امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۴:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14419
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۲
تعداد بازدید: 226
به‌گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز خود، سؤال نادر قاضی‌پور، جواد ...

به‌گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز خود، سؤال نادر قاضی‌پور، جواد جهانگیرزاده و اکبرزاده از مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

این سؤال قبلا در کمیسیون صنایع و معادن مجلس بررسی شده بود اما به دلیل قانع نشدن نمایندگان سؤال کننده از پاسخ‌های وزیر، برای رسیدگی بیشتر به صحن علنی موکول شد.

این نمایندگان از وزیر صنعت و تجارت پرسیدند که چرا شرکت دخانیات ایران مصوبات قانون برنامه پنجم توسعه را اجرا نمی‌کند؟

مهدی غضنفری وزیر صنعت در پاسخ به این سؤال گفت: تولید سیگار در سال 1390 حدود 20 میلیارد نخ بوده است؛ یک‌سری برندهای خارجی نیز به صورت مشارکتی با شرکت دخانیات سیگار تولید می‌کردند که تولیدات‌شان به میزان 15 میلیارد نخ می‌رسد؛ بنابراین در سال 1390 حدود 35 میلیارد نخ و در سال 1391 حدود 40 میلیارد نخ تولید سیگار داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه مصرف سالیانه سیگار نیز حدود 60 میلیارد نخ بوده است، افزود: البته این آمار و ارقام از جهت مبانی محاسبه قابل بررسی هستند.

وزیر صنعت و تجارت ادامه داد: گزارش‌ها نشان می‌دهد که تولید سیگارهای مختلف در داخل کشور نسبت به گذشته پیشی گرفته ولی امیدواریم در کل مصرف سیگار کاهش یابد.

غضنفری با تاکید بر اینکه 12 واحد فعال در حوزه تولید تنباکو در داخل کشور وجود دارد، خاطر نشان کرد: شرکت دخانیات باید توزیع مناسب در همه استان‌ها از جمله در آذربایجان غربی داشته باشد.

وزیر صنعت تصریح کرد: هم‌اکنون شرکت دخانیات از زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت خارج شده و باید بگویم که شرکت دخانیات واگذار شده است؛ در سال 89 حدود 40 درصد از سهام این شرکت به عنوان سهام عدالت در اختیار مردم قرار گرفت و 55 درصد از سهام شرکت هم به صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت پولاد در غالب تهاتری که انجام شد، واگذار شد.

وی ادامه داد: به لحاظ مدیریتی وزارت صنعت، معدن و تجارت دخالتی در کار شرکت دخانیات ندارد، شرکت دخانیات چه در گذشته که زیرمجموعه وزارت صنعت بود و چه هم‌اکنون، تلاش‌هایی انجام داد تا سهم تولید داخلی سیگار را افزایش دهد و با 5 شرکت برای 13 نوع برند قرارداد بست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: برآورد مصرف در سال 1390 حدود 63.08 میلیارد نخ بوده که در سال 92 نسبت به سال 91 این رقم افزایش یافته و به 65 میلیارد نخ رسیده است.

غضنفری گفت: امیدواریم با تلاش‌های انجام شده میزان مصرف را بتوانیم به 63 میلیارد نخ کاهش دهیم که البته در این زمینه، نیازمند فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی بیشتر هستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سخنانش خاطر نشان کرد: میزان واردات سیگار در سال 90 حدود 7 میلیارد نخ بوده که این رقم در سال 91 به 9 میلیارد نخ افزایش یافت و در سال 92 هم پیش بینی می‌کنیم همان 9 میلیارد واردات را داشته باشیم؛ یعنی افزایشی در این زمینه اتفاق نیافتد.

غضنفری متذکر شد: امیدوارم اولاً تلاش در راستای کاهش مصرف سیگار مقدم بر تلاش برای افزایش تولید باشد ولی همان مقدار سیگاری هم که به ناچار نیاز داریم، برنامه‌های ما در راستای تولید داخلی بوده است.

وزیر صنعت یادآور شد که "در سال 91 حدود 61 درصد مصرف سیگار از تولید داخلی بود و در سال 92 پیش بینی می‌کنیم این رقم به 70 درصد افزایش یابد تا بتوانیم به تدریج نیازمندی‌های خود را به واردات سیگار به حداقل برسانیم".

در ادامه جلسه، نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه نیز در سخنانی به ارائه توضیحاتی درباره سؤال مطرح شده پرداخت و اظهار داشت: چرا شرکت دخانیات ایران رشد و شکوفایی نداشته است؟

وی افزود: چرا باید سیگار در حجم زیادی از خارج از کشور وارد شود؟ با این روند، واردات سیگار قاچاق و غیر استاندارد افزایش می‌یابد، شاید در پاسخ بگویید که تولید سیگار 35 میلیارد نخ و مصرف آن 60 میلیارد نخ است ولی بنده این آمار را قبول ندارم.

قاضی‌پور ادامه داد: آقای وزیر صنعت! شما باید آمار تولیدات داخل هر کارخانه را دقیقا اعلام کنید و درباره تولید مشارکتی با برندهای خارجی پاسخ دهید که این سیگارها در داخل تولید می‌شوند یا در خارج از کشور؟

«همچنین مدیران عامل قبلی شرکت دخانیات اعلام کردند که اعتبار لازم برای خرید ماشین آلات را در نظر گرفته‌اند ولی شرکت دخانیات تاکنون گزارشی از خرید ماشین آلات ارائه نکرده است».

نماینده ارومیه گفت: ما چه بخواهیم چه نخواهیم عده‌ای در داخل کشور دخانیات، سیگار و تنباکو مصرف می‌کند؛ ما می‌ خواهیم مصرف داخلی را 100 درصد خودمان تولید کنیم چرا که در این صورت گردش پول در داخل خود کشور انجام می‌شود.

وی افزود: اگر سیگار در ایران تولید شود، دارای استاندارد است؛ تولید داخلی کیفیت خوبی دارد و در این شرایط مقابل واردات گرفته می‌شود و صادرات افزایش می‌یابد، تولید داخلی درآمدزایی از طریق مالیات دارد و ما به دنبال اجرای قانون برنامه پنجم هستیم.

در ادامه قاضی‌پور یادآور شد: همه ما می‌دانیم موضوع توتون و تنباکو در سیاست‌های گذشته ایران چه نقشی داشته است؛ ما می‌ خواهیم مجدداً خارجی‌ها و انگلیسی‌ها بر ما مسلط نشوند و سلطه آنان در بازار توتون و تنباکو را خاتمه دهیم.

وی تصریح کرد: متاسفانه امروز نسبت به اول انقلاب مصرف سیگار خارجی افزایش یافته است و آمار گمرک این موضوع را نشان می‌دهد؛ در 9 ماهه اول سال 91 حدود 40 درصد واردات سیگار خارجی افزایش یافته، سیگارهای آلوده و غیر بهداشتی از کوه‌ها، دشت‌ها و دریاها به سمت کشور سرازیر می‌شوند و نظارتی در این زمینه وجود ندارد.

نماینده ارومیه در مجلس در بخش دیگری از سخنانش با ذکر این نکته که با شرایط فعلی گردش پول ما در صرافی‌های کشورهای همسایه انجام می‌شود، گفت: این به معنای ثروتمند شدن قاچاقچیان ضد انقلاب و دامن زدن به مشکلات امنیتی است، طی سنوات اخیر نکته اصلی در واردات بوده و موجب شده سود و منفعت در واردات سیگار دنبال شود.

وی با تاکید بر اینکه درست نیست تا این حد به سیگار قاچاق وابسته باشیم، توضیح داد: اقداماتی که برای واگذاری این صنعت انجام شده، به جای کمک به تولید داخلی، به تجارت خارجی و قاچاقچیان کمک کرده است، صراحتا بگویید برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تولید داخلی سیگار چیست؟

قاضی‌پور در پایان گفت: شما می‌گویید پیش بینی کردیم در سال 92 مصرف داخلی سیگار به 70 درصد افزایش یابد، بنده این آمار را قبول ندارم چرا که مصرف بالا رفته است و آمار گمرک مستندتر است؛ برای تولید ملی باید تدابیری اندیشیده شود از شما می‌خواهم به ما قول دهید که این کار را انجام می‌دهید.

پس از سخنان قاضی‌پور، حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد از وی درباره قانع شدن یا نشدنش از پاسخ‌های وزیر سؤال کرد که نماینده ارومیه گفت: با اجازه دو همکار دیگرم از آنجا که آقای وزیر در راستای سؤال صحبت و آن را قبول کرد و قول داد کارگروهی برای پیگیری این موضوع تشکیل خواهد داد، لذا اعلام می‌کنم که از پاسخ‌های وزیر قانع شده‌ام.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها