امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۲۳:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144204
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رسیدگی به سوال حجت‌الاسلام حمید رسایی از علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصاد و ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رسیدگی به سوال حجت‌الاسلام حمید رسایی از علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصاد و دارایی در دستورکار جلسه امروز خانه ملت قرار داشت.
متن کامل اظهارات حمید رسایی که در سایت شخصی وی منتشر شده، به شرح ذیل است:
در ابتدای جلسه سئوال، حمید رسایی نماینده تهران با اشاره به اصرار برخی از نمایندگان برای انصراف وی از سئوالش به مناسبت دهه فجر،  گفت: دوستان می گویند که بنده به خاطر دهه فجر انصراف دهم. بنده هم به خاطر دهه فجر سئوالم را مطرح می کنم! تا مسئولان بیایند و به نمایندگان مردم پاسخ دهند و مردم بدانند بر خلاف روزگاری که در این کشور شاهانی حاکم بودند و به کسی هم جواب نمی دادند و مجلس فرمایشی بود، الان مجلس فرمایشی نیست.
سئوال را به خاطر دهه فجر مطرح می کنم تا مردم بدانند مسئولان پاسخگو هستند
رسایی گفت: سئوالم را مطرح می کنم تا مردم در دهه فجر به انقلاب امیدوار شوند که نمایندگان مجلس حرف دل آنها را می زنند. نباید تلقی مردم این شود که حاکمان در رأس حاکمیت نسبت به مشکلات آنها بی تفاوتند. هم دولت یازدهم و هم مجلس تلاش می کنند برای استقلال و آزادی این کشور و البته برخی اوقات مسئولانی اشتباه می کنند که باید پاسخ دهند.
طبعا در یک ربع نمی شود درباره سقوط 24 هزار واحد شاخص بورس صحبت کرد و حق کسانی که سرمایه عمرشان جلوی چشمشان آتش گرفت و آب شد را ادا کرد اما می شود این تریبون را به اندازه یک ربع اختصاص داد به درد دل 7 میلیون هموطنی که به وعده های دولت یازدهم اعتماد کردند، به جای اینکه پولشان را ببرند در دلالی طلا، زمین، دلار و مسکن یا به جای اینکه سرمایه شان را ببرند در بانک ها و سود بانکی بگیرند، به امید بازی بُرد بُرد برای خودشان و برای دولت محترم، سرمایه زندگی شان را در بازار سرمایه بردند، برای حمایت از تولید، فقط چون فکر می کردند که شعار دولت راستگویان واقعی است.
همکاران محترم! موضوع افت شدید بورس و تلاطم بازار سهام و سرمایه که وزیر محترم اقتصاد برای پاسخ دادن به آن، امروز در صحن علنی حاضر شده از آن جهت مهم است که حدود 7 میلیون نفر از هموطنان که با احتساب خانواده هایشان، این تعداد به 20 میلیون نفر می رسد، سرمایه زندگی شان با این موضوع درگیر است.
وضعیت بازار سرمایه به جایی رسیده که بعد از وعده های مسئولان محترم دولت و جذب سرمایه های مردم، به دلیل عدم اجرای تعهدات و وعده ها، اکثر فعالان بازار سرمایه، خصوصا فعالان جزء بازار سرمایه، هستی زندگی شان نصف شده و این بی سابقه است. وضعیت موجود باعث شده تا کمر بسیاری از فعالان این عرصه بشکند.
با نگاه به نمودارهای مربوط به بازار سرمایه، کاملا مشخص می شود که صعود عادی و معمولی شاخص کل بورس که روی 35000 تا 45000 واحد بود، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، وقتی در رقابت های انتخاباتی مورد توجه برخی از کاندیداها قرار گرفت، به دلیل وعده های داده شده و ایجاد امید، شروع به صعود غیرعادی کرد و رسید به 50000 واحد.
نماینده روحانی در تالار بورس چرا ثروتش را در بازار سرمایه نگذاشت
این وعده به مردم در رسیدگی و حمایت از بازار سرمایه که بیشتر مورد توجه آقای روحانی در تبلیغات انتخاباتی قرار گرفت، در دل سرمایه گذاران امید و رونق بی سابقه ای ایجاد کرد. خصوصا که آقای روحانی در ایام تبلیغات انتخاباتی، تنها کاندیدایی بود که نماینده ویژه ای به تالار بورس اعزام کرد.
آقای نعمت زاده که به نمایندگی از روحانی و با هدف تبلیغات انتخاباتی در تالار بورس رفته بود، در سخنان خود، در میان سرمایه گذاران و سهامداران اعلام کرد که آقای روحانی در نظر دارد تا توسعه بازار سرمایه را در قالب یکی از مهمترین ارکان اقتصادی کشور در الویت کاری خود قرار دهد. این خبر بلافاصله در صدر اخبار بورس قرار گرفت.
البته ای کاش وقتی آقای روحانی، نماینده ای که ثروتش را هزار میلیارد اعلام کرده اند به تالار بورس فرستاد، به جای اینکه سخنرانی کند و وعده های خیالی بدهد، به او امر می کرد در این بازار بخشی از هزار میلیاردش  را سرمایه گذاری کند تا مردم به وعده های روحانی اعتماد کنند. هر چند مردم بدون این کار هم به این کاندیدا اعتماد کردند.
بعد از انتخاب آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور، به صورت طبیعی فعالان بازار سرمایه، خودشان را به تحقق وعده های فرد منتخب نزدیکتر دیدند. آقای روحانی و تیم اقتصادی ایشان، بعد از انتخاب شدن هم به دفعات متعدد، همان توجه ایام تبلیغات را مجددا به بازار سرمایه داشتند به طوری که در یک سال و نیم گذشته، بیش از 45 بار رئیس جمهور، وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس درباره حمایت از بورس و دعوت مردم به سرمایه گذاری از بورس سخن گفتند.
همه اینها به اضافه فضاسازی کاذبی که درباره توافقنامه ژنو و حل و فصل دشمنی آمریکا با جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت، سبب شد که سرمایه های مردم بویژه سرمایه های جزء، تا زمان توافقنامه ژنو به 78000 واحد برسد.
اطلاعات غلط از توافق نامه ژنو ارزش سهام را بالا برد
بعد از توافقنامه ژنو هم با توجه به تیترهای دروغ برخی رسانه ها و فضا سازی های صورت گرفته و ارائه اطلاعات غلط از نتایج این مذاکرات، در کنار محرمانه نگه داشتن واقعیت، سبب شد تا روند صعود ارزش سهام ادامه یابد و به 89000 واحد برسد اما به یکباره از 15 دی ماه 92 سراشیبی غیرقابل باوری در بازار سرمایه آغاز شد به طوری که در سه روز، فقط 2400 واحد ارزش سهام کاهش یافت و بعد از 18 روز 9000 واحد ارزش سهام کاهش یافت سقوطی که بی سابقه بود.
سهام مردم بعد از 15 دی ماه در حالی روز به روز آب می شد و در اکثر موارد تا 50 درصد کاهش می یافت که شاخص سهام کل، 20 درصد کاهش را نشان می داد. متاسفانه به دلیل عملکرد سازمان بورس بویژه در یک سال اخیر، برداشت مردم این است که شاخص هایی که نمایش داده می شود واقعی نیست.
آقای طیب نیا! چرا علی رغم وعده ای که شما در پاسخ به سئوال بنده در کمیسیون اقتصادی دادید و گفتید که به دنبال اصلاح نحوه محاسبه شاخص هستید تا الان کاری نکرده اید؟ امروز هم همچنان شیوه محاسبه شاخص را عوض نکرده اید بلکه وعده می دهید که طی روزهای آینده این کار را می کنید. این هم وعده ای است برای جذب آرای نمایندگان. معلوم نیست که اگر به تعبیر آن ضرب المثل فارسی، خرتان از پل گذشت به این وعده عمل می کنید یا نه؟ آیا شش ماه زمان کافی نبود تا با تغییر روش محاسبه، به رفع اشکالی بپردازدی که وجودش را قبول داشتید؟
نمایندگان محترم خودتان را بگذارید جای کسانی که سرمایه شان را با وعده ما مسئولین بردند در بازار سرمایه و نبردند در دلالی، بردند در تولید اما می بیند که سرمایه اش مثل یخ در حال آب شدن است.
آقای روحانی عذرخواهی کنید و آقای طیب نیا استعفا دهید
آقای طیب نیا! در نظام های دیگر، اگر به خاطر وعده مسئولان اقتصادی، سرمایه مردم جذب می شد و بعد به خاطر عمل نکردن به آن وعده ها سرمایه مردم نصف می شد، حتما مسببان این وضعیت استعفا می دادند. مسبب اصلی سوختن سرمایه مردم، اعتماد مدیران عالی اجرایی به کدخدای دروغین و اعتماد به وعده های دشمن شماره یک این مردم است. حق این است که آنها بیایند مثل توزیع اهانت آمیز سبد کالا از مردم به خاطر سوزاندن سرمایه شان عذرخواهی کنند اما این شجاعت را ندارند و نمی کنند. تازه آقای روحانی به منتقدانش به دلیل انتقادات به حق در دفاع از حقوق مردم، هر روز یک انگ می زند و توهین جدید می کند. اما حداقل ای کاش شما استعفا می دادید تا مردم مال باخته، کمی آرامش پیدا کنند.
آقای طیب نیا، چرا تا الان به عنوان رئیس شورای عالی بورس، پیگیر سرمایه های بلوکه شده مردم در سهام پالایشگاه ها نبودید؟ اگر پیگیر بودید قطعا یک سال قبل، مردم سهامدار حقیقی، چشم انتظار نبودند؛ اگر سرمایه زندگی خودتان یک سال بسته بود، چطور اقدام می کردید؟
چرا با عدم ارائه به موقع اطلاعات شرکت های پالایشی برخورد قانونی نمی کنید؟ مگر نه اینکه طبق قانون بازار اوراق بهادار در ماده های 45 و 49 باید سازمان بورس به عنوان مدعی العموم به دلیل تأخیر در انتشار صورت های مالی شرکت ها، از آنها شکایت کند؛ تا سرمایه های مردم همچنان در بازار قفل نشود و شرکت ها شفاف بمانند؟
شاخص جدید بورس که رئیس سازمان وعده آن را داده، چه زمانی عملی می شود؟ چرا با وجود شاخص قبلی بورس که اشتباه بود، هیچ گونه اصلاحی صورت نگرفته و پس از سئوال مجلس در دستور کار سازمان بورس قرار گرفته است؟
چرا مسئولان سازمان بورس در خصوص بازار، مصاحبه های مختلفی با رسانه ها می کنند و کف تعیین کرده و سهامداران را تشویق به دعوت به خرید سهام می کنند؟
چرا با وجود اینکه معاملات آنلاین شده و چرخه سنتی کاغذی و نیروی انسانی حذف شده، کارمزد معاملات، همچنان بالا مانده است؟
چرا عرضه اولیه شرکت ها، عادلانه توزیع نمی شود؟ و به معامله گران و سرمایه گذاران خُرد، کمتر تخصیص داده می شود؟
مثبت شدن شاخص در آستانه سئوال از شما چه مفهومی دارد؟ چرا در نمادهای بزرگ بازار، دادوستدهای کلان (یا همان بلوک) در قیمت های مثبت انجام می شود؟ تا شاخص به صورت دوپینگی و تصنعی مثبت نمایش داده شود؟
چرا اینقدر سرنوشت بازار سرمایه و اساسا اقتصاد کشور به موضوع مذاکرات هسته ای گره زده شده است؟ وعده تزریق 5 هزار میلیارد تومان به بورس چرا عمل نشد و فقط 300 میلیارد تومان تزریق شد؟
چرا در حالی که رشد ارزش سهام را حبابی می دانستید - که البته این حباب هم با وعده های تو خالی شما درست شده بود - مردم را دعوت به سرمایه گذاری در بازار بورس کردید تا آنها احساس کنند که فریب خورده اند؟
چرا منابع صندوق توسعه بازار سرمایه که برای حمایت از کل سهام بازار در نظر گرفته شده است، صَرف خرید  چند سهم خاص و اوراق مشارکت مختص مدیر صندوق می شود؟ آیا این اقدام با منافع عموم سرمایه گذاران و سهامداران در تضاد نیست؟
چرا مدیران سازمان بورس در روند اجرای صندوق توسعه بازار سرمایه دخالت می کنند؟ اگر دخالتی نیست پس چرا رئیس مجمع صندوق توسعه بازار سرمایه، معاون سازمان بورس تعیین می شود و اینکه چرا مدیران سازمان بورس بر عملکرد صندوق توسعه بازار مُهر تأیید می زنند؟
موضوع هسته ای و گره زدن اقتصاد به آن
اشتباه کلیدی دولت یازدهم گره زدن اقتصاد و بازار سرمایه به مذاکرات هسته ای است. این سمّ مهلکی برای اقتصاد ماست که بارها و بارها توسط رهبر انقلاب، مسئولان دولتی از این کار پرهیز داده شده اند.
بنده از همکاران می خواهم در نمودار پیوست دقت کنند. همانطور که ملاحظه می کنید در دور قبلی مذاکرات هسته ای از آنجا که اقتصاد کشور را به مذاکرات گره نزده بودیم، روند شاخص سهام کل، بدون توجه به مذاکرات مسیر صعود عادی و طبیعی خودش را داشت. از ابتدای سال 91 تا ابتدای سال 92 ارزش سهام کل بین 25000 تا 45000 رو به رشد است.
در حالی که بعد از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم به دلیل پیوند زدن اقتصاد کشور با مذاکرات هسته ای، ابتدا به دلیل ارائه اطلاعات غلط و فضا سازی کاذب مبنی بر اینکه ما در مذاکرات امتیازات زیاده ای گرفته ایم و به زودی همه مشکلات بین المللی را حل می کنیم، شاخص از 48000 واحد می رسد به 89000 ولی از 15 دی ماه به یکباره شاخص کمرش می شکند و این کمر خم شده، دیگر صاف نشد. علت آن خیلی مهم است که ادامه خواهم گفت.
ما در دور قبل مذاکرات انرژی هسته ای برای استقلال مان مذاکره می کردیم، پیشرفت هم می کردیم، پاسپورت هایمان هم محترم بود، تحریم ها هم کمتر بود، توهین ها هم کمتر بود، هیچ کلیدی برای قفل کردن نمی چرخید بلکه برای باز شدن می چرخید، تازه ارزش شاخص سهام کل هم رو به رشد بود ولی با حاکم شدن سیاست التماس و انفعال در مذاکرات و دادن امتیازات عجیب به غربی ها و مترتب کردن اقتصاد کشور بر مذاکرات، نه تنها سهام سقوط کرد که توهین ها هم بیشتر شد، تحریم ها بیشتر شد، پاسپورت سیاسی مان هم بی ارزش شد، همه چیز هم با کلید قفل شد و پیشرفت در این عرصه و عرصه های دیگر متوقف شد.
قبلا هم تحریم بود ولی با حمایت به موقع از بازار سرمایه، باعث می شدند تا امید و اعتماد که فاکتور مهم بازار سرمایه است، از بین نرود. چرا دولت یازدهم به مردم وعده تزریق 5000 میلیارد در بازار سرمایه داد ولی فقط 300 میلیارد را عملیاتی کرد؟
رهبر انقلاب یک سال قبل چه فرمودند
یک هفته بعد از 22 بهمن سال قبل امام خامنه ای در دیدار با مردم تبریز خطاب به مسئولان دولتی با یادآوری سخنان خود در ابتدای سال ۹۲ در مشهد مقدس فرمودند: تصور برخی دولتمردان دولت قبلی و همچنین برخی دولتمردان دولت فعلی این است که اگر ما در قضیه هسته ای، با امریکا مذاکره کنیم، موضوع حل می شود. من هم به دلیل اصرار آنها بر مذاکره درخصوص موضوع هسته ای، گفتم مخالفتی ندارم اما همان موقع هم تاکید کردم که خوشبین نیستم.
ایشان افزودند: نشانه های خوشبین نبودن، اکنون در حال آشکار شدن است و دلیل بارز آن هم، اظهارات سخیف و توهین آمیز سناتورها و مقامات آمریکایی بر ضد ملت ایران است.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: البته ملت ایران در راهپیمایی 22 بهمن امسال، پاسخ این اهانت ها را داد و به مقامات آمریکایی تو دهنی زد. حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: یکی از علت های حضور گسترده تر و پرشورتر ملت در راهپیمایی 22 بهمن، گستاخی، زیاده خواهی، بی ادبی و پررویی مقامات امریکایی بود که مردم با غیرت دینی خود به صحنه آمدند تا به دولت امریکا اعلام کنند که دچار اشتباه محاسبه نشود، زیرا مردم در صحنه هستند.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: تا وقتی که چشم ما به دست دیگران یا به کاهش تحریم ها و یا اظهارات مقامات امریکایی دوخته شده باشد، به جایی نخواهیم رسید. من اصرار دارم که مسئولان به نیروی داخلی تکیه و به مردم اعتماد کنند تا این سرچشمه فیاض و تمام نشدنی در داخل، خروشان و فروزان و جوشان شود. اگر این کار انجام شود، قطعاً همه درهای بسته باز خواهد شد و باید در همین مسیر حرکت و عمل کرد.
وعده تزریق 5000 میلیارد به بورس چرا محقق نشد
مردم را امیدوار نگه داشتید تا سهام خودشان را نفروشند و دائما گفتید که بازار به کف رسیده ولی هر بار که این ادعا را کردید، بعد از چند روز قیمت ها پایین تر آمد و مردم بیشتر ضرر کردند. به چه دلیل علی رغم وعده های داده شده توسط مسئولان عالی دولت و وزیر اقتصاد مبنی بر حمایت و تزریق مبالغ قابل توجه به بازار سرمایه، تاکنون به این وعده ها عمل نشده است؟
بر اساس مصوبه فوق وزیر با مدیران بانک ها قرار بود این مبلغ، به صندوق توسعه بازار داده شود ولی مدیرعامل صندوق اعلام کرد که پولی نیامده و در نهایت کم تر از 300 میلیارد تومان تزریق شد.
صندوق توسعه بازار سرمایه هم فقط از چند سهم خاص و اوراق مشارکت مختص مدیر صندوق حمایت کرده است در حالی که بیش از 700 شرکت در بورس و فرابورس حضور دارند.
موضوع جلسه یکشنبه سیاه فعالان حقوقی بورس با تیم مذاکره، جعبه سیاه کاهش ارزش سهام
ارزش سهام شاخص کل از 15 دی ماه، کاهش یکباره ای داشت. گمانه های مختلفی درخصوص علل واکنش بازار سرمایه وجود داشت مثل تصمیم دولت در خصوص مهار نقدینگی، افزایش نرخ سود بانکی و حتی تلاش رسانه ای زیاد شد تا این موضوع را به مصوبه مجلس درباره افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها مرتبط کنند.
اولا اگر نرخ خوراک بر بازار تاثیر داشت، می بایستی فقط صنعت پتروشیمی قیمتش افت می کرد پس چرا شرکت های ساختمانی ، غذایی ، دارویی و ... هم افت کردند. این نشان می دهد که مصوبه مجلس تاثیری در این موضوع نداشته است.
دوما روند نزول شاخص کل از 15 دی ماه آغاز شد و طی 30 روز - یعنی تا 14 بهمن ماه - 8500 واحد کاهش پیدا کرد، در حالی که مصوبه مجلس در باره افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها در 15 بهمن بود، یعنی قبل از مصوبه مجلس این کاهش شروع شده بود.
برخی ها گفته اند که دلیل این کاهش، ارزش شاخص سهام کل، انتقال 13 شرکت از تابلوی فرابورس به بازار پایه بوده ولی این هم دلیل این کاهش شدید نمی تواند باشد. وقتی در اخبار آن ایام دقت کنید، می بینید که یک روز قبل از این کاهش شدید بازار سرمایه، جلسه ای بین اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای و حدود 30 تن از فعالان حقوقی بازار سرمایه و چند تن از مدیران بانکی برگزار شده که از محتوای این نشست چند ساعته، فقط یک عکس یادگاری و چند خط خبر بیرون آمد و ما بقی محتوای آن مانند محتوای مذاکرات هسته ای محرمانه ماند!
حسب اظهار کارشناسان، افراد حاضر در این جلسه، حدود 20000 میلیارد تومان در بازار سرمایه سهام حقوقی در اختیار دارند، برخی از آنها به تنهایی 2 هزار میلیارد تومان سهام حقوقی در اختیار دارند، سهامی که مربوط به شرکت های دولتی است. از میزان سهام حقیقی آنها یا بستگانشان هم هم اطلاعی ندارم.
جعبه سیاه و رمزکشایی کاهش به یکباره ارزش سهام کل، در حقیقت به محتوای این دیدار برمی گردد. یکی از  اعضای این جلسه، بعد از چند روز در فیس بوکش نوشت که در این جلسه اطلاعات خوبی به دستمان رسید! یکی از خوانندگان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ذیل این خبر، پرسیده که آیا این کار رانت نیست؟ من می گویم بله این رانت است. این مال باخته در کامنت ذیل این خبر نوشته: فردا حجم خرید حقوقی ها در بازار سرمایه بر اساس چشم اندازی که وزارت خارجه در اختیار آقایان قرارداده، به نهایت خواهد رسید. همه می دانید که در بورس، هر کس زودتر به اطلاعات دسترسی پیدا کرد از یک مزیت و رانت برخوردار می شود زیرا زودتر از دیگران می تواند قیمت آتی اوراق بهادارش را پیش بینی کند.
چرا این رانت در اختیار برخی قرار گرفت؟
ظاهرا بعد از این جلسه چند ساعته، فعالان حقوقی بازار سرمایه در قالب سئوال و جواب هایی از محتوای توافقنامه ژنو که تا آن روز دولت حاضر به اعلام رسمی آن نبود، مطلع می شوند و می فهمند که در آینده در قالب مذاکرات هیچ اتفاقی تازه ای نخواهد افتاد کما اینکه اتفاقی هم نیفتاد. خصوصا که این جلسه را آقای عراقچی مدیریت می کرده که در تیم مذاکره کننده مشهور به انجمن اسلامی مذاکره کنندگان است و خود ما هم در بسیاری از مواقع در قالب مذاکره با وی، به برخی نکات پی میبریم. در بررسی صورت گرفته تیم کارشناسی، این سئوال مطرح است که آیا برخی سهام های حقیقی، برای جلوگیری از ضرر به حقوقی ها فروخته شد و برخی سهام های حقوقی ها هم برای مصون ماندن از ضرر، به حقیقی ها فروخته شد.
متضرر اصلی این نوع جلسات، بخش معظمی از سهامداران حقیقی هستند که بعد از این کاهش دائما با وعده و وعده های دولت و وزیر اقتصاد در عرصه سهام نگه داشته می شوند و هر روز که ارزش سهام شان کم می شود به امید تحقق وعده دولت و جبران ضرر، باقی ماندند اما کم کم ضرر آنها آنقدر زیاد شد که ارزش سرمایه آنها به نصف رسید.
پدیده ریش قرمزها در بورس و تعلل در برخورد با آنها
بسیاری از افراد در این دوره با خریدهای اصطلاحا گله ای، با گمراه کردن سرمایه گذاران و ایجاد صف های خرید و فروش ساختگی و همچنین جوسازی، اقدام به دستکاری قیمت سهام می کنند. ماده 46 قانون اوراق بهادار مصوب آذر 1384 تصریح می کند: افرادی که اقدامات آنها منجر به ایجاد ظاهری گمراه کننده یا قیمت های کاذب شود، به سه ماه تا یکسال حبس و جزای نقدی دو تا پنج برابر سود کسب شده، محکوم می شوند.
در حالی که هم اکنون شاهد تشکیل چنین روند هایی به شکل وسیع تری در بازار سهام هستند و افرادی که اشتهار به ریش قرمز دارند، آزادانه و با کدهای مختلف معامله می کنند که موجب گمراهی بسیاری از سرمایه گذاران حقیقی می شوند.
پدیده ریش قرمز با ظهور یک فرد - که خبرنگار بی بی سی در ایران بود - با در اختیار گرفتن رسانه ها و جریان های خبری ساختگی و دروغین و دستکاری قیمت ها در بورس از زمان دبیرکل اسبق بورس (آقای عبد تبریزی) آغاز شد. این فرد بازداشت و روانه زندان شد اما اکنون نه تنها این فرد آزاد است، به دلیل تعلل و بعضا حمایت و ارتباط با سهامداران بزرگ بازار سرمایه، جریانات مشابهی شکل گرفته است. متاسفانه این رفتار به یک پدیده در بورس تهران تبدیل شده است و شما هیچ اقدامی درباره آنها نکرده اید. این پدیده از 15 سال قبل در بازار بورس وجود دارد فقط مربوط به شما نیست ولی اگر می خواهید این بازار سامان بگیرد، باید در برخورد و جراحی آن با قاطعیت عمل کنید.
دولت متهم اصلی است و  سهام داران می توانند به دستگاه قضا شکایت کنند
آقای روحانی ، شاید هیچ گروهی به اندازه فعالان بازار سرمایه از انتخاب شما خوشحال نشدند و شاید اگر قابل سنجش باشد، بالاترین آمار رأی شما از فعالان بورسی بود و قریب به یقین، هیچ بخشی هم به اندازه این افراد آسیب ندیده است.
آقای رییس جمهور به حمدالله روز مناظره فرمودید حقوقدان هستید نه سرهنگ اکنون این شش میلیون نفر نامه ای به شما نوشته اند به روحانی حقوقدان و گلایه کرده اند از رئیس جمهور کشورشان و الان هم دنبال یک وکیل هستند تا از حق شان دفاع کند. در نامه خود خطاب به شما نوشته اند:
رییس جمهور محترم کشورمان، و وزیر اقتصادش، معاون اولش  در سال قبل به تناوب مردم را به بورس دعوت کردند و دم از حمایت بورس زدند. همه این موارد در آبان و آذرماه ٩٢ بود ولی دی ماه فروش گسترده سهام در بالاترین قیمت ها به سهام داران و شروع افتی که باعث شده تا به امروز خیلی ها حتی تا ٥٠ درصد سرمایه ضرر کنند.
وزیر محترم اقتصاد پرده از واقعیتی تلخ برمی دارد "دخالت دولت در بورس برای جلوگیری از رشد" نکته دردناکی است. اینکه چند روز قبل از این سخنان، دولت محترم با فروش سهام، کلی نقدینگی از بازار خارج کرد.
آقای حقوقدان مردم شکایت دارند، وکیلشان می شوید
آقای حقوقدان! مطابق قانون ماده 49 قانون بورس، هفت میلیون سرمایه گذاری که سرمایه آنها به خاطر دخالت دولت در بورس نصف شده، شکایت دارند و با سند، مدعی دخالت عامدانه دولت در بورس هستند، چه کسی باید به دادشان برسد؟
وزیر شما در یکی از جنجال برانگیزترین اظهارنظرهای چند سال اخیر، یک مقام اقتصادی، پس از نزول مداوم شاخص های بورس، خبر از دخالت دولت در بورس داد و گفت: "افزایش قیمت ها حباب گونه بود و به همین دلیل دولت تصمیم گرفت در جهت پیشگیری از تبعات احتمالی آن ورود پیدا کند."
این اظهارنظر وزیر اقتصاد از آن جهت عجیب می‌نمود که قانون بورس به طور صریح بر لزوم عدم دخالت دولت در بازار سرمایه تأکید کرده است. دلیل دعوت از مردم برای حضور در بورس و به دنبال آن فروش سهام دولتی به قیمت های بالا و دخالت های خاص برای ریزش بازار چه بود؟ آیا دولت دامی برای فعالین بورسی تدارک دیده بود؟
وعده های توخالی که چندین بار برای حمایت های دولت از بازار اعلام گردیده و به سرانجام نرسیده، دلیلش چیست؟ به عنوان نمونه آقای وزیر از تزریق 5000 میلیاردی به صندوق توسعه بورس صحبت کردند که نه تنها عملیاتی نشد، بلکه باعث شد تا بازار وضعیتش بدتر هم بشود .
آقای رییس جمهور! عدم شفافیت بازار، بی تدبیری و بی اعتنایی مدیران به شرایط موجود و حتی برخی رفتارهای تعمدی بر عمق ریزش بازار افزوده است. آقای روحانی! در حالی که اکثر سهام بازار ریزش های بالای 50 درصدی را تجربه کرده اند، آقایان در آمارهایشان به شاخصی تقلبی استناد می کنند که اصلا بیانگر وضعیت بورس نیست. آقای رییس جمهور! قانونا دولت به خاطر دخالت در روند بورس و بدتر از آن تشویق مردم به خرید سهام در حالی که بنای حمایت نداشته، مقصر است.
علاوه بر سرمایه مردم، اعتماد به دولت هم در حال از بین رفتن است
آقای طیب نیا! در جلسه معارفه رئیس جدید سازمان بورس از آه و ناله و نفرین مردم گلایه کرده اید! تعجب از شماست. مردم نصف سرمایه شان را در سایه بی تدبیری دولت شما و به دلیل ارائه اطلاعات غلط از دست داده اند بعد توقع دارید برایتان کف بزنند؟! اگر این 6 میلیون نفری که سرمایه شان نصف شده از شخص شما یا حتی رئیس جمهور به دستگاه قضا شکایت کنند، باید پاسخگو باشید.
آقای رییس جمهور ، آن چیزی که دارد از بین می رود علاوه بر سرمایه  فعالان اقتصادی، اعتماد مردم است، اعتمادی که اگر از بین برود، نتیجه اش همان می شود که در دعوت دولت و صداوسیما از مردم برای انصراف از یارانه، هیچ کس حاضر به همراهی نشد و مردم در این رفراندم به شما نه گفتند.
آقای رییس جمهور! بورس ایران در این مدت به اندازه پول های بلوکه شده ایران نزد کشورهای غربی افت داشته ولی کسی پاسخگو نیست. بسیاری از فعالان بازار بورس که اکنون سرمایه خود را از دست رفته می‌بینند، در درجه اول دولت و در درجه دوم شخص وزیر اقتصاد را متهم اصلی این اتفاقات می‌دانند و معتقدند که دولت در بازار دخالت منفی کرده است. حتی برخی از زیان‌دیدگان بر این عقیده‌اند که مورد فریب دولت قرار گرفته‌اند؛ چرا که از یک طرف آنها با تبلیغات گسترده به سرمایه‌گذاری در بورس دعوت شده‌اند و از سوی دیگر با دخالت دولت ضرر کرده‌اند.
همکاران قبلا 270 رأی مثبت دادید، امروز 270 رأی منفی بدهید
اکنون با توجه به اینکه سرمایه مردم در مدیریت اقتصادی، این آقایان در طول یک سال گذشته به بیش از نصف کاهش یافته و کمر مردم شکسته، نمی توانم خودم را قانع کنم که از به رأی گذاشتن سئوال انصراف دهم. آقای طیب نیا از این مجلس بیشترین رأی اعتماد تاریخ مجلس را با 270 رأی گرفته اند. چون می خواست دولت آقای روحانی در اقتصاد پر قدرت عمل کند و بهانه ای نداشته باشد ولی الان ماه عسل دولت تمام شده و آقای روحانی و یارانش باید پاسخ دهند و مجلس باید نشان دهد که مراقب آن رأی اعتمادش است.
همکاران محترم با رأی مثبت قبلی ما سرمایه مردم به جیبشان برنمی‌گردد ولی با رأی منفی وضعیت اصلاح می شود. بنابر این امروز 270 رأی منفی به آقای طیب نیا بدهید و با مردم مال باخته، اظهار همدردی کنید تا آقای طیب نیا هم عزمش را برای اصلاح این وضعیت جزم کند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها