امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۶:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144275
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 28
ترانه یلدا، معمار و شهرساز در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس، با اشاره به تفاوت کارکردهایی که میدان و فلکه در حوزه معماری و شهرسازی دارد، گفت: ...

ترانه یلدا، معمار و شهرساز در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس، با اشاره به تفاوت کارکردهایی که میدان و فلکه در حوزه معماری و شهرسازی دارد، گفت: در تهران تفاوت زیادی بین این دو مقوله قائل نیستیم در حالی که میادین کارکردهای جامعه شناسی زیادی مانند تشکیل بازار، رستوران ، ...و کافه دارند و فلکه‌ها تنها فضایی هستند که ماشین‌ها برای تعیین مسیر دور آن می‌چرخند.

وی با بیان اینکه تعداد فلکه‌ها در تهران بر تعداد میادین چیره است، گفت: شهرداری باید در مکان‌هایی که ظرفیت شهری را دارند و معماری اجازه می‌دهد که به میدانگاه تبدیل شوند، فلکه‌ها را تغییر دهند و از کارکردهای میدان استفاده کند.

دانش آموخته دانشگاه پلی تکنیک تورینو ایتالیا، میدان امام حسین را یک تجربه موفق تبدیل فلکه به میدان ارزیابی کرد و گفت: برخلاف مخالفت‌هایی که از سوی برخی از صاحب نظران در اینباره ابراز می‌شود اتفاق مبارکی بود که در حوزه شهری تهران افتاد؛ هرچند که پیچیدگی‌ها را نیز در مسیر ایجاد می‌کند.

وی تصریح کرد: میدان امام حسین پیش از این نیز میدان بوده و بخشی از رفت وآمد خودروها از طریق زیرگذر صورت می‌گرفته که هنوز هم روال قبلی پابرجاست ؛ بنابراین گلایه مندی هایی که از افراد صورت می‌گیرد کاملا مشخص است که مربوط به قشر خاصی ست که منافعشان به خطر افتاده است و این نارضایتی صنفی است.

به گفته این شهرساز این طبیعی ست که وقتی تغییری در شهر به وجود می‌آید عده‌ای ابراز نارضایتی می‌کنند چرا که انسان‌ها اغلب در برابر تغییر مقاومت می‌کنند و در این مورد خاص نیزشهروندان همچنان تمایل به حفظ شکل و شمایل و موقعیت قبلی داشتند اما به مرور زمان با کارکردهای جدید این میدان انس می‌گیرند.

این معمار بااشاره به اینکه ظرفیت‌های بالقوه زیادی برای میدان امام حسین(ع) ایجاد شده است، گفت: به مجموعه مدیریت شهری پیشنهاد می‌کنم از این ظرفیت‌ها فقط در ایام ماه مبارک رمضان و محرم و صفر استفاده نشود بلکه با برنامه ریزی دقیق و گسترده در سایر روزهای سال نیز برنامه‌های ویژه‌ای برای این میدان و شهروندان مراجعه کننده به آن داشته باشند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها