امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۹:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14452
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۳
تعداد بازدید: 104
شهریار افندی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» با بیان اینکه هفتمین کنفرانس حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای آسیا و اروپا ...

شهریار افندی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» با بیان اینکه هفتمین کنفرانس حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای آسیا و اروپا روزهای 12 و 13 ژوئن در کشور عمان برگزار شد، اظهار داشت: در کنار این کنفرانس همچنین نشست وزرای مربوط به آسیا و اروپا نیز برگزار شد.

* تأکید بر بهبود ایمنی جاده‌ها و روان‌سازی عبوری مرزی کالا

وی افزود: در این نشست نمایندگان عالی‌رتبه وزارتخانه‌های راه و حمل و نقل کشورهای عضو شامل افغانستان، آذربایجان، بحرین، بلغارستان، مصر، اسلونی، فنلاند، گرجستان، آلمان، اردن، عراق، ایتالیا، مولداوی، روسیه، ترکمنستان، اوکراین، قزاقستان و ایران در کنار نمایندگان‌ سازمان‌های بین‌المللی از جمله بانک توسعه آسیایی، بانک توسعه اسلامی، اتحادیه حمل و نقل زمینی اعراب، سازمان همکاری‌های اقتصادی، سازمان گمرک جهانی و نماینده اتاق‌های بازرگانی کشورها و انجمن‌ها و شرکت‌های حمل و نقلی، حضور داشتند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه این اجلاس معمولاً هر دو سال یکبار برگزار می‌شود، اضافه کرد: دو سال پیش این کنفرانس در گرجستان برگزار شد.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با بیان اینکه در این نشست تلاش می‌شود که بحث‌های حمل و نقل جاده‌ای مورد بررسی قرار گیرد، افزود: هماهنگی قوانین، کاهش مالیات‌ها، روانسازی عبور مرزی، افزایش بهبود آموزش، بهبود ایمنی جاده‌ها، استفاده از اسناد بین‌المللی حمل و نقلی نظیر کنوانسیون‌های TIR و CMR و نیز عضویت در کنوانسیون‌های بین‌المللی‌ و افزایش بحث ترانزیت و جابه‌جایی کالا بین کشورهای عضو، از مواردی بود که در این کنفرانس مطرح شد.

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت افزود: در بحث حمل و نقل جاده‌ای تلاش شد شیوه‌ای برای کاهش هزینه‌ها، کاهش زمان‌ها و ساده و روان‌سازی عبور کالا بررسی شود.

افندی‌زاده اظهار داشت: در پایان این مراسم تصمیم گرفته شد کنفرانس بعدی ‌حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای آسیا و اروپا ظرف دو سال آینده به عنوان هشتمین کنفرانس در سن‌پترزبورگ روسیه برگزار شود.* معرفی ظرفیت‌های ترانزیتی ایران و توسعه حمل و نقل جاده‌ای این کشور در اجلاس وزرا

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت تصریح کرد: در کنار این کنفرانس همچنین نشستی بین وزرای حمل و نقلی اروپا و آسیا برگزار شد که تحت عنوان اجلاس وزرا بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اجلاس وزرا به ریاست کشور اردن برگزار شد، اضافه کرد: کشورهای ایران، مصر، افغانستان، کوزوو، تاجیکستان، روسیه، بحرین، قزاقستان، فنلاند، قرقیزستان، ترکمنستان، سودان، فلسطین، ازبکستان و ایران در این اجلاس حضور داشتند.

افندی‌زاده تصریح کرد: در اجلاس مذکور نمایندگان کشورهای عضو درباره چشم‌انداز حمل و نقل جاده‌ای در کشورهای خود مطالبی را بیان کردند.

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت اضافه کرد: کشور ایران نیز تلاش کرد ضمن تأکید بر لزوم توسعه حمل و نقل جاده‌ای، به موقعیت استراتژیک و جغرافیایی مطلوب ایران در عبور کریدورهای مهم ترانزیتی دنیا پرداخت و مواردی را مطرح کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در این اجلاس کشور ایران در رابطه با توسعه قابلیت‌های زیرساخت‌های تجاری بین کشورهای اروپایی و آسیایی مطالبی را مطرح کرد.

افندی‌زاده گفت: مطالب مطرح شده از سوی کشور جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس درباره امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ایران در بحث حمل و نقل بین‌المللی و ترانزیت، نوسازی ناوگان، توسعه بزرگراه‌ها طی سال‌های اخیر، توسعه راه‌های اصلی در شبکه ترانزیتی، شناسایی بازارهای بین‌المللی، توسعه بهسازی خطوط ریلی، افزایش بنادر خشک، توسعه و تجهیز بنادر، توسعه پایانه‌های مرزی، رشد مجتمع‌های خدماتی رفاهی و توسعه ترانزیت در سال‌های اخیر، بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در این اجلاس از سوی ایران تأکید شد که منطقه نیاز مبرمی به تقویت تجارت بین‌ ‌قاره‌ای و منطقه‌ای دارد و نقش مهم حمل و نقل در تقویت تجارت بین‌قاره‌ای باید مورد توجه قرار گیرد.

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت اضافه کرد: همچنین توسعه ترانزیت در کشورهای مختلف در این اجلاس مورد بررسی قرار گرفت.
 
* بیانیه اجلاس وزرای حمل و نقلی اروپا و آسیا
 

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تصریح کرد: در پایان اجلاس وزرا بیانیه‌ای نیز توسط وزرای آسیایی و اروپایی مطرح شد که برخی از بند‌های آن به شرح زیر است:

1ـ اجرای عملیات مشترک دو و چندجانبه با سازمان‌های بین‌‌المللی و مؤسسات مالی جهت محقق‌سازی پتانسیل تجارت، گردشگری و ترانزیت کشورهای عضو در امتداد مسیر جاده ابریشم.

2ـ تأکید بر سطوح ملی و منطقه‌ای مبنی بر نیاز مبرم برای کاهش مبانی غیرفیزیکی بر سر راه تجارت، گردشگری و حمل و نقل جاده‌ای از طریق حذف زمان‌های انتظار مرزی طولانی، ساده‌سازی رویه اداری روادید برای رانندگان حرفه‌ای، یکسان‌سازی کنترل‌های مرزی، اجرای تک پنجره در مرزهای مشترک با تأمین یکپارچگی و ساخت ظرفیت منابع اداری و انسانی در بخش‌های دولتی و خصوصی.

3ـ‌ اجرای عملیات ضروری بر الحاق اسناد تسهیل تجارت در حمل و نقل چندوجهی.

4ـ حمایت و مشارکت فعال در پروژه‌های و فعالیت‌های زیرمنطقه‌ای به همراهی شرکای توسعه‌ای RRU و IRU با هدف توسعه و ارتقاء یکپارچه زیرساخت‌های حمل و نقل جاده‌ای موجود شامل تسهیلات گذرمرزی و زیرساخت‌های کمکی مورد نیاز برای حمایت از حمل و نقل جاده‌ای و بین‌المللی مسافر و کالا.

5ـ حمایت از فعالیت‌های بین‌المللی و پروژه‌های آزمایشی و یا دائمی بین‌المللی مشخص با هدف توسعه خدمات حمل و نقلی در دریاهای سیاه، خزر، مدیترانه و دریای سرخ و تمام خلیج‌های منطقه، از طریق بهره‌برداری از اسناد تسهیل چندجانبه اصلی در سیستم حمل و نقل چندوجهی.

6ـ دعوت از سازمان‌های بین‌دولتی منطقه‌ای ذینفع و تقویت همکاری بین آنها.

7ـ بهره‌برداری مؤثر از تخصص‌های سازمان‌های بین‌المللی منطقه‌ای و معرفی اصلاح و بهبود اسناد تسهیل تجارت در حمل و نقل چندوجهی و توسعه سیاست‌های مالی با توجه به رشد خدمات کارآمد در صنعت و حمل و نقل جاده‌ای.

8ـ تجهیز منابع جهت توسعه گردشگری، تجارت و حمل و نقل جاده‌ای برای برآورد اهداف بیانیه.

* نشست سه جانبه ایران، اردن و عراق برای اتصال بندر عقبه به خلیج فارس و کشور‌های CIS

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: همچنین نشست سه‌جانبه‌ای بین ایران، عراق و اردن در حاشیه این اجلاس برگزار شد که در راستای توسعه ایجاد روابط ترانزیتی، شبکه‌های ریلی و جاده‌ای سه کشور کشور و اتصال آنها به آسیای میانه بود.

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت اضافه کرد: هر سه کشور بر موضوع‌های ذکر شده تأکید داشتند و مقرر شد اولین جلسه سه جانبه کارشناسی به زودی در بغداد تشکیل شود تا پتانسیل‌هایی درباره اتصال بندر عقبه اردن از طریق عراق به ایران و سپس خلیج فارس و دریای عمان و کشورهای CIS مورد بررسی قرار گیرد.
 
به گزارش فارس اتحادیه بین‌المللی حمل و نقل جاده‌ای (IRU) سازمان حمل و نقل جهانی است که ارج منافع اپراتورهای اتوبوس، تاکسی و کامیون برای اطمینان از رشد اقتصادی و رفاه از طریق تحرک پایدار از مردم و کالاها از طریق جاده در سراسر جهان را مد نظر دارد.

اتحادیه حمل و نقل بین المللی جاده‌ای (IRU) به منظور تسریع در بازسازی اروپای جنگ زده از طریق تجارت بین‌المللی با بهره‌گیری از حمل و نقل جاده‌ای، در ژنو در 23 مارس سال 1948 تاسیس شد.

IRU طبق چشم‌انداز جهانی عمل می‌کند و به طور موثر در سطح بین‌المللی، منطقه‌ای، ملی و حتی محلی با شعار «همکاری با یکدیگر برای آینده‌ای بهتر» گام بر می‌دارد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها