امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۱۳:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144358
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیزدهمین جشنواره کتاب و رسانه برتر امروز سه‌شنبه 14 بهمن‌ماه در سالن ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیزدهمین جشنواره کتاب و رسانه برتر امروز سه‌شنبه 14 بهمن‌ماه در سالن غدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزیدگان خود را شناخت.

* دست استمداد ارشاد به سوی رسانه‌ها دراز شد

سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد در این مراسم در سخنانی گفت: اگر بخواهیم مسیر توسعه کشور در 36 سال پس از انقلاب اسلامی را ببینیم هیچ شاخصی برای ارزیابی توسعه و پیشرفت بهتر از کتاب نخواهد بود.  کتاب روشن‌ترین و شاخص‌ترین نمایه این مسیر است.

وی به اقبال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به خواندن کتاب اشاره کرد و ادامه داد: بنیانگذار انقلاب اسلامی نیز که اکنون در آستانه سالگرد پیروزی آن هستیم، علاوه بر اینکه به عنوان یک چهره سیاستمدار، فقیه و عارف شناخته می‌شد اهل قبیله کتاب بود.

صالحی ضمن بیان اینکه امام(ره) را به عنوان مولف نیز می‌توان شناخت و از این منظر به او نگاه کرد، افزود: امام در طول عمر پربرکت خویش بالغ بر 85 عنوان کتاب در شاخه‌های اخلاق، عرفان، فلسفه، شعر و... نوشته است. از 25 سالگی نوشتن را آغاز کرد و در سخت‌ترین روزهای عمر خود نیز از کتاب غافل نشد. 

معاون فرهنگی وزیر ارشاد با بیان اینکه  جنبه کتابخوانی امام کمتر معرفی شده است اما او از لحاظ کثرت و تراکم مطالعه شخصیت کم‌نظیری بود، تصریح کرد: دهه فجر می‌تواند از زاویه‌های مختلف یادآور کتاب باشد. هم از این جهت که بنیانگذار آن به حوزه کتاب تعلق دارد و هم از اینکه بهترین شاخص برای ارزیابی پیشرفت متنوع و گسترده جمهوری اسلامی در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب کتاب است.

وی با اشاره به تاخیر جشنواره کتاب و رسانه برتر به مزاح گفت: شاید این جشنواره به نحوست عدد 13 دچار شده که این اندازه تاخیر در برگزاری را شاهد هستیم. البته این تاخیر لازم بود تا کار با اتقان بیشتری انجام شود. اما امیدوارم از نظر زمانی در دوره‌های آتی به زمان سابق خود بازگردد و در هفته کتاب برگزار شود.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد در پایان سخنانش دست استمداد در برابر رسانه‌ها دراز کرد و در مواردی از آنها کمک خواست و گفت: در چند ماه اخیر شاهد تنوع ایده‌های خوبی در حوزه کتاب هستیم. اکنون که جشنواره روستاهای دوستدار کتاب و پایتخت کتاب در حال برگزاری است، ایده‌های بسیاری از صدها روستا و ده‌ها شهر به ما ارائه می‌شود که قابل تعمیم هستند.

این معاون علی جنتی با تاکید بر کار مشترک میان ارشاد و رسانه‌ها گفت: کار مشترک دیگری بین ما و رسانه‌ها وجود دارد و آن این است که جایگاه فعالان و خبرنگاران عرصه کتاب باید ارتقا یابد. همیشه این دغدغه را داشتیم که خبرنگار عرصه کتاب باید جایگاه و شرافتی متناسب با کتاب داشته باشد. باید عناصری محترم باشند اما متاسفانه عرصه کتاب در برخی رسانه‌ها وجود ندارد و در برخی دیگر جزء اولویت‌های دسته چندم است. پیدا کردن نقطه جایگاهی که در عرصه هر رسانه باید برای کتاب شکل داد، بسیار مهم است. 

* قاسمی: خبرنگاران کتاب مروجان پیشگام کتابخوانی و اطلاع‌رسانی معضلات نشر هستند

فرید قاسمی از پیشکسوتان عرصه رسانه نیز در سخنانی با اشاره به خوشحالی خود از اینکه قطار جشنواره کتاب و رسانه برتر متوقف نشد، به اندیشه شکل‌گیری این جشنواره در 14 سال پیش اشاره کرد و افزود: خبرنگاران حوزه کتاب مروجان پیشگام کتابخوانی و اطلاع‌رسانی معضلات نشر کشور هستند. 

به گفته وی، از دوره نخست بخش ویژه‌ای در نظر گرفته شد به نام بخش تجلیل از پیشکسوتان، خوشحالم که هیئت داوران در سیزدهمین دوره بنا دارد از مجید رهبانی تجلیل کند. این بزرگوار در سال 75 در نشریه سروش اذعان کرده بود که از سال 68 تصمیم گرفت نشریه‌ای درباره کتاب منتشر کند. او 4 سال در پی مجوز نشریه کتاب بود که موفق نشد، بنابراین با روزنامه همشهری توافق کرد تا نشریه‌ای به نام «شهر کتاب» را ضمیمه روزنامه همشهری کند.

قاسمی تصریح کرد: نخستین شماره این نشریه چهارشنبه 24 آذر 72 منتشر شد اما متاسفانه پس از انتظار هفتمین شماره و به هم خوردن توافق با روزنامه همشهری، نشریه شهر کتاب نیز به تاریخ پیوست. بهار سال 73 اولین شماره جهان کتاب منتشر شد، این نشریه تاریخ پیدا و پنهان دارد. تاریخ پیدای آن را همه می‌دانند و تصور می‌کنند که این نشریه از کمک‌های معصوم زمانه برخوردار است در حالی که اینگونه نیست. زمانی که اولین شماره این نشریه منتشر شد هیچ کتاب‌فروشی در خیابان انقلاب حاضر به خرید آن نشد. چرا که دوستان این نشریه با سادگی و صداقت تمام توسط موضعی ناشناس آن را معرفی کردند. 

قاسمی افزود: سابقه جهان کتاب نشان می‌دهد می‌تواند در این کشور بدون پشتوانه‌های مرسوم زمانه و بدون آنکه اهل آن حرفه مشوق باشند نشریه‌ای منتشر شود. در طول 20 سال گذشته دوستانه مسئول نشریه جهان کتاب با وجود مشکلات عدیده چراغ جشنواره را روشن نگاه داشتند. مشکلات با وجود اینکه موجب شد اندک‌اندک فاصله نشر افزایش یابد اما هیچگاه نشریه را به خاموشی سوق نداد. 

وی با اشاره به تجلیل از مجید رهبانی گفت: تجلیل از رهبانی و جهان کتاب تجلیل از اخلاق‌مداری، سلوک انسانی و شرافت حرفه‌ای است، تجلیل از کسانی است که بدون اتکا به نهادهای دولتی و حتی‌ تشکل‌های صنفی در عرصه کتاب چراغی را روشن می‌کنند. 

* یحیی‌پور: داوری‌ها شب گذشته تمام شد

مناف یحیی‌پور، دبیر جشنواره هم در این مراسم گفت: فشردگی این جشنواره طوری بود که حتی تا ساعت هشت دیشب، داوری آثار در یکی از بخش‌ها به اتمام نرسیده بود.

وی با اشاره به تلاش برای مشارکت هرچه بیشتر رسانه‌ها در جشنواره بیان کرد: ما تمام تلاشمان را کردیم که خبرنگاران را به مشارکت در این جشنواره تشویق کنیم و حتی تعدادی از کارها را، خودمان گردآوری کردیم اما قطعا این قبیل اقدامات نمی‌تواند در زمینه گردآوری مانع و جامع آثار، تاثیر داشته باشد.
اسامی داوران بدین شرح است؛ محمدرضا رستمی، مصطفی وثوق‌کیا، شهریار شمس، نغمه دانش آشتیانی، گیسو فغفوری، خانم آقایی و آقای نراقی؛ داوران مرحله نهایی شامل زهرا حاج‌محمدی، یونس شکرخواه، حسن نعمتی تهرانی، جواد محقق، افشین امیرشاهی، علیرضا بهرامی و سید عبدالجواد موسوی هستند.

همچنین در این مراسم بیانیه هیات داوران سیزدهمین جشنواره کتاب و رسانه قرائت شد.

در بخش تجلیل از پیشکسوتان هم از مجید رهبانی (مدیر مسئول و سردبیر مجله جهان کتاب)، به صورت ویژه تجلیل شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها