امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۳:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144265
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 27
محمدعلی بابایی فوق‌ تخصص قلب و عروق در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس با اشاره به استفاده از انواع مختلف استنت‌ دارویی و لخت ...

محمدعلی بابایی فوق‌ تخصص قلب و عروق در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس با اشاره به استفاده از انواع مختلف استنت‌ دارویی و لخت در آنژیوپلاستی اظهار داشت: استنت‌های دارویی خطر تشکیل لخته و انسداد به دلیل ایجاد لخته را برای مدت طولانی در دل خود دارد.

وی افزود: استنت‌های دارویی نسبت به استنت‌های غیردولتی موسوم به استنت‌های لخت گران‌قیمت‌تر هستند ولی خطر لخته خون به مدت طولانی‌تری بیمار را تهدید می‌کند چرا که این استنت‌ها با هدف پیشگیری از انسداد مجدد رگ از رشد و تکثیر سلول‌های رگ پیش‌گیری می‌کند.

بابایی ادامه داد: استنت‌های غیر دارویی یا لخت خطر لخته کردن کمتری دارند چرا که رگ‌ها به سرعت روی استنت را می‌گیرند و استنت وارد جدار رگ‌ها می‌شود ولی در اینجا نیز خطر تکثیر بستر سلول‌های رگ و انسداد رگ تهدیدکننده است.

این متخصص قلب و عروق تأکید کرد: بیمارانی که در آنژویوپلاستی از استنت‌های دارویی استفاد می‌کنند باید زمان بیشتری از داروهای ضد انعقادی و ضد پلاکت استفاده کنند چرا که این استنت‌ها به دارو آغشته هستند که از تکثیر سلول‌های رگ‌ها جلوگیری کنند.

وی خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از شکل‌گیری لخته پس از آنژیوپلاستی و قرار دادن استنت درون رگ باید از دارو استفاده کرد چرا که شکل‌گیری لخته منجر به سکته قلبی و گاهی مرگ ناگهانی خواهد شد. بنابراین بیمارانی که استنت‌گذاری کرده‌اند تا زمان مورد نظر پزشک باید داروهای ضد انعقادی و ضد پلاکت را مصرف کنند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار