امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۲:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144418
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۲۹
تعداد بازدید: 18
 به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی‌اکبر سهیلی‌پور مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره سازمان حسابرسی با اشاره ...

 به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی‌اکبر سهیلی‌پور مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره سازمان حسابرسی با اشاره به سند راهبردی سازمان حسابرسی و اولویت‌های هفتگانه اظهار داشت: نقدینگی ظرف 15 سال گذشته 30 برابر شده است، این در حالی است که سیستم‌های کنترلی به روز نشده است. اکنون 20هزار شعبه بانکی حداقل توسط 5 کارمند اداره می‌شود که مجموعه کارمندان 100هزار نفر بوده و به حفره‌های اطلاعاتی آشنایی دارند.

وی ادامه داد: باید مکانیزمی ایجاد شود که این کارمندان نتوانند از اطلاعات این حفره‌ها استفاده کنند.

مدیرعامل سازمان حسابرسی با بیان اینکه نمی‌توان به 20هزار شعبه بانکی رسیدگی کرد، گفت: به دنبال کنترل سیستمی هستیم. فعالیت بانک‌ها طی این 15 سال 30 برابر شده و گردش پول نیز افزایش یافته است، اما سیستم‌ها با این حجم فعالیت کشش کنترلی ندارند.

سهیلی‌پور با اشاره به اینکه اخیراً بانک مرکزی کارهایی را در زمینه کنترل‌ و نظارت آغاز کرده است، بیان داشت: این اقدامات باید 15 سال پیش انجام می‌شد.

وی در خصوص موضوع پرونده 12هزار میلیاردی مطرح شده طی ماه‌های گذشته گفت:‌ عملاً این میزان 70میلیارد تومان بود که سوءجریان رخ داده و از طریق اطلاعات چک انجام شده بود به نحوی که چکی کشیده می‌شد و پس از چند روز از موعد واریز چک مجدداً چک جدید می‌کشیدند.

به گفته مدیرعامل سازمان حسابرسی بحث تبانی و جعل جزء محدودیت‌های حسابرسی بوده و حجم عملیات در شرکت‌های بیمه‌ای بستر مناسب‌تری برای تقلب و فساد فراهم می‌کند. فعالیت‌های کنترلی در این زمینه شروع شده اما تا زمانی که در سطوح مختلف افراد تصمیم‌گیر هستند میزان تقلب بالا می‌رود باید سیستم‌های کنترلی شبیه به بانک‌ها ایجاد شود که مباحث درآمد و خسارت را نظارت کنند.

وی با تأکید بر اینکه وضعیت دارایی‌های دولت مربوط به خزانه است و البته اطلاعات منسجمی وجود ندارد، تصریح کرد: سازمان حسابرسی در سال 80 به 2000 شرکت رسیدگی کرده و اکنون 926 شرکت را کنترل می‌کند. در مجموع 27هزار شرکت با همکاری بخش خصوصی بررسی می‌شود. این در حالی است که سازمان مالیاتی اعلام کرده 250هزار شرکت اظهارنامه مالیاتی داده‌اند اما برخی سود صفر اعلام کرده‌اند، بنابراین باید 180هزار شرکت حسابرسی شود.

وی ادامه داد: در مجموع 15 تا 16درصد شرکت‌ها و اگر حجم آنها نیز در نظر گرفته شود 40درصد این شرکت‌ها رسیدگی می‌شود و در نهایت 60درصد شرکت‌ها حسابرسی نمی‌شوند.

سهیلی‌پور با بیان اینکه چکاوک در سیستم بانک مرکزی یک کنترل سیستمی محسوب می‌شود،تصریح کرد: 67میلیارد دلار وصولی صندوق توسعه ملی در سال جاری بوده که 40 میلیارد آن برای طرح‌های مختلف مسدود شده است.

وی در زمینه پولشویی گفت: مکانیزم‌های مختلفی در شرایط کنونی به دلیل تحریم‌ها انجام و ایجاد شده و برای جابجایی پول شرکت‌های پوششی مختلفی تأسیس می‌شود. همچنین تحریم نمی‌تواند در فساد بی‌اثر باشد.

سهیلی‌پور در خصوص پرونده مهدی هاشمی بیان داشت: در این راستا قوه قضائیه اطلاعاتی از سازمان حسابرسی نخواسته است. همچنین در شرایط تحریم احتمال بروز فساد بیشتر و امثال بابک زنجانی‌ها زائیده تحریم هستند که اگر تحریم نبود چنین مباحثی رخ نمی‌داد.

به گفته مدیرعامل سازمان حسابرسی یکی از ویژگی‌های سازمان استفاده از آموزش است و در این زمینه از نرم‌افزارهای عمومی استفاده می‌شود. یکی از مشکلات این بوده که بتوانیم اطلاعات مورد نیاز افراد را از بانک‌های اطلاعاتی با کدهایی که می‌خواهیم به دست آوریم.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها