امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۸:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144171
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۲۲
تعداد بازدید: 10
گروه بین الملل  پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛ بهروز حاجی دوانی:  چنانکه می دانیم سیاست خارجه عبارت از دنبال کردن منافع ملی در گستره ...

گروه بین الملل  پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛ بهروز حاجی دوانی:  چنانکه می دانیم سیاست خارجه عبارت از دنبال کردن منافع ملی در گستره فراملی در ارتباط با جوامع، دولت ها، سازمان ها و کشورهای دیگر است که راهنمای تعیین موضع در قبال دیگران نیز می باشد و در مورد کشورهای متفاوت و زمان های متفاوت متغیر است. سیاست خارجی مجموعه اهدافی است که راه های رسیدن به آن اهداف نیز ذکر شده است. نیز بایست توجه داشت که روابط بین المللی هر کشور، حسب سیاست خارجی همان کشور تعیین می شود.

یک قاعده کلی به اثبات رسیده آن است که منابع در تمامی نقاط جهان با وجود گوناگونی فراوان اقلیم ها، به قرار یکسانی پراکنده اند. بر حسب این قاعده همه مناطق جهان می بایست در حالت طبیعی وضعیت یکسانی داشته باشند؛ اما در عمل چنین نشده است. امروزه واحدهای سیاسی ای وجود دارند که با تفاوت فراوانی از سایرین برتر اند. دلیل آن است که از سایر واحدها بهره کشی کرده اند.

در برنامه عمل خارجی (سیاست خارجی) برخی کشورها صراحتا ذکر شده در صورت نیاز از تهدید و مداخله نظامی نیز می توان برای تامین نیازها بهره جست؛ از این کشورهای با این برنامه، به طور بسیار واضحی می توان از انگلیس و آمریکا نام برد. برای مثال می توان گفت کارنامه آمریکا پس از جنگ جهانی دوم گویای بمباران، تخریب، یا تلاش برای براندازی 51 دولت ناهمخوان با اهدافش در سراسر دنیا است. یکی از کشورهای هدف آمریکا در این مدت زمانی، ایران است که در زمان دولت قانونی محمد مصدق مورد طرح کودتای انگلیسی با پشتوانه مالی آمریکا بود.

آمریکا در سال های جنگ سرد بسیار نگران از نشر و گسترش اندیشه کمونیسم در جهان بود (در سالیان پس از جنگ جهانی دوم، بیش از یک سوم جمعیت جهان در کشورهایی زندگی می کردند که نظام حکومتی کشورهای شان سوسیالیسم، کمونیسم یا مارکسیسم و کلا تفکر چپ بود) این نگرانی مصادف با کوتاه شدن دست بریتانیا از منابع نفت ایران بود (نفت ایران در زمان دولت جبهه ملی به رهبری مصدق ملی شد)؛ این مسائل از سوی این دو کشور استیلا خواه، همزمان با نگرانی رژیم پهلوی از ضعیف شدن جایگاهش در سلسله مراتب قدرت بود.

در پی سه وضعیت یاد شده، اینتلیجنس سرویس (اس آی اس) بریتانیا برنامه ای را تدارک دید که بدان واسطه از دولت ایران انتقام بگیرد و این برنامه را تسلیم دولت هری ترومن کرد؛ ترومن نپذیرفت، انگلیسی‌ ها منتظر آمدن رئیس جمهور بعدی شدند، دوایت آیزنهاور؛ دولت آیزنهاور که بسیار ترسان از حاکم شدن کمونیسم بر ایران بود (در آن زمان حزب توده که متاثر از کمونیسم جهانی بود در ایران نفوذ بسیار داشت به گونه ای که بخش اطلاعات و عملیاتش از بخش مشابهش در دستگاه های دولتی بسیار قدرتمندتر بود) درخواست انگلیس برای پشتیبانی عملیات براندازانه را پذیرفت؛ سوی دیگر مثلث اجرای طرح، شاه ایران بود که نظر به متزلزل دیدن جایگاهش در قبال قدرت روز افزون جبهه ملی و حزب توده، او هم بی درنگ پذیرفت.

کودتای 28 مرداد درواقع از 24 مرداد شروع شده بود و در روز 28 مرداد با سرنگونی دولت مصدق و روی کار آمدن فضل الله زاهدی به عنوان نخست وزیری که سه مقصود یاد شده را مهیا سازد به نتیجه مطلوب سه طرف رسید. کودتای 28 مرداد تا پیش از انقلاب اسلامی، بدین سبب که تحکیم جایگاه شاه را به دنبال داشت با نام رستاخیز 28 مرداد شناخته می شد و نقطه عطفی در تاریخ منحرف پیش از انقلاب اسلامی تلقی می گردید.

کودتای 28 مرداد که با طرح و پشتیبانی مالی و اجرائی سازمان اطلاعات مخفی انگلیس معروف به آی اس آی که سازمان اطلاعات و عملیات مخفی خارجی این کشور (تاسیس 1288 شمسی) است و آژانس اطلاعات مرکزی ایالات متحده معروف به سی آی ای (تاسیس 1326 شمسی) که وظیفه جمع آوری و تحلیل اطلاعات مهم درباره کشورها، حکومت ها، شرکت های اقتصادی و افراد خارجی دارد، بر ضد دولت مصدق به عنوان نخستین عملیات قهری و براندازانه برون مرزی سازمان سی آی ای صورت گرفت.

پیش از کودتای 28 مرداد، دو بار در سال های 1331 (با نام عملیات چکمه) و در 25 مرداد 1332 با همکاری رادیو بی بی سی فارسی اقداماتی بر علیه دولت مصدق به منظور براندازی صورت گرفته بود که به اطلاع مصدق رسید و او هم اقدامات پیشگیرانه جدی ای را صورت داده بود. ضمن این که زمینه ای هم در سال ها پیش از این دو توسط عناصر غرب در ایران (شاپور ریپورتر و...) تحت عنوان شبکه بدامن صورت گرفته بود که ازنخستین طرح های همکاری اینتلیجنس سرویس و سی آی ای به شمار می آمد که مقصود، مهیا سازی شرایط بعدی از جمله با بزرگ نمایی خطر کمونیسم و... بود.

نتایجی که کودتای 28 مرداد به دنبال داشت، از جمله

- باز گردانی نظام حکومتی از مشروطه سلطنتی به سلطنت مطلقه یعنی بازگشت ایران به پیش از انقلاب مشروطه

- واژگونی دولت مردمی مصدق

- آغاز دولت نظامی و سرکوبگر سرلشگر زاهدی

اعتراف آمریکا به انجام کودتا علیه ملت ایران

در شصت مین سالگشت کودتای 28 مرداد (در 28 مرداد 1392) آرشیو امنیت ملی ایالات متحده اسنادی را منتشر کرد که نقش سازمان سیا در رهبری اقدامات یاد شده را تایید می کرد. حافظه تاریخی ملت ایران  مملو از وقایع متعددی است که مداخلات خارجی در سرنوشت ملت ایران را به خوبی افشا می کند وقایعی که حتی با عذرخواهی و ابراز شرمساری دولت های مداخله کننده هم از اثرات آن بر روح و جان ملت نخواهد کاست.  کودتای 28 مرداد یکی از آن رویدادهایی است که غرب صراحتا به دخالت در آن اعتراف کرد. در سال 2000 مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه وقت دولت کلینتون به خاطر نقش تاثیرگذار امریکا در کودتای 28 مرداد از مردم ایران عذرخواهی رسمی کرد و با استفاده از  واژه «کودتا» در باره این رویداد اعتراف کرد که براندازی دولت ملی ایران در سال 32 موجب عقب رفت ایران شده است.  علاوه براین در سال 2009 نیز باراک اوباما رییس جمهور ایالات متحده و در سال 2011 هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه وقت وی هم به خاطر کودتای 28 مرداد 1332  از ملت ایران  عذرخواهی کردند. پرسشی که رهبری معظم انقلاب حضرت ایت الله خامنه ای در پیام اخیرشان به جوانان اروپا و آمریکا مطرح کردند هم ناظر به همین رویدادها است که «چرا وجدان عمومی در غرب باید همیشه با تأخیری چند ده ساله و گاهی چند صد ساله بیدار و آگاه شود؟ چرا بازنگری در وجدان جمعی، باید معطوف به گذشته‌های دور باشد نه مسائل روز؟ چرا در موضوع مهمّی همچون شیوه‌ی برخورد با فرهنگ و اندیشه‌ی اسلامی، از شکل‌گیری آگاهی عمومی جلوگیری میشود؟ اشاره معظم له به «مسائل روز» رفتارهایی است که این روزها دولتمردان قبلی با تبعیت از همان سیاست های قبلی سرگرم اسلام هراسی و تدارک جنگ های خونین در درون کشورهای اسلامی هستند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار