار بالا رفته است به عنوان مثال در سال 83 به ازای هر 10 ازدواج یک طلاق صورت می‌گرفت که این آمار در سال 92 به 2 طلاق از هر 10 ازدواج رسیده است و این افزایش دو برابری پدیده طلاق را نشان می‌دهد.

معاون فرهنگی قوه قضائیه تصریح کرد: قانون حمایت از خانواده که تصویب هم شده است بندی دارد به نام تشکیل دفاتر مشاوره در کنار دادگاه‌های خانواده به منظور تحکیم خانواده و کاهش طلاق که بر اساس آن دستگاه قضا مکلف است تا سه سال بعد از اجرای این قانون در کنار دادگاه‌های خانواده دفاتر مشاوره‌ای را برپا کند.

وی با بیان اینکه معاونت فرهنگی از سال‌های دورتر به صورت آزمایشی این دفاتر را ایجاد کرده است،‌گفت: از زمانی که معاونت فرهنگی در قوه قضائیه یک اداره کل بود ما به صورت آزمایشی در استان خراسان رضوی با همکاری استانداری این استان دفاتر حمایت از خانواده را در کنار دادگاه‌های خانواده ایجاد کردیم با عنوان طرح خانواده پایدار که تا سال 92 هم ادامه داشت.

وی ادامه داد:‌ این طرح در حدود 4 سال در استان خراسان رضوی انجام شد و حدود 600 میلیون تومان توسط استانداری آنجا برای این طرح هزینه شد که اوج آن در سال 90 و 91 بود.

صادقی با اشاره آمار خیره‌کننده انصراف از طلاق توافقی بعد از اجرای این طرح در استان خراسان رضوی گفت: زوجینی که بعد از اجرای طرح خانواده پایدار به دادگاه برای طلاق توافقی مراجعه می‌کردند بعد از انجام مشاوره حدود 45.5 درصد از آنها از طلاق منصرف می‌شدند.

وی افزود: در 4 سال اجرای طرح خانواده پایدار در  استان خراسان رضوی 2 هزار و 457 درخواست طلاق توافقی مطرح شد که بعد از مشاوره 1117 نفر یعنی 45.5 درصد از طلاق انصراف دادند و بعد از 6 ماه که دوباره پایش شدند متوجه شدیم که زندگی‌هایشان تداوم داشته است.

وی با اشاره به آ‌مار سال 91 و 92، گفت: در این 2 سال 4 هزار و 39 زوج درخواست طلاق دادند در استان خراسان رضوی که بعد از انجام مشاوره 1739 زوج از طلاق پشیمان شدند. همچنین فقط در شهر مشهد 4 هزار و 687 خانواده نیز از طلاق منصرف شدند.

صادقی تصریح کرد: برای انجام این طرح 600 میلیون تومان هزینه شد که اگر این مبلغ را تقسیم بر تعداد خانواده‌هایی که از طلاق منصرف شدند بکنیم به ازای هر خانواده 128 هزار تومان هزینه شده است. اگر بخواهیم این طرح را در کل کشور اجرا کنیم با توجه به تورم امسال برای نجات یک خانواده از طلاق حدود 250 هزار تومان نیاز است که دولت باید مساعدت کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها