امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۲:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144461
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۳
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمود آموزگار سخنگوی شورای سیاستگذاری بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمود آموزگار سخنگوی شورای سیاستگذاری بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در نشست خبری ظهر امروز به تشریح مصوبات جلسه امروز شورا و مصوبات گذشته پرداخت.

* مصوبات امروز شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب

وی درباره مصوبات امروز شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب عنوان داشت: البته بخشی از ناشران خارجی با توجه به مقرراتی که در جزوه نمایشگاه کتاب تهران در نمایشگاه فرانکفورت توزیع شده بود زودتر مبادرت به ثبت‌نام برای حضور در نمایشگاه کتاب کردند.

این سخنگو افزود: تاکنون شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب با حضور اعضا جلساتی را برگزار کرده است که در این جلسات مواردی به تصویب رسیدند، از آن جمله در رابطه با برنامه‌های مختلفی که در ایام نمایشگاه برگزار می‌شود، مذاکراتی انجام شده است. قرار شده کمیته‌ای این برنامه‌ها را تجمیع کرده و برای استفاده بهینه از این نشست‌ها برنامه‌ریزی کند. برای نمونه میهمانانی امسال طبق سنوات گذشته از نمایشگاه کتاب فرانکفورت به نمایشگاه کتاب تهران خواهند آمد.

* کمبود بودجه داریم/ بودجه نمایشگاه کتاب در دور بیست و هشتم 7 میلیارد تومان تعیین شده است

آموزگار همچنین درباره موضوع کمبود بودجه برای برگزاری دوره بیست و هشتم توضیح داد: آنچه می‌توان درباره بودجه فرهنگ مطرح کرد اینکه التفات لازم از سوی مجلس صورت نمی‌گیرد، بودجه نمایشگاه کتاب در سال‌های گذشته 2 تا 3 میلیارد تومان بود و ارشاد همواره از منابع دیگری این کسری بودجه را جبران می کرد. در بودجه 94 رقم بودجه نمایشگاه کتاب در دور بیست و هشتم 7 میلیارد تومان تعیین شده در حالیکه رقمی که پارسال هزینه شده بیش از دو برابر این مبلغ است، از این رو کسر بودجه وجود دارد، و می‌توان نسبت به حذف یکسری برنامه‌ها که ضرورتی برای اجرا ندارند اقدام کرد.

سخنگوی شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب با اشاره به تعیین مدیران کمیته‌های مختلف نمایشگاه کتاب به بودجه در نظر گرفته شده برای نمایشگاه کتاب اشاره کرد و افزود:  متاسفانه در زمینه بودجه فرهنگ توجهات لازم به ویژه از سوی مجلس شورای اسلامی وجود ندارد.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد برای رفع این کسری بودجه باید در وهله نخست هزینه‌ها را مدیریت کرد و در جستجوی منابع جدید دیگری بود. ضمن اینکه باید به ارتقای کیفیت نمایشگاه نیز اندیشید. 

* اختیار مصلا دست ارشاد نیست/ مبلغ اجاره مصلا بیش از سال گذشته است

وی در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه شنیده شده مصلای امام خمینی نیز رقم هنگفت برای اجاره مصلا پیشنهاد داده با این کمبود بودجه چه تدبیری اندیشیده خواهد شد، آیا می‌توان تمهیداتی اندیشید و یا از فضای نمایشگاه کاست و یا مواردی در قرارداد پیش بینی کرد، توضیح داد: اختیار مصلا دست ارشاد نیست، حتی جالب اینکه تبلیغات بیرون سالن‌ها و مبالغ قابل توجه از ان جانب، در انحصار مصلاست و برخلاف تصور ارشاد از آن سهمی ندارد، البته این سخن کاملا صحیح است که اجاره بها مصلا برای نمایشگاه بیست و هشتم کتاب تهران بیشتر از دوره بیست و هفتم است.

آموزگار تصریح کرد: البته هنوز این میزان اجاره بها قطعی نشده و طی روزهای آینده نهایی خواهد شد.

وی درباره تا سه سال اجرای نمایشگاه بر عهده تشکل‌های نشر نهاده شده گفت:
* برگزاری نشست «قرارداد تألیف»‌ با حضور رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان آلمان

وی با بیان اینکه تاکنون شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب با حضور اعضا جلساتی را برگزار کرده است که در این جلسات مواردی به تصویب رسیدند، تصریح کرد: از آن جمله در رابطه با برنامه‌های مختلفی که در ایام نمایشگاه برگزار می‌شود، مذاکراتی انجام شده است. قرار شده کمیته‌ای این برنامه‌ها را تجمیع کرده و برای استفاده بهینه از این نشست‌ها برنامه‌ریزی کند. برای نمونه میهمانانی امسال طبق سنوات گذشته از نمایشگاه کتاب فرانکفورت به نمایشگاه کتاب تهران خواهند آمد.

سخنگوی شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب ادامه داد: با هماهنگی اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران قرار شده مدیر بخش کپی‌رایت اتحادیه ناشران و کتابفروشان آلمان در ایام نمایشگاه به ایران آمده و در نشستی با موضوع قرارداد تالیف در حوزه کتاب‌های کاغذی، کتاب‌های ebook و کتاب‌های دیجیتال سخنرانی کنند. اکنون در فضای نشر کشور دغدغه‌هایی در رابطه با فروش کتاب از طریق فضای مجازی وجود دارد که تصور می‌کنیم برگزاری این نشست تا اندازه‌ای در رفع این دغدغه‌ها راهگشا باشد. این نشست 10 می معادل 21 اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود. 

آموزگار گفت: همچنین امسال قرار بر این شده تا برنامه‌ریزی مفیدی برای اطلاع از برنامه‌های تجمیع شده نمایشگاه انجام دهیم. در سال‌های گذشته انتقاداتی بر عدم اطلاع‌رسانی نشست‌های علمی و پژوهشی که در نمایشگاه برگزار می‌شد، از سوی موسسات و نهادهای علمی و دانشگاهی وارد بود که به دلیل عدم اطلاع نتوانسته بودند در برنامه حاضر شوند. 

* تاجیکستان مهمان ویژه نمایشگاه هنوز برنامه‌‌ای ارائه نکرده است

به گفته آموزگار، سیاست صحیحی در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد اتخاذ شده و آن توجه به قلمرو فارسی‌زبانان است. سال گذشته مدیران وزارت ارشاد در سفری به افغانستان از نزدیک با نشر این کشور آشنا شدند و تفاهمنامه‌ای نیز به امضای دو کشور رسید اما اجرای این تفاهمنامه با مشکلاتی مواجه شد که به مسائل داخل افغانستان بازمی‌گشت.

این سخنگو با بیان اینکه مشکلات داخلی افغانستان و طولانی شدن انتخابات در این کشور موجب شده بود که این تفاهمنامه اجرا نشود، اضافه کرد: اکنون وضعیت در حال بازگشت به حالت عادی است و امیدواریم به زودی این تفاهمنامه اجرایی شود.

آموزگار ادامه داد: امسال نیز بحث مهمان ویژه شدن تاجیکستان مطرح شده است. با توجه به اینکه این کشور 7 میلیون جمعیت دارد و معادل همین مقدار نیز تاجیک‌ها ساکن ازبکستان هستند. از طرف دیگر گفته می‌شود در غرب چین نزدیک به 50 میلیون نفر تاجیک زندگی می‌کنند. بنابراین تاجیکستان گزینه مناسبی برای مهمان ویژه شدن در نمایشگاه کتاب تهران است .

* با وجود کمیته‌ها امسال شاهد برنامه بهتری خواهیم بود/ تقسیم نمایشگاه‌ها به سه دسته

وی افزود:‌ همچنین در زمینه محدود کردن پوشش نمایشگاه نیز باید بگویم در 27 دوره نمایشگاه برگزار کردیم. این مدت طولانی توقعات و انتظارات بسیاری را ایجاد کرده است. قطع کردن این توقعات به یکباره دشوار است. البته در شورا به تصویب رسیده است که در یک پروسه 3 ساله کل برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به تشکل‌های نشر سپرده شود. این تصمیم درستی است که وزارت ارشاد اتخاذ کرده و برای تشکل‌های نشر نیز تمرین مناسبی به شمار می‌آید. امسال با توجه به اینکه 5 کمیته ناشران داخلی، ناشران بین‌الملل، علمی و فرهنگی و سرای اهل قلم فعالیت‌های جنبی و اطلاع رسانی به اتحادیه ناشران و تشکل‌های نشر واگذار شده است به طور حتم شاهد شرایط بهتری خواهیم بود.

آموزگار با اشاره به سابقه حضور اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در برگزاری نمایشگاه کتاب تهران تا پیش از آغاز به کار دولت نهم گفت: اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در سال‌های قبل از آغاز به کار دولت نهم در برگزاری نمایشگاه مشارکت داشت اما امسال اتحادیه‌ و تشکل‌ها در کل نمایشگاه حضور دارد. ما کلیه نمایشگاه‌ها را به 3 دسته تقسیم کردیم و در روند مشارکت در برگزاری با هیچ محدودیت و مانعی از سوی معاونت فرهنگی روبه‌رو نشده‌ایم. بخشی از کار را به صورت مستقل عهده‌دار هستیم، بخشی را در مشارکت با موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی و بخشی را نیز نمایندگان ما حضور مستقیم دارند. امیدوارم بتوانیم روزی خودمان نمایشگاه را برگزار کنیم. 

* عرضه 40 میلیارد تومان بن در نمایشگاه کتاب

آموزگار پیرامون عرضه بن برای دانشجویان تاکید کرد: نمایشگاه کتاب تهران دو گونه بن دارد. یکی بن‌های دانشجویی که به دانشجویان و طلاب اختصاص پیدا می‌کند و دیگری بن‌های مشارکتی که به نهادها و دستگاه‌ها در قبال مشارکت‌شان پرداخت می‌شود. در بین بن‌های مشارکتی هنوز بررسی‌های ما ادامه دارد اما بن‌های دانشجویی موضوعی است که به تصویب رسیده است.

* تقاضا از مشارکت دانشگاه‌ها

سخنگوی شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب افزود: بن‌های دانشجویی سال گذشته به میزان 7 میلیارد تومان اختصاص یافت که نصف این مبلغ را وزارت ارشاد و نصف باقی‌مانده را مصرف‌کننده پرداخت کرد. بنابراین حجم بن در گردش در مجموع به 14 میلیارد تومان بالغ شد. امسال وزارت ارشاد این مبلغ را افزایش داد به این ترتیب که 7 میلیارد اختصاصی به 10 میلیارد تومان افزایش یافت و قرار شد که معادل همین مبلغ یعنی 10 میلیارد تومان توسط دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه که مصرف‌کنندگان بن‌کارت‌ها به شمار می‌روند، تامین شود. در کنار این معادل کل این مبلغ یعنی 20 میلیارد تومان توسط مصرف‌کنندگان پرداخت شود به عبارت دیگر حجم درگردش بن‌کارت‌ها به  40 میلیارد تومان رسید. از دانشگاه‌‌ها خواهش می‌کنیم که نقش خود را در این زمینه ایفا کنند تا ما بتوانیم این 40 میلیارد را اختصاص دهیم.

* چند دانشجو و طلبه بن می‌گیرند؟

وی گفت: در سال گذشته 237 هزار نفر مشمول بن‌کارت‌های دانشجویی و طلاب قرار گرفته‌اند، گفت: در نمایشگاه آینده نزدیک به 670 هزار مشمول بن‌کارت‌ها می‌شوند. 

* میزان اجاره بها هفته آینده مشخص می‌شود

آموزگار در پاسخ به فارس مبنی بر اینکه اجاره بها ناشران داخلی و بین‌المللی یکسان در نظر گرفته شده، توضیح داد: اجاره بهای غرفه‌ها هفته آینده مشخص خواهد شد،  ما ناشرانی که ریشه داخلی دارند یعنی نمایندگی ناشران بین‌الملل را برعهده دارد با نرخ ریالی اجاره‌بهای خود را پرداخت می‌کنند و ناشران بین‌الملل با نرخ ارزی. 

سخنگوی شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب همچنین با اشاره به اینکه سرای اهل قلم به اتحادیه‌های ناشران و تشکل‌های نشر واگذار شده است، از تلاش این اتحادیه برای افزایش کیفیت برنامه‌های جمعی خبر داد و گفت: عمده نشست‌های سرای اهل قلم به مشکلات اساسی و چالشی نشر اختصاص خواهد یافت.

* اگر کتابی مجوز وزارت ارشاد را داشته باشد و اعلام وصول نیز بگیرد می‌تواند در نمایشگاه عرضه شود

آموزگار درباره حضور ناشران محروم و یا مشروطی هم اینطور گفت که، سیاست درست پیروی از قانونمداری است چه وزارت ارشاد و چه ما و چه موسسه مجری باید طبق قوانین عمل کنیم. طبق قانون مسئولیت تشخیص اینکه چه کتابی منتشر شود و یا چه کتابی منتشر نشود برعهده وزارت ارشاد است. اگر کتابی مجوز وزارت ارشاد را داشته باشد و اعلام وصول نیز بگیرد می‌تواند در نمایشگاه عرضه شود.

* فعلا یک ناشر محروم از نمایشگاه کتاب است/ به بحث ناشران محروم یا مشروطی ورود نکردیم

آموزگار در پاسخ به فارس در مورد وضعیت ناشران محروم از حضور در نمایشگاه بیست و هشتم هم گفت: شورای سیاستگذاری هنوز به این موضوع ورود نکرده است، اما آنچه روشن است یک ناشر برایش حکم صادر شده است مبنی بر محرومیت از حضور در تمامی ادوار نمایشگاه کتاب.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار