امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۱:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144344
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمود واعظی بعد از ظهر امروز در دیدار هیأت تجاری ترکیه با طرف‌های ایرانی که با ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمود واعظی بعد از ظهر امروز در دیدار هیأت تجاری ترکیه با طرف‌های ایرانی که با حضور رئیس اتاق بازرگانی ایران، وزیر تجارت ترکیه در طبقه دهم اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، به اهمیت روابط سیاسی کشورها با کشورهای همسایه خود اشاره کرد و افزود: کشوری در دنیا موفق خواهد بود که ابتدا با همسایگان خود روابطش را تنظیم کند و پیشینه تاریخی، فرهنگی و دینی ایران و ترکیه و مشترکات موجود سرمایه‌ای است که در اختیار دو دولت و ملت قرار گرفته است.

وی با ابراز خرسندی از تحولاتی که در یک سال اخیر بین ایران و ترکیه رخ داده، خاطرنشان کرد: در یک سال اخیر رؤسای جمهور دو کشور بارها دیدارهایی داشتند و اکنون مقدمات سفر دیگر رئیس جمهور ترکیه به ایران را فراهم می‌کنیم.

واعظی با اشاره به اینکه بنا نداریم تا فرصتهایمان را صرف موانع و موضوعات کوچک کنیم، تصریح کرد: تعداد زیادی اسناد امضاء شده و تسهیلاتی را بوجود آورده است اما مقامات دو کشور امروز به هجم 15 میلیارد دلار روابط تجاری راضی نیستند و اگر بخش خصوصی دو کشور حضور فعال تری داشته باشند مقامات دولتی هم برای رسیدن به هدف راه را هموار خواهند کرد که قطعاً رسیدن به این هدف سخت نیست.

وی با بیان اینکه نیازمند آن هستیم تا روابط بانکی‌مان را در دوره جدید در ترکیه باز تعریف کنیم، اظهارداشت: در حوزه روابط گمرکی و حمل و نقل ریلی باید تسهیلاتی ایجاد شده و نیازمند آن هستیم تا در آینده از خط آهن دوم بویژه از مسیر بازرگان استفاده کنیم.

وی گفت: مرز بازرگان بین ایران و ترکیه جوابگوی هجم تجاری ما نیست و باید یک مرز فعال دیگر داشته باشیم که مرز رازی مد نظر قرار گرفت که مشکل جاده داشت و هیأت تجاری هفته گذشته با حضور در شهر خوی موضوع را بررسی کردند و توافق کلی با وزیر راه بر سر اصلاح این جاده صورت گرفته است.

نماینده ویژه رئیس جمهور در هیأت دوستی ایران و ترکیه به برخی نگرانی‌ها در ارتباط با موافقتنامه تجارت ترجیحی پاسخ داد و گفت: ما با ترک‌ها قول و قرار گذاشتیم که وقتی این موافقتنامه شروع به کار می‌کند جلسات دوره‌ای کوتاه مدتی را هر یک ماه تا دو ماه برگزار کرده و موانع را بررسی کنیم. همچنین در یک مقطع یکساله آنچه که مورد نیاز طرف ایرانی یا ترک است به موافقتنامه تعرفه ترجیحی اضافه شود یا براساس نیازمندی‌های دو طرف اصلاح شود.

واعظی ادامه داد: هدف گذاری ما این نیست که در یک رشته یا اقلام خاصی از تعرفه ترجیحی استفاده کنیم بلکه آن را گام به گام بر اساس منافع بخش خصوصی و دولت جلو خواهیم برد.

وی در مورد گزارش‌ها و گلایه‌های اخیر مبنی بر افزایش تعرفه برخی کالاها به ترکیه گفت: هیأتی از ایران به آنکارا اعزام شده تا هماهنگی‌های لازم را در مورد افزایش تعرفه 6 تا 7 قلم کالا مانند پتروشیمی و شیشه که اخیراً افزایش داشته، انجام داده و مشکل را برطرف کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر این نکته تاکید کرد که روابط تجاری ایران و ترکیه نباید تنها به کالا محدود شود بلکه اکنون باید به فکر تعریف پروژه‌هایی که به نفع روابط دو کشور بوده و از مزیت هردو استفاده می‌کند، باشیم که در آینده نزدیک موافقتنامه‌هایی را در حوزه نفت و گاز خواهیم داشت.

به گزارش فارس، از ابتدای سال میلادی جدید، با امضای توافقنامه‌ای ترجیهی بیش از 140 قلم کالای ترک از جمله مبلمان، محصولات نساجی و توپ برای ورود به ایران شامل تعرفه ترجیحی شدند که با اعتراض بسیاری از تولیدکنندگان ایرانی که بازار و تولید آنها را به خظر می‌اندازد مواجه شد در حالیکه مقامات دولتی می‌گویند تولیدکنندگان اکنون باید برای رقابت در بازارهای خارجی تمرین کنند که تعرفه ترجیحی با ترکیه از جمله آنهاست.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار