امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۰:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144261
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
به گزارش گروه آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی باقرزاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوا‌د‌آموزی ضمن تشکر و قدردانی ...

به گزارش گروه آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی باقرزاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوا‌د‌آموزی ضمن تشکر و قدردانی از تلاش مدیران آموزش و پرورش در زمینه سوادآموزی به بیان ویژگی‌های برجسته پیام امام راحل(ره) درباره سوادآموزی پرداخت و گفت: چندین  بار این پیام تاریخی را مطالعه نمودم و هر بار به یک نکته جدید از این پیام تاریخی رسیده‌ام؛ امام راحل در این پیام  مسئله آموزش را مقدم بر بهداشت و مسکن دانسته‌اند و با دقت بیشتر در محتوای پیام، متوجه عمق مفاهیم موجود در آن می‌شویم.

وی ضمن بر شمردن ویژگی‌های برجسته این پیام بیان داشت: امام راحل(ره) در فرازهای این پیام، به چند موضوع مهم و اساسی اشاره نموده‌اند که مردمی بودن سوادآموزی، آموزش برای همگان، پرهیز از کاغذبازی و بروکراسی پیچیده و خسته کننده اداری، از جمله این موضوعات است؛ امام فرمودند «ایران را سراسر مدرسه کنیم» این جمله یعنی مردم ایران باید همیشه در حال یادگیری باشند.

معاون وزیر آموزش و پرورش ضمن اشاره به آمارهای موجود درباره بیمار‌های صعب العلاجی مانند سرطان در جامعه بیان کرد: تحقیقات نشان می‌دهد  فقط 5 درصد عامل ایجاد سرطان ارثی است و 95 درصد مربوط به نحوه زندگی و شیوه تغذیه افراد است و تا زمانی که فرد مهارت خواندن و نوشتن و کسب آگاهی را نداشته باشد، نمی تواند از عوامل بروز این بیماری‌ها جلوگیری کند.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی به رابطه مستقیم سطح سواد والدین و پیشرفت تحصیلی کودکان نیز اشاره کرد و گفت: بررسی‌های انجام شده این واقعیت را تأیید می‌کنند؛ کودکانی که در خانواده‌هایی با سطح سواد بالا زندگی می‌کنند، از مهارت بیشتری در بیان عقاید خود برخوردارند و در آزمون‌های تیمز و پرلز موفق‌تر هستند.

وی تأکید کرد: با توجه به شرایط کنونی جامعه لازم است تغییرات مهمی در سیستم جمع‌آوری اطلاعات و شمارش افراد بیسواد به وجود آید و همچنین در سوادآموزی به سوی توانمندسازی مخاطبان حرکت شود.

باقرزاده به اقدامات اخیر سازمان در ارائه پیشنهاد قوانین "الزام و تشویق"  اشاره کرد و بیان داشت: سازمان اخیراً یک بسته پیشنهادی را به هیأت دولت ارائه کرده است که در صورت تصویب آن افرادی که تا دو سال داوطلبانه با سواد شوند از طرف دولت مورد تشویق قرار خواهند گرفت و در صورت عدم مراجعه با  محدودیت‌هایی در زمینه تمدید یا صدور گواهینامه، پروانه کسب و غیره مواجه خواهند شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها