امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۵:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144160
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۲۲
تعداد بازدید: 18
بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته ...

بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

 

***

 

درباره اشاره‌های نادرستی که به نظرات امام راحل می‌شود

مورد عجیب اسحاق جهانگیری و تعداد وعده‌های غذایی!

به گزارش ایرنا، معاون اول رئیس جمهور، دوشنبه گذشته در آیین افتتاح سد ایوشان خرم آباد با تاکید بر این که سیاست اقتصاد مقاومتی راهکار عبور از مشکلات است، اظهار کرد: طرفدار این نیستیم که مردم یک وعده غذا بخورند و این حرف، سخن خوبی نیست.

وی تصریح کرده است: حتی امام راحل در زمان جنگ چنین حرفی به زبان نیاورد.

 

*معاون رئیس جمهور توضیح نداده است که چه کسی در جمهوری اسلامی می تواند طرفدار سختی کشیدن مردم و کم شدن وعده های غذایی باشد؟!

با این حال به نظر می رسد اظهارات وی که بسط یافته تئوری غلط «یا چرخ سانتریفیوژها یا چرخ زندگی مردم» است؛ واکنشی ناپخته به سخنان اخیر آیت الله جنتی، امام جمعه موقت تهران باشد که در بخشی از خطبه های نماز جمعه هفته گذشته با اشاره به ضرورت تحمل سختی ها گفت:

«شاید روزی بیاید که مردم ما تنها دو وعده غذا بخورند ولی این مردم تحمل خواهند کرد؛‌ قطعاً‌ تحمل گرسنگی سخت‌تر از دادن جوان عزیز نیست. البته من نمی‌گویم که باید گرسنگی کشید ولی ممکن است که در راه مقاومت به جایی برسیم که مجبور شویم سختی‌هایی را تحمل کنیم»

متأسفانه ماه‌هاست نگرش و تحلیلی از سوی برخی چهره ها تبلیغ می شود با این مبنا که قصد القای گره‌خوردگی سرنوشت مذاکرات هسته ای با معیشت مردم را دارد.

این جریان بدون اشاره به تأثیر کمتر از 30 درصدی تحریم ها بر زندگی مردم؛ اینطور بیان می کند که باید به هر قیمتی به توافق هسته ای دست یافت وگرنه بار تحریم ها کمر زندگی شما مردم را می‌شکند!

البته مشخص نیست که منظور معاون اول دولت محترم نیز همین تحلیل‌ها باشد اما پر واضح آنکه القاکننده آنها به‌شمار می‌رود.

یادآور می شود که نخستین بار در سال‌های دور و از سوی چهره های یک جریان سیاسی خاص بود که به گوش رسید نظام اسلامی با تأکید بر برخورداری از انرژی هسته ای؛ قصد دارد هزینه های این کار را بر دوش مردم بگذارد!

(محمدعلی ابطحی در همین زمینه بر روی وبلاگ شخصی خود جوانی را مثال زده بود که نذر کرده است در صورت قبولی در کنکور، مادرش را پیاده به زیارت مشهد بفرستد)

این در حالی بود که حتی دشمنان ایران هم می دانند نه تنها نظام اسلامی بلکه همه نظامات سیاسی دنیا اگر تصمیمی می گیرند؛ این تصمیم مستظهر به پشتیبانی مردم است و انرژی هسته ای نیز جزئی از حقوق واجب مردم برای زیست، سلامت و برخورداری بهتر به‌شمار می‌رود.

لازم به ذکر است که صحبت اسحاق جهانگیری درباره اینکه امام راحل در دوران جنگ نگفته است مردم باید یک وعده غذا در روز بخورند در حالیست که اگرچه شاید اشاره اخباری‌گونه وی صحیح باشد و امام راحل در طول سال های جنگ حرفی از یک وعده غذا نزده باشد اما همه می دانیم که آن عزیز سفر کرده، در راه رسیدن ملت ایران به آرمان های اسلام ناب و مبارزه با شیطان بزرگ؛ هزینه هایی بسیار بسیار بزرگتر از یک وعده غذا! را مورد اشاره قرار داد.

هم او بود که در راه رسیدن انقلاب اسلامی به اهدافش؛ از ضرورت جهاد و تقدیم جان‌ها و شهادت‌ها سخن می گفت و آن روح خدا در کالبد زمان بود که علی الدوام با تأکید بر شیطان بزرگ بودن آمریکا می فرمود: اگر ما را محاصره اقتصادی کنند، ما فرزندان رمضانیم و مقتدایمان امام علی (ع) است و اگر ما را محاصره نظامی کنند، ما فرزندان محرمیم و مقتدایمان امام حسین (ع) است.

 

***

 

روایت مرموز «هادی خانیکی» از علت بروز انقلاب

هادی خانیکی، از چهره های اصلاح طلب، اخیراً در نشستی در محل کتابخانه ملی تحت عنوان «سقوط پهلوی نقدی از درون» گفته است: حریف طلبیدن نظام شاهنشاهی و سرکوب مبارزه مسلحانه نیروهای مذهبی از عواملی بود که باعث شد صدای امام شنیده شود!

به گزارش جماران، وی همچنین اظهار کرده است: آنچه در سطوح رسمی در کشور ابراز می‌شود، مطابق با متن سیاسی است اما آنچه در جامعه دیده می‌شود مطابق با زمینه تغییرات جامعه شکل می‌گیرد و از جمله این تغییرات می‌توان به تغییرات اقتصادی، اجتماعی و جمعیتی اشاره کرد. در نتیجه از عواملی که باعث شکل‌گیری انقلاب اسلامی در کشور شد، می‌توان به بحران فرهنگی و اجتماعی اشاره کرد.

 

*دقیقاً مشخص نمی شود که صحبت خانیکی مبنی بر «حریف طلبیدن نظام شاهنشاهی» به چه بخشی از تاریخ رژیم ستمشاهی اشاره دارد اما تأکید وی بر اینکه این حریف‌طلبی و سرکوب مبارزات مسلحانه، از عوامل شنیده شدن صدای امام راحل بوده؛ حرف صحیح و مستندی نیست.

در واقع نه تحرکات چریکهای فدایی خلق در جنگل سیاهکل، نه ماجرای حزب ملل اسلامی و نه حتی مشی مسلحانه شهدای عزیزی همچون سیدعلی اندرزگو و سایرین را نمی توان عوامل شنفته شدن صدای امام راحل در متن جامعه دانست.

از این رو که صدای امام خمینی قبل از همه‌ی این تحرکات و در رخدادهایی همچون انقلاب سفید شاه، تبعید امام(ره) از ایران، رخداد مدرسه فیضیه، اعتراض به لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی و ... در متن جامعه شنیده و لمس شده بود.

و همین شنیده شدن های صلای امام(ره) بود که قبل از تمام تحرکات مسلحانه و البته در مواردی ارزشمند اشاره شده؛ قیام 15 خرداد سال 42 و تقدیم چند هزار شهید از سوی مردم مسلمان ایران در راه اسلام عزیز را رقم زد و مقدمه بروز انقلاب اسلامی را فراهم نمود.

اکنون بصورت ضمنی نمی توان فهمید که چرا هادی خانیکی معانی‌ای مثل سرکوب را مورد اشاره قرار می‌دهد؟!

او در بخش دوم اشاره شده از سخنانش نیز تلویحاً از چیزی به نام شکست و شکاف اجتماعی نام می برد و بحران فرهنگی و اجتماعی را از عوامل بروز انقلاب معرفی می‌کند.

این سخن اما روی دیگری هم دارد و آن، چیدن این مفاهیم در کنار صحبت های اخیر کسانی مثل محمدرضا عارف، مصطفی کواکبیان و رضا صالحی امیری است.

محمدرضا عارف اخیراً در یک کنفرانس مدعی وجود بحران در کشور شده است.

رضا صالحی امیری، رئیس کتابخانه ملی، در جلسه بنیاد باران مدعی وجود شکاف عمیق میان ساختار رسمی(حکومت) و ساختار غیر رسمی(جامعه) شده و از خفته بودن جنبش قومیتی و شکل گیری اتفاقات جدی در زیر پوست جامعه ایران سخن گفته است.

و مصطفی کواکبیان در سخنرانی خود مدعی وجود فقر، تورم، تنگدستی، فشار معیشتی بر مردم، افزایش طلاق، کاهش سن اعتیاد، افزایش جرم و خیانت در ایران شده است.

اگرچه هادی خانیکی در صحبت های خود مبنی بر اینکه وجود بحران سبب انقلاب می شود؛ اشاره ای به حرفهای این افراد نکرده و مستقیماً رژیم پهلوی را مورد اشاره قرار داده است اما فی الواقع مشخص است که با چینش این سخنان در کنار هم چه نتیجه ای حاصل می‌آید؟!

شاید این نتیجه‌ی حاصل آمده، با صحبت های چندی قبل احمد پورنجاتی، از چهره های هم‌طیف افراد مذکور، خوانشی مشترک داشته باشد که در یک مصاحبه بر ضرورت «رخ‌نمایی بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان» تأکید کرده بود.

گفتنیست، چند سال قبل، یکی از چهره های بازنشسته نظامی نیز در یادداشتی در روزنامه اطلاعات با اشاره به حوادث 19 دی ماه سال 56 قم و خیزش مردم این شهر علیه نظام شاهنشاهی؛ به تطابق این رخداد با اوضاع کنونی پرداخته و با کنایه به مقامات ارشد نظام، از این گفته بود که اگر شاه برخی اقدامات را در قبال آن رخداد انجام نمی‌داد، شاهد بروز انقلاب نمی‌شد.

او در یادداشت خود مدعی شده بود که همان اقدامات شاه؛ امروز در ایران هم در حال انجام است.

 

***

 

درسی که مقاومت مردم غزه به سازشکارها می‌دهد

این تصاویر را خبرگزاری رویترز به تازگی از وضعیت مردم در غزه منتشر کرده است.

رسانه های غربی تقریباً بصورت دائمی تلاش دارند تا خرابی ها و خسارات به بار آمده در جنگ غزه را بویژه پس از 51 روز درگیری با صهیونیستها؛ بهایی معرفی کنند که مردم غزه می توانند آنرا نپردازند!

آنها با به رخ کشیدن دروغین وضعیت زندگی در مناطق کرانه باختری و نشان دادن تصاویر تفریحات فلسطینیان ساکن این سرزمین ها؛ در حال القای این مطلب هستند که زندگی در سطح پایین، انزوا، فقر، بیماری و خرابی هزینه هایی هستند که مردم غزه می توانند در صورت صلح با صهیونیست ها؛ آنها را تحمل نکنند.

با وجود این پروپاگاندای مزوّرانه، اما جهاد اسلامی و حماس طی سه جنگ بزرگ 22 روزه، 8 روزه و 51 روزه؛ به مدد حمایت ساکنان فلسطینی غزه، در مقابل صهیونیست ها ایستاده، آنها را شکست داده و البته تن به سازش نداده‌اند.

این در حالی است که اگرچه برخی مقامات سیاسی حماس در برهه‌هایی مرتکب اشتباهاتی شدند و حتی اخیراً نیز از جانب برخی از آنها محتوای «زندگی خوب»! (با محتوای امکان صلح با اسرائیل در شرایط خاص) به گوش رسیده است اما با این وجود به نظر می رسد مردم غزه و جوانان این منطقه در راه مقاومت و تحمل هزینه ها، ثابت قدم هستند و مجاهدتهای آنهاست که به جای شیطنت رسانه های غربی، در حال رسوخ به سرزمین های حکومت خودگردان و کرانه باختری است.

مردم غزه هزینه های سخت و آسان مقاومت در مقابل صهیونیست ها را می پردازند و برخی از آنها در میان خرابه ها زندگی می کنند و گرسنه می‌خوابند اما هر روز توهین نمی شنوند، کودکانشان توسط پلیس اسرائیلی دستگیر نمی شوند، سرهایشان بریده نمی شود و جوانانشان به اسارت نمی‌روند.

و مهمتر از همه اینکه مردم غزه با تن ندادن به سازش ننگین و کرنش ذلیلانه؛ تحقیر و منکوب نشده و نخواهند شد.

طی ماه های اخیر روند انجام عملیات های شهادت طلبانه و درگیری جوانان فلسطینی با صهیونیست ها در کرانه باختری و مناطق اشغالی سرعت گرفته است.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها