امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۹:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144159
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۲۲
تعداد بازدید: 14
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از زاهدان، تالاب هامون که روزگاری آوازه سرسبزی و آبادانی‌اش در دنیا پیچیده بود امروز به هر دلیل به ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از زاهدان، تالاب هامون که روزگاری آوازه سرسبزی و آبادانی‌اش در دنیا پیچیده بود امروز به هر دلیل به تلی از خاک مبدل شده است.

آن‌هایی که روزگار آبادانی و سرسبزی هامون را دیده بودند به بهانه روز جهانی تالاب‌ها در تالاب هامون گرد هم آمدند تا ضمن عیادت، بگویند که فقط دوست روزهای خوش و خرمش نیستند بلکه امروز که گرمایش سخت و سوزان است، امروز که از قحطی آب لبانش خشکیده و ترک ترک شده و باد و خاک ناشی از آن چشم‌ها را آزاد می‌دهد و تنفس را به شماره می‌اندازد هم کنارش هستند و به یاد لذت روزهای قایق‌سواری و آسایش در سایه خنکش، امروز هم سفره مهربانی می‌گسترانند و نهار میهمان هامون می‌شوند.

هامون من آوازه آشفتگی‌ات دنیا را پر کرده به گونه‌ای که امروز از کشور آلمان به عیادتت آمده‌اند.

ما فقط دوست روزهای خوش ایران نیستیم

سفیر آلمان می‌گوید: دولت آلمان در گذشته همکاری‌‌های بسیاری با ایران داشته و علاقه‌مند به همکاری با ایران برای حل مشکل تالاب هامون است.

میکائیل بارون فون اونگرن اشترنبرگ ادامه می‌دهد: ما فقط یار روزهای خوش شما نیستیم بلکه در حل مشکلات نیز یاریگر شما هستیم.

اشترنبرگ از اینکه به بهانه روز جهانی تالاب‌ها فرصتی پیش آمده تا به عیادتت بیاید ابراز خوشحالی می‌کند و می‌گوید: آوازه ناخوش احوالی هامون دنیا را پر کرده اما مشکل هامون یک شبه به وجود نیامده و یک شبه حل نمی‌شود بلکه باید با تفکر همدلی و همکاری ملی، محلی و بین‌المللی برای نجات آن تلاش کنیم.‎

هرگز فکر نمی‌کردم روزی به عیادت هامون سرسبز و آباد بیایم

نماینده سازمان ملل در ایران که هنوز لذت قایق‌سواری در هامون را فراموش نکرده است، می‌گوید: برای سومین بار است که به زابل سفر می‌کنم حدود 20 سال قبل برای اولین بار به این منطقه آمدم؛ آبادانی و سرسبزی‌ را دیدم اما امروز غمگینم که شاهد این وضعیت غمبار هستم.

گری لوییس ادامه می‌دهد: در واقع علت حضور ما در اینجا صرفا جشن گرفتن روز جهانی تالاب‌ها نیست بلکه اندیشیدن تدبیر و راهکاری برای نجات هامون است، دیدن شرایط غمبار امروز هامون باید ما را وادار به چاره‌جویی برای برون‌رفت از این شرایط کند.

نماینده سازمان ملل در ایران معتقد است: با تلاش همه مردم و مسئولان ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی می‌توانیم تالاب هامون را به زمان آبادانی و سرسبزی آن بازگردانیم.

دولت برای نجات هامون آستین بالا زده است

معاون وزارت امور خارجه کشور از دیگر میهمانانی است که در این مراسم حضور داشت تا از همت دولت یازدهم برای نجات تو خبر دهد.

ابراهیم رحیم‌پور می‌گوید: زابل برای ما نشانگر اسطوره‌های بزرگ تاریخی ماست و شاهنامه فردوسی را به یاد می‌آورد.

وی ادامه داد: اگرچه مشکل بی‌آبی و کم‌آبی یک مشکل جهانی شده و قسمت‌هایی از آن در دست ایران نبوده اما تلاش می‌کنیم در دولت تدبیر و امید مشکلات مردم را حل کنیم.

معاون وزیر امور خارجه امید می‌دهد با تدابیری که اتخاذ شده و طرح‌های در دست اقدام بتوان ذره‌ای از آلام هامون و هامونیان را برطرف کرد.

لب‌های خشکیده هامون دل مردمان افغانستان را هم به درد آورده است

سفیر افغانستان هم که به دلیل همسایگی حق آب و گل دارد از دیدن شرایط امروز تو نگران است و می‌گوید آن‌سوی مرزها مردم ما هم از این واقعه در رنج هستند.

احمد نور می‌گوید: آن‌ها آب را به روی تو نبسته‌اند چراکه آشفته حالیت آن‌ها را هم از پای در می‌آورد، می‌گوید درد ما مشترک است و برای تسکین آن هرکاری از دست‌مان برآید انجام می‌دهیم.

او ادامه می‌دهد دولت جمهوری اسلامی افغانستان همیشه برای روابط با همسایگان خود به ویژه با کشور برادر و همسایه و هم فرهنگ خود جمهوری اسلامی ایران ارج فراوان قائل است و خوشبختانه اراده سیاسی در توسعه و گسترش روابط در عرصه‌های مختلف وجود دارد.

سفیر افغانستان در ایران گفت: دولت جدید افغانستان روابط با همسایگان را در اولویت سیاست خارجی اعلام کرده و آماده هرگونه همکاری برای مقابله با چالش‌های مشترک و برای دستیابی به منافع مشترک است.

اهدای نشان همیار محیط زیست به استاندار سیستان و بلوچستان

استاندار سیستان و بلوچستان نیز از زمانی که سکان این استان را بر دست گرفته، نجات هامون یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایش بود به طوریکه نشان همیار محیط زیست به او اهدا شد، می‌گوید: می‌خواهیم دست در دست هم برای نجات هامون تلاش کنیم چراکه هامون روزگاری محور توسعه بود؛ اجازه ندهیم امروز سلامت مردم را به مخاطره بیندازد.

علی اوسط هاشمی ادامه می‌دهد: درست است که هامون امروز از حیث اقتصاد حیاتش را از دست داده اما نباید کانون مخاطره برای سلامت مردم باشد در حال حاضر متاثر از تالاب هامون توفان‌های 120 روزه به بیش از 150 روز افزایش یافته و زندگی مردم با را چالش مواجه کرده است.

وی با بیان اینکه باید به روش بین‌المللی احیای تالاب هامون را پیگیری کنیم، گفت: باید ایران، آلمان، سازمان ملل را سرمایه‌ای برای احیای تالاب هامون قرار داده و دوباره مردم را به هامون امیدوار کنیم.

استاندار سیستان و بلوچستان معتقد است: در زمینه همکاری برای احیای تالاب هامون و پیشرفت و توسعه منطقه با دید مثبتی به کشور افغانستان می‌نگریم چراکه همکاری ایران، آلمان، افغانستان و سازمان ملل برای احیای هامون بسیار موثر خواهد بود.

هاشمی افزود: احیای هامون تلاشی همه‌جانبه می‌طلبد چراکه هامون به همه مردم دنیا تعلق دارد و نباید اجازه داده شود که این تالابی که محور حیات انسانی بوده با خشکسالی و ریزگردها و طوفان‌های شن به تهدیدی برای سلامت مردم تبدیل شود.

و ای هامون من!

امروز یک بار دیگر خبرنگاران و عکاسان از جای جای دنیا آمدند تا ضمن عیادت از احوال نابسامان و آشفته تو، تصاویر لبان ترک خورده‌ات را به همگان نشان دهند، آن‌ها آمدند تا فریادهای مردمانت را که با تشکیل زنجیره‌های به هم پیوسته در کنار هر کوچه و خیابان خواستار نجاتت بودند به گوش دنیا برسانند، آن‌ها معرفت‌شان را با عیادت از تو نشان دادند.

هامون من !

می‌دانم پریشان هستی از اینکه با خاک و باد و گرمای سوزان از میهمانانت پذیرایی کردی، می‌دانم دوست داشتی بساط سبزه‌زار و آب‌ بازی و قایقی سواری‌ات برای‌شان فراهم بود تا هر کدام به تفریح مشغول می‌شدند و در سایه مهربانیت آرام می‌گرفتند و نسیم خنک تو صورت‌شان را نوازش می‌داد اما آ‌ن‌ها امروز آمده‌اند عیادت!

انشاالله بهتر که شدی روزی برای لذت بردن از قایق‌سواری و آب‌بازی به آغوش پر مهرت باز می‌گردند.

انتهای پیام/3139/م40/ض1002

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها