امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۲۰:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144228
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 12
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری در همایشی تحت عنوان «امام و ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری در همایشی تحت عنوان «امام و مردم‌ سالاری» که در تالار غدیر اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان محمود‌آباد با حضور برخی چهره‌های اصلاح‌طلب استان مازندران برگزار شد، ضمن تبریک ایام مبارک دهه فجر انقلاب اسلامی و سالروز ورود امام‌خمینی(ره)، با اشاره به دیدگاه امام‌خمینی(ره) چه در ابعاد نظری و چه در سیره عملی درخصوص مردم سالاری گفت: از دیدگاه بنده هرکسی که تفکرات امام‌خمینی(ره) را قبول نداشته باشد اساسا منکر هویت اصلی اصلاح‌طلبان شده و در نتیجه ما او را اصلاح‌طلب نمی‌دانیم.

وی افزود: دو گروه با مفهوم مردم‌سالاری دینی چندان موافق نیستند، دسته‌ای که می‌‌گویند دموکراسی برای ما اصل است و اسلام اساسا ضد دموکراسی است! امثال اکبر گنجی البته این‌ دسته تفسیر اسلام ناب محمدی(ص) و اندیشه‌های امام‌خمینی(ره) در این زمینه را بر نمی‌تابند و آن را چندان باور ندارند. کمااینکه برخی آقایان علما امثال آیت‌الله مصباح یزدی نیز بر این باورند بین اسلام و دموکراسی سازگاری و تلائمی وجود ندارد. البته ایشان برخلاف دسته اول که همه ایرادات را به اسلام وارد می‌دانند همه ایرادات را به دموکراسی وارد می‌سازند.

کواکبیان ادامه داد: به اعتقاد ما امام‌خمینی(ره) علاوه بر باور به مشروعیت الهی حکومت فقیه عادل و مدیر و مدبر در عصر غیبت امام زمان(عج) به مشروعیت مردمی هم باور داشتند و به همین خاطر ما بر این باوریم حکومت مورد نظر امام‌خمینی(ره) از دو پایه «اسلامیت» و «جمهوریت» و یا دو پایه «مردم‌سالاری» و «دین» و یا همان تعبیر امام‌خمینی(ره) که می‌فرمودند «دموکراسی اسلام» بالاتر از دموکراسی‌های غربی است از دو پایه «اسلام» و «دموکراسی» شکل می‌گیرد.

دبیر کل حزب مردم‌سالاری تصریح کرد: حال برای اثبات مدعای خودمان در اینجا پنج شش نکته در بعد نظری و پنج شش نکته در بعد عملی از امام‌خمینی(ره) استناد می‌کنم. ابتدا از بعد اندیشه‌ای مثال می‌زنم و وارد مباحث فقهی نمی‌شوم هر چند در کتاب‌های خودم به تفصیل بحث کرده‌ام.

وی گفت: همین سالروز ورود امام‌خمینی(ره) را شما ببینید بارها شینده‌اید که امام‌خمینی(ره) فرمودند «من توی دهن این دولت می‌زنم» یا «من دولت تعیین می‌کنم» اما بلافاصله امام‌خمینی(ره) فرمودند «چون مردم مرا قبول دارند» و یا «به واسطه پشتیبانی مردم» من توی دهن دولت می‌زنم. راستی اگر اکثریت مردم پشتیبانی و حمایت نمی‌کردند چگونه امام‌خمینی(ره) می‌خواستند رژیم وابسته به قدرت‌های جهانی و تا بن‌دندان مسلح را سرنگون کنند؟

کواکبیان اظهار داشت: امام‌خمینی(ره) در حکم نخست‌وزیری مرحوم مهندس بازرگان می‌فرمایند «به موجب حق شرعی» (یعنی همان مشروعیت الهی) و «حق قانونی ناشی از آرای اکثریت مردم که در طول راهپیمایی‌ها و تظاهرات بروز یافته است» (یعنی همان مشروعیت مردمی) شما را به عنوان نخست‌وزیر بر می‌گزینم یعنی هر دو جنبه را ایشان تاکید می‌کنند.

وی افزود: امام‌خمینی(ره) در پاسخ به پرسش خانم اوریانا فالاچی که می‌گویند چرا شما از واژه دموکراسی در «جمهوری اسلامی» استفاده نمی‌کنید و نمی‌گویید «جمهوری دموکراتیک اسلامی» هرگز نمی‌گویند چون این دو مفهوم ضدیکدیگر هستند بلکه می‌فرمایند اساسا واژه «دموکراتیک» لفظ زایدی است زیرا «دموکراسی در ذات اسلام مندرج است» و یا «دموکراسی اسلام از دموکراسی‌های غربی بالاتر است» و لذا باید بگوئیم «جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد». در اینجا هم می‌بینیم که «جمهوریت» یعنی همان «نماد مردم‌سالاری» در کنار «اسلامیت» مطرح است.

دبیر کل حزب مردم‌سالاری تاکید کرد: شما بارها این جمله را از امام خمینی(ره) شنیده‌اید که «میزان رای ملت است» قطعا ایشان نمی‌خواهند صرفا یک شعار سیاسی سر دهند بلکه ایشان می‌خواهند از یک شعور فقهی سخن بگویند. میزان یعنی همان «معیار»‌ و «مقیاس» و «مبنا» و«پایه» همان رای مردم است لذا نباید در سازگاری «اسلام» و «مردم‌سالاری» حکومت مورد نظر امام‌خمینی(ره) کمترین تردیدی داشت. به عبارت دیگر از دیدگاه ایشان حکومت بدون رضایت و رای مردم تحت هیچ شرایطی مشروع و میزان نیست.

کواکبیان خاطرنشان کرد: آخرین نامه‌ای که امام‌خمینی(ره) در پاسخ به مرحوم آیت‌الله مشکینی رئیس وقت مجلس خبرگان و رئیس بازنگری قانون اساسی نوشته‌اند یعنی کمتر از یک ماه قبل از ارتحال ایشان تاکید می‌فرمایند «و اما در مساله رهبری هنگامی که مردم خبرگان را انتخاب کردند و خبرگان هم براساس شرایط رهبر را انتخاب کرد او به صورت قهری «ولی منتخب مردم» است و از همه اختیارات قانونی برخوردار است». شما دقت کنید تعبیر «ولی منتخب» یعنی همان دو بعد الهی و مردمی یعنی شرایط را شریعت تعیین می‌کند و مصداق را مردم انتخاب می‌‌کنند.

وی اظهار داشت: شما حتی همان فتوای امام‌خمینی(ره) در پاسخ به استفتای شورای ائمه جمعه را که اینجانب در کتاب‌های خودم از جلمه کتاب مبانی مشروعیت در نظام ولایت فقیه از انتشارات عروج وابسته به موسسه تنظیم و نشر آثار امام‌خمینی(ره) آورده‌ام ببینید. با صراحت می‌فرمایند «فقیه در همه حال ولایت دارد ولکن در امر حکومت منوط است به رای اکثریت مردم» منوط است یعنی مقید است یعنی مشروط است یعنی اگر رای اکثریت نباشد ولایت و حکومت فقیه جامع شرایط شرعی نخواهد بود.

کواکبیان در ادامه به سیره عملی امام‌خمینی(ره) اشاره و تصریح کرد: باور راسخ امام‌خمینی(ره) به مردم‌سالاری را باید از تاکید و احترام ایشان به افکار عمومی فرا گرفت. من بارها این خاطره را گفتم در زمان بنی‌صدر با جمعی از مردم سمنان وقتی وارد حسینیه جماران شدیم یک شعار را که قبلا ساخته بودیم یک صدا فریاد زدیم «خمینی بت‌شکن بت جدید را بشکن» امام‌خمینی(ره) هر دو دست خودشان را به نشانه تفقد بالا آوردند و لبخندی برلبانش نشست پس از ملاقات عممومی شهید هاشمی‌نژاد ملاقات خصوصی داشتند ایشان گفتند امام‌خمینی(ره) در واکنش به حمایت یکی از آقایان از بنی‌صدر فرمودند مگر ندیدی که مردم سمنان چه شعاری می‌دادند! می‌خواهم بگویم آن راحل عظیم‌الشان دقیقا به افکار عمومی به عنوان نمادی از مردم‌سالاری اعتقاد و باور داشتند.

دبیر کل حزب مردم‌سالاری ادامه داد: احزاب یکی از شاخص‌های مهم مردم‌سالاری هستند امام‌خمینی(ره) به امثال مقام معظم رهبری و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و شهید بهشتی برای راه‌اندازی حزب جمهوری اسلامی توصیه کرده بودند و حتی مبلغ قابل توجهی هم در همان سال 58 کمک مالی کردند. ایشان به تکثرگرایی بین احزاب هم باور داشتند  لذا از انشعاب مجمع روحانیون مبارز تهران از جامعه روحانیت مبارز تهران هم استقبال کردند.

وی افزود: شاخص انتخابات به عنوان یکی از نمادهای مردم‌سالاری موضوع مهمی است، امام‌خمینی(ره) حتی در بدترین شرایط و در اوج بمباران صدام هم به برگزاری انتخابات تاکید داشتند. ایشان در هر انتخاباتی تاکید داشتند که احدی حق ندارد کورکورانه رای دهد و باید همه اقشار از جمله دانشجویان هم در کنار مجتهدان در انتخابات فعال شوند و حتی در مجلس سوم ایشان به آقای محمدعلی انصاری ماموریت دادند تا آرای مردم صیانت شود و شما می‌دانید این کار حتی موجب گلایه شورای نگهبان هم در آن زمان شد.

کواکبیان گفت: رعایت حریم خصوصی افراد به عنوان مظهر حقوق شهروندی و «نماد مردم‌سالاری» را شما در همان فرمان تاریخی معروف به فرمان هشت ماده‌ای می‌بینید که تا چه میزان ایشان بر حفظ حریم خصوصی اشخاص تاکید داشتند و می‌فرمودند اگر شما برای دستگیری مثلا یک ضد انقلاب وارد منزلی شدید و ایشان مثلا شرب خمر می‌کرد حق ندارید بابت شرب خمر او را مجازات کنید.

دبیر کل حزب مردم‌سالاری تصریح کرد: حاکمیت قانون در هر شرایطی به عنوان شاخص مهم مردم‌سالاری همواره در سیره عملی امام‌خمینی(ره) کاملا مشهود بود. حتی ایشان به امثال بنی‌صدر می‌فرمود شما غلط می‌کنید قانون را قبول ندارید بلکه قانون شما را قبول ندارد. اعتقاد به کار کارشناسی و مجمع تشخیص مصلحت نظام و لزوم حاکمیت قانون در پاسخ امام‌خمینی(ره) به نامه نمایندگان مجلس سوم کاملا مشخص است که ایشان تاکید می‌کنند اگر هم مواردی در هشت سال جنگ تحمیلی احیانا تخلف می‌شده است به خاطر مقتضیات آن زمان بوده است و ما بنا داریم همه تابع قانون باشیم و هیچ‌کس تخطی از قانون داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره) در زمینه آزادی بیان و مطبوعات هم به عنوان شاخص مهم مردم‌سالاری حتی یکبار تاکید فرمودند کمونیست‌ها هم در کشور ما در بیان اعتقاداتشان آزادند. البته ایشان بین توطئه جهت براندازی و انتقاد سازنده مرزبندی داشتند که همه شما می‌دانید. امیدوارم همگی در مسیر انقلاب و در جهت خط امام(ره) و رهبری معظم که خود ایشان نیز از شاگردان برجسته مکتب فکری و سیاسی امام‌خمینی(ره) بودند به اصلاح نابسامانی‌ها بپردازیم و لحظه‌ای از خدمت به این مردم وفادار غافل نباشیم.

در پایان سخنرانی، دبیرکل حزب مردم‌سالاری به تعدادی از سوالات حاضران در زمینه مسائل سیاسی روز و از جمله تخلف پول گرفتن 170 نامزد مجلس هشتم پاسخ گفت و اظهار داشت: باید مجلسی را شکل دهیم که  نمایندگانش از امثال رحیمی و مرتضوی پول نگیرند و از این گونه شائبه‌ها کاملا به دور باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها