امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۸:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144353
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 74
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، چند روزی است که همایون امیرزاده پس از برکناری علی شجاعی صائین مدیر اداره کتاب به ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، چند روزی است که همایون امیرزاده پس از برکناری علی شجاعی صائین مدیر اداره کتاب به عنوان سرپرست دفتر توسعه کتاب‌ و کتابخوانی یا همان «اداره کتاب» آغاز فعالیت کرده است که احتمالا فشارها بر معاونت فرهنگی مقدمات این انتصاب را رقم زد.

درباره این انتصاب چند نکته وجود دارد:

نکته اول اینکه سرپرست می‌تواند در طی مدت فعالیت سنجیده شود که آیا قادر به اداره این مجموعه حساس و مهم هست یا باید مدیر کلی دیگر معرفی شود، اما نکته حائز اهمیت پشت پرده ماجرای این روزهای اداره کتاب _ از زیر مجموعه‌های معاونت فرهنگی _ اعطای مجوز به برخی آثار خاص است.

تمرکز بر کتاب‌هایی خاص و اعطای مجوز به آثار مسئله‌دار شاید این روزها بابی شده برای احساس شعف عده‌ای تا فکر کنند که می‌توانند امیدوار به کسب جواز انتشار برای کتابشان باشند. آن هم در روزهایی که اداره کتاب با سرپرستی اداره می‌شود که فعلا باید با چم و خم مجموعه‌ تازه‌اش آشنا شود.

نکته دوم یکی دیگر از حاشیه‌های دامنه‌دار اینکه احتمالا موضوع حذف برخی بررس‌های متعهد به اصول و قوانین ممیزی باشد، آنهم در برهه‌ای که اداره کتاب ارشاد روزهای پایانی سال را سپری می‌کند و حجم آثار در انتظار مجوز به سبب نزدیکی نمایشگاه کتاب افزون شده است.

رویکردهای دوگانه به موضوع کتاب و اعمال برخی نفوذها احتمالا از این پس بیشتر مشهود خواهد بود، ارشاد در چند ماه گذشته در معاونت‌های خود دچار حاشیه بوده و معاونت فرهنگی هم با یک برکنار به حاشیه‌های بهارستان افزود تا وزیر ارشاد در روزهای فجر با سوالات متفاوت و متعدد خبرنگاران مواجه شود.

یک برکناری و هزاران لجبازی در پس پشت اداره کتاب، ماندن سردبیری که به کتاب غیرقانونی‌اش و حتی به تک تک کلماتش افتخار می‌کند و حرف‌های درگوشی در راهرو طبقه سوم ارشاد نشان از آن دارد که آقای معاون روزهای سختی را پیش رو دارد.

یک بام و دو هوا سیاست این روزهای وزارت ارشاد است، هرچند علی جنتی سعی داشت تا با معرفی سخنگو از حاشیه‌های وزارتخانه متبوعش بکاهد اما این راهکار هم کار ساز نشد و معاونینش حاشیه بر حاشیه می‌افزایند.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار