امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۶:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144396
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۲۵
تعداد بازدید: 72
عنایت‌الله بیابانی قائم مقام دبیرکل خانه کشاورز در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره ذخیره‌

عنایت‌الله بیابانی قائم مقام دبیرکل خانه کشاورز در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره ذخیره‌ سازی مرکبات شب عید گفت: امسال مسئولیت ذخیره‌سازی مرکبات شب عید به سازمان تعاون روستایی واگذار شده، در حالی که در 8 سال گذشته این کار توسط اتحادیه باغداران انجام می‌شد.

وی با بیان اینکه سالانه حدود 4.5 میلیون تن مرکبات در کشور تولید می‌شود، گفت: اتحادیه باغداران یک نرخ مصوب را با دولت تفاهم می‌کرد و با یارانه اندک دولت قیمت هر کیلو مرکبات در شب عید از 1500 تومان بیشتر نمی‌شد.

 قائم مقام دبیرکل خانه کشاورز بیان داشت: به نظر می‌رسد واگذاری ذخیره‌سازی و توزیع مرکبات شب عید به سازمان تعاون روستایی کار اشتباهی است، زیرا این سازمان تجربه اتحادیه باغداران را طی سال‌های اخیر ندارد.

وی افزود: سازمان تعاون روستایی از طریق سازمان‌های تعاون روستایی در 7 استان تولید‌کننده مرکبات و با تعیین فردی در هر استان اقدام به خرید می‌کند که به این ترتیب فرد مذکور برای خرید به انبارها مراجعه می‌کند و در آنجا قیمتی که با قیمت واقعی تفاوت دارد، برای فروش ارائه می‌دهند.

بیابانی بیان داشت: در سال‌های گذشته ذخیره‌سازی مرکبات شب عید توسط بخش خصوصی انجام می‌شد و همه فعالان این بخش با یکدیگر رقابت می‌کردند و قیمت مرکبات توسط اعضای این شرکت که اکثرا تولید‌کننده بودند، آنالیز و با تعیین سود منطقی تعیین می‌شد.

قائم مقام مدیرکل خانه کشاورز با بیان اینکه  اتحادیه باغداران این ملاحظه را هم داشت که در صورت زیاده‌خواهی، ممکن است دولت دست به واردات بزند، گفت: بنابراین همواره قیمت اعلام شده برای مرکبات توسط اتحادیه نرخی منطقی بود.

وی با بیان اینکه نگرانی برای افزایش قیمت مرکبات در شب عید است، گفت: روش ذخیره‌سازی مرکبات شب عید توسط سازمان تعاون روستایی روش تجربه شده‌ای نیست.

بیابانی تصریح کرد: مرکبات به اندازه کافی موجود است،‌ نیازی به واردات نیست، اما ممکن است توزیع به خوبی انجام نشود و شیوه مدیریت قابل اشکال است.

وی با بیان اینکه افرادی که منافعشان در واردات است، ساز واردات را می‌نوازند، افزود: نیازی به واردات مرکبات نیست و به اندازه کافی مرکبات موجود است.

دبیرکل خانه کشاورز بیان داشت: در سال‌های اخیر مرکبات بر اساس یک استاندارد تعیین شده، پس از تمیز شدن و واکس زدن ذخیره می‌شد.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار