امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۰:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144162
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۲۲
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ولی الله سیف در جمع خبرنگاران با اشاره به دستورالعمل صرافی‌ها، اظهارداشت: این ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ولی الله سیف در جمع خبرنگاران با اشاره به دستورالعمل صرافی‌ها، اظهارداشت: این دستورالعمل برای اولین بار توسط بانک مرکزی طراحی و ابلاغ شده و خوشبختانه از زمان ابلاغ اثرات مثبتی در ثبات بازار داشته است.

وی افزود: اما برای اجرای این دستورالعمل نیاز به دوره زمانی داریم،برخی انتقاد می‌کنند که هنوز یک بخش آن عملیاتی نشده است که بانک مرکزی در جریان مسائل قرار دارد.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه برای اجرا با سایر دستگاه‌ها هماهنگی‌های لازم به عمل می‌آید، گفت: با طرح موضوع با وزارت کشور و شورای عالی امنیت ملی به تدریج برای پیاده‌سازی دستورالعمل گام برمی‌داریم؛ با وجود اینکه برای اجرای کامل آن عجله‌ای نکردیم آثار مثبت آن را در چند روز اخیر ملاحظه می‌کنید.

وی تصریح کرد: حجم عمده منابع عرضه شده به این بازار از محل صادرات غیرنفتی است و تلاش می‌کنیم عملیات خرید و فروش ارز در صرافی‌ها از شفافیت لازم برخوردار شود؛ حجم صادرات غیرنفتی بالغ بر 40 میلیارد دلار است که به طور طبیعی در این بازار عرضه می‌شود.

سیف درخصوص حذف دلالی در بازار ارز، با بیان اینکه اصولا در این بازار یک فعالان مجازی به نام صرافی را داریم که به آنها اجازه می‌دهیم براساس مکانیزم‌های بازار عمل کنند، افزود: این صرافی‌ها تحت سامانه سنا معاملات ارزی خودرا باید انجام دهند و کانون صرافان هم مسئول اعلام نرخ است و نرخ‌های متفاوتی که توسط افراد غیرمسئول اعلام می‌شود، متوقف خواهد شد.

وی ادامه داد: دیگر نرخی برای ارز نمی‌توان اعلام کرد مگر نرخ ارزی که فروخته شده است؛‌ کانون صرافان متوسط نرخ خرید و فروش ارز یک ساعت بعد از عملیات درج می‌شود.

*راه‌اندازی بازار سلف ارزی برنامه بلند مدت بانک مرکزی است

رئیس کل بانک مرکزی درباره خرید و فروش سلف ارز، اظهارداشت: یکی از برنامه‌های بلند مدت ما ایجاد بازار مبادلات ارزی رسمی است که نهادهای مختلف باید در آن حضور داشته باشند.

وی اضافه کرد: عملیات خرید آینده و معاملات آینده در این بازار می‌تواند انجام شود اما بدون برخورداری از آن نهادها، امکان شکل‌گیری معاملات صوری به وجود می‌آید؛ این برنامه به تدریج انجام خواهد شد.

*با اجرای کامل دستورالعمل فقط صرافی‌ها مجاز به خرید و فروش ارز خواهند بود

سیف در پاسخ به این سوال که آیا هماهنگی با نیروی انتظامی برای جمع آوری دلالان در بازار شده است، گفت: دستورالعمل بانک مرکزی از جامعیت لازم برخوردار است که به تدریج در حال انجام است؛ با اجرای کامل این دستورالعمل خرید و فروش ارز فقط توسط صرافی‌های مجاز انجام می‌شود.

*برداشت 1.2 میلیارد دلار از حساب بانک مرکزی پایه پولی را افزایش نداد

رئیس کل بانک مرکزی درخصوص برداشت 1.2 میلیارد دلار از حساب بانک مرکزی توسط دولت با مصوبه ستاد تدابیر ویژه اقتصادی، پاسخ داد: در این باره توضیحات لازم داده شده و به نظر می‌رسد موضوعی خیلی عادی است و بی‌جهت آن را بزرگ جلوه می‌دهیم؛ بانک مرکزی بر مبنای مجوز صادر شده این کار را انجام داده است.

وی تاکید کرد: ارز تخصیص یافته در حال استفاده است و خوشبختانه پایه پولی را افزایش نداد زیرا این ارزها صرف تامین کالاهای اساسی شده است.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار