امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۵:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144184
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۲۲
تعداد بازدید: 195
به گزارش خبرنگار گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست  «عدالت جنسیتی در گفتمان انقلاب اسلامی» لحظاتی پیش با حضور ...

به گزارش خبرنگار گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست  «عدالت جنسیتی در گفتمان انقلاب اسلامی» لحظاتی پیش با حضور مینو اصلانی رئیس بسیج جامعه زنان کشور، تعدادی از اعضای شورای فرهنگی اجتماعی زنان، مشاوران امور بانوان دستگاه‌های اجرایی و نخبگان و کارشناسان حوزه زنان و خانواده در محل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; برگزار شد.

در این نشست نیره قوی عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان با تبریک پیروزی انقلاب اسلامی گفت: بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در زمان تدوین قانون اساسی کشور این موضوع را مطرح کردند که باید حتما حوزه زنان در قانون اساسی لحاظ شود و از همین‌جا می‌توان به اهمیت جایگاه زنان در دیدگاه امام راحل پی برد.

وی ادامه داد: عدول از اصول اساسی در حوزه زنان و خانواده باعث ایجاد چالش‌ها و آسیب‌هایی خواهد شد که اگر به آنها توجه نشود عواقب بدی را خواهد داشت. اگر در بحث جنسیتی بخواهیم به پیشینه آن توجه کنیم این واژه از سال 1970 به گفتمان حوزه زنان ورود پیدا کرد و آن زمانیست که نگاه‌های تند و رادیکالی به بحث زنان شکل گرفته است.

این کارشناس امور زنان و خانواده اظهار داشت: ما در اسلام تمایزات جنسیتی را قبول داری و معتقد هستیم با توجه به اقتضائات زمان و مکان و تفاوت‌های تکوینی در خلقت باید این تمایزات وجود داشته باشد.

قوی ادامه داد: وقتی موضوع عدالت مطرح می‌شود ما ظلم را در مقابل آن قبیح می‌دانیم اما در فضایی که هم اکنون قرار داریم دیدگاه‌های حاکم بر غرب صرفا بر اساس این موضوع شکل نگرفته است و ظلم‌هایی در حق زنان اعمال می‌شود اما عنوان ظلم را بر آنها نمی‌گذارند.

این عضو شورای فرهنگی و اجتماعی زنان خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری در این زمینه فرمودند که برخی قوانین در حوزه زنان باید ایجاد شود، برخی قوانین باید اصلاح و کامل شود و خلاء‌های موجود در این زمینه باید برطرف شود و این نشان‌دهنده آن است که تاکنون اقدامات اساسی در این زمینه صورت نگرفته است و اگر ما امروز در قوانین‌مان خلائی داریم اهل قلم باید در این زمینه وارد شوند و در زیر چتر اسلام باید در مسیر تدوین قوانین در حوزه زنان گام برداریم.

قوی ادامه داد: برای کشور ما فرمایشات حضرت امام (ره) حجت است و باید خودمان را با آنها تطبیق دهیم و حجت‌ها را برای خودمان روشن کنیم چرا که مقام معظم رهبری می‌فرمایند در طول تاریخ به زن و مرد ظلم شده است اما به زن ظلم مضاعف شده است که باید با لطف مضاعف این ظلم برطرف شود.

برای مقابله با جریان فمینیستی اقدامات خوبی انجام نشده است

در ادامه این نشست حجت‌الاسلام هدایت‌نیا استاد دانشگاه و کارشناس امور خانواده گفت: مقام معظم رهبری فرموده‌اند ما در تقابل با تبلیغات معارض از جمله تبلیغات فمینیستی آنچنان که باید کار درست انجام نداده‌ایم و به پژوهشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و صاحب‌نظران توصیه و مطالبه می‌کنم که در این زمینه کار کنند.

وی ادامه داد: در نشست دیگری ایشان می‌فرمایند جمهوری اسلامی باید بدون پرده‌پوشی مباحث غرب در خصوص جایگاه و شأن زنان را به چالش بکشد و ما نیز باید طبق فرموده ایشان بدون پرده‌پوشی عمل کنیم که البته تهاجمی بودن و بدون پرده‌پوشی عمل کردن به معنای شعاری برخورد کردن نیست و باید گفته‌های ما اقناعی و متقاعدکننده باشد.

این کارشناس حوزه خانواده اذعان داشت: تعدادی از انسان‌های متشرع که هم اکنون مخاطب ما هستند هنوز در حوزه نبوغ زنان با شبهاتی مواجهند که این نشان می‌دهد بیان ما در برخی موارد اقناع‌کننده نبوده است و واقعیت این است که کارهای خوب و جذابی در این زمینه انجام نشده است.

حجت‌الاسلام هدایت‌نیا ادامه داد: اگر هم‌اکنون دانشجویی در کشور بخواهد به کار پژوهشی در مورد دفاع از برابری جنسیتی بپردازد می‌تواند مطالب بیشتری پیدا کند و متأسفانه مقالات در خصوص نقد برابری جنسیتی در کشور کافی نیست و ما به جای آنکه همت خودمان را متوجه نقد این مباحث کنیم بیشتر در موضع دفاع از خود قرار گرفته‌ایم.

وی ادامه داد: اگر در برخی موارد شاهد هستیم که زنان را هم‌ردیف کودکان و یا سفیهان قرار می‌دهند این دلیل بر آن است که نگاه برخی مفسران در این زمینه اینگونه بوده است که ما این نگاه را قبول نداریم و آن را جفا می‌دانیم. ما با اصل حمایت از زنان مشکلی نداریم اما مبانی آن را باید تعریف کنیم و با تمایزاتی که جهت‌گیری مردانه داشته باشد به شدت مخالف هستیم و معتقد هستیم تمایزات باید متناسب شکل بگیرد.

وی خاطر نشان کرد: نظام حقوقی اسلام اصل اشتغال زن را می‌پذیرد و می‌گوید اگر زن خودش می‌خواهد می‌تواند وارد بازار کار شود ولی باید قوانین به گونه‌ای باشد که بتواند در مسیر خانواده‌محوری ایفای نقش کند و در موارد مختلفی از قوانین کنونی نیز به این موضوع توجه شده است که جایگاه زنان در خانواده و نقش مادری و همسری آنان با نقش اجتماعی آنها تداخلی پیدا نکند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها