امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۲۱:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 144555
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۷
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، مهدی میرمحمد صادقی در نشست خبری خود با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی کشور در بسیاری از اوقات به درستی از سوی جامعه ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، مهدی میرمحمد صادقی در نشست خبری خود با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی کشور در بسیاری از اوقات به درستی از سوی جامعه شناخته نیست اظهار داشت: بسیاری معتقد هستند که سازمان بهزیستی کشور تنها به معلولان و آسیب‌دیدگان اجتماعی خدمات می‌دهد.

وی تصریح کرد: سازمان بهزیستی کشور دارای سه معاونت تخصصی و اصلی است که از آن جمله می‌توان به معاونت توابخشی بهزیستی که به امور معلولان می‌پردازد، معاونت امور اجتماعی که به افراد آسیب‌دیده از جمله زنان بی‌سرپرست، کودکان خیابانی، دختران فراری و قسمت سوم حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد.

میرمحمد صادقی با اشاره به ماموریت‌های حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در سازمان بهزیستی گفت: معمولا این بخش از خدمات سازمان در جامعه شناخته شده نیست به طوری که تنها سازمانی که بر ایران ساختار پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را بالغ بر 25 سال دارا است، سازمان بهزیستی است.

سرپرست دفتر مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور افزود: در دو سال گذشته قوه قضاییه نیز حوزه‌ای تحت عنوان پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و وقوع جرم با دستور رئیس قوه قضاییه و با تاکید مقام معظم رهبری در حوزه پیشگیری ایجاد شده‌اند ضمن اینکه این دوستان یار استراتژیک سازمان بهزیستی هستند.

وی بیان داشت: قدمت و سابقه حوزه پیشگیری در سازمان بهزیستی کشور به 25 سال قبل برمی‌گردد و این سازمان در این مدت و در بخش پیشگیری در 4 حوزه اصلی فعالیت داشته است.

وی اضافه کرد: نخستین گروه ماموریت‌های تعریف شده در معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی کشور در بخش‌های مختلف فعالیت می‌‌کنند به طوری که از آن جمله می‌توان به ارائه خدمات به جامعه اشاره کرد.

میرمحمد صادقی ادامه داد: یکی از دفاتر معاونت پیشگیری در حوزه پیشگیری از اعتیاد و درمان است به طوری که سازمان بهزیستی کشور یکی از پیشروترین نهادها در امر پیشگیری و درمان اعتیاد در 25 سال گذشته محسوب می‌شود.

سرپرست دفتر مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور با بیان اینکه یکی دیگر از دفاتر معاونت پیشگیری، در بخش پیشگیری از ایدز محسوب می‌شود گفت: پیشگیری از خشونت، همسرآزاری، انواع و اقسام آسیب‌های اجتماعی و به ویژه خودکشی یکی دیگر از اقدامات معاونت پیشگیری است.

وی ادامه داد: برنامه‌های متعددی توسط معاونت پیشگیری در سال‌های اخیر اجرا شده است که از آن جمله می‌توان به آموزش مهارت‌های زندگی در مدارس، موضوع سبک زندگی و مهارت زندگی اشاره کرد.

میرمحمد صادقی ادامه داد: آموزش پیش از ازدواج یکی دیگر از ماموریت‌های تعریف شده از سوی معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی کشور است و این فعالیت از سال 1381 کلید خورد و به عنوانی که طرح پیشگیری از طلاق، ابداع و اجرا شده است.

سرپرست دفتر مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور افزود: هم‌اکنون آموزش پیش از ازدواج به عنوان یک دستور کار ملی محسوب شده و روند کار به گونه‌ای است که موضوعات پیشگیرانه در جامعه طراحی و برنامه‌ریزی می‌شود.

وی با بیان اینکه یکی از موضوعات پیشگیری آموزش زندگی خانواده است گفت: از سال 1375 طرحی اشاره شده و برای 5 ساله اول زندگی مشترک زوجین اجرا شد چراکه محدودیت زمانی بالاترین آمار طلاق را به خود اختصاص داده است و به همین دلیل سازمان بهزیستی کشور موضوع آموزش زندگی خانواده را در دستور کار خود قرار داد.

میرمحمد صادقی ادامه داد: یکی دیگر از دفاتر راه‌اندازی شده در حوزه پیشگیری از معلولیت‌ها است که در این حوزه طرح‌های پیشگیری در بخش غربالگری شنوایی و پیشگیری از نابینایی انجام می‌شود.

وی با تاکید براینکه قسمت پیشگیری سازمان بهزیستی کشور عمدتا ناشناخته از سوی جامعه ایرانی است گفت: یکی از دفاتری که از بدو تشکیل معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی کشور تشکیل شده است، دفتر مشاوره و امور روانشناختی است که دفتر اشاره شده 25 سال سابقه فعالیت دارد.

سرپرست دفتر مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور ادامه داد: اقدامات متعدد و موثری از سوی دفتر مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور در سال‌های اخیر صورت گرفته است که از آن جمله می‌توان به راه‌اندازی خط 1480 و ارائه خدمات مشاوره‌ای رایگان از سوی این سامانه اشاره کرد.

وی افزود: در حال حاضر سالانه یک میلیون نفر با خط 1480 تماس برقرار می‌کنند و خدمات مشاوره‌ای رایگان دریافت کرده به طور یکه این سامانه در دهه 70 راه‌اندازی شد و اینک 440 نفر مشاوره‌های مختلف به تماس‌گیرندگان می‌دهند.

سرپرست دفتر مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور افزود: یکی از پیشنهادات معاونت مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور به مجلس شورای اسلامی در سال‌های گذشته این بود که در این زمینه بخش خصوصی نیز ورود پیدا کرده که براساس بند 6 ماده 26 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت به تاریخ 27 دی ماه 80 سازمان بهزیستی کشور به بخش خصوصی اجازه تاسیس و راه‌اندازی مراکز مشاوره را داد و از آن سال به بعد بخش خصوصی اقدامات خود را آغاز کرده است.

میرمحمد صادقی خاطرنشان کرد: از سال 80 به بعد و براساس پروتکل‌ها، مقررات و دستورالعمل‌ها مجوزدهی به مراکز مشاور خصوصی از سوی سازمان بهزیستی کشور در دستور کار قرار گرفت که در بدو کار 100 مرکز خصوصی مجوز فعالیت گرفتند و اینک یکی هزار و 300 مرکز مشاوره از سازمان بهزیستی کشور مجوز گرفته‌اند.

سرپرست دفتر مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور بیان داشت: در تمامی این سال‌ها سازمان بهزیستی کشور به دنبال افزایش نظارت، ارتقا و آموزش به مراکز مشاوره و آموزش مشاورین بوده و اقدامات گسترده‌ای را در این زمینه انجام داده است که از آن جمله می‌توان به آموزش مشاورین در حوزه ازدواج و خانواده اشاره کرد.

وی گفت: در صدد هستیم که در آینده‌ای نزدیک که تمامی مشاوران در حوزه پیشگیری از طلاق نیز آموزش‌های لازم را از سوی سازمان بهزیستی کشور دریافت کنند که دراین زمینه برنامه‌ریزی لازم پیش‌بینی شده است.

میرمحمد صادقی در ادامه نشست خبری خود با اشاره به اینکه از سال 80، سازمان روانشناسی و مشاوره ایران براساس مصوبه مجلس تاسیس و فعالیت خود را آغاز کرد گفت: سازمان بهزیستی کشور به عنوان یک نهاد حاکمیتی و براساس مصوبه مجلس مکلف به ارائه مجوز به مراکز مشاوره است که البته در این زمینه با سازمان روانشناسی همکاری داشته و دارد که بر همین تفاهم‌نامه‌ای نیز فی‌مابین سازمان بهزیستی کشور و سازمان نظام روانشناسی به امضا رسیده است.

وی گفت: براساس مفاد این تفاهم‌نامه مقرر شد که همکاری‌های دوجانبه‌ای فی‌مابین سازمان بهزیستی کشور و سازمان نظام روانشناسی صورت بگیرد و در واقع تاسیس مراکز مشاوره و خدمات روانشناختی می‌بایست صرفا از طریق سازمان بهزیستی کشور صورت گیرد و سازمان بهزیستی کشور بدوا صلاحیت علمی و تخصصی متقاضیان را از طریق سازمان نظام روانشناسی پیگیری و استعلام کند. 

میرمحمد صادقی با تاکید براینکه سازمان بهزیستی کشور تلاش می‌کند با سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران به تفاهم برسد گفت: نظرات این دوستان برای ما قابل احترام است و تلاش می‌کنیم راه‌های اجرایی را برای تفاهم و همکاری بیشتر پیدا کنیم.

سرپرست دفتر مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور گفت: موضوع مشاوره و روانشناسی گفت: موضوعی با تخصص‌های مختلف از جمله ازدواج و خانواده، روان‌درمانی، تخصصی کودکان، تخصصی صنعتی و سازمانی، مشاوره شغلی و تحصیلی و ... که نمی‌توانیم این مشاوره‌ها را مجزا کنیم و تمامی این خدمات باید به صورت متمرکز ارائه شود.

وی با اشاره به اینکه چنانچه خدمات روانشناسی با تخصص‌های متعدد پراکنده شود نمی‌توان خدمات خوبی را به جامعه هدف ارائه شود گفت: تمامی خدمات باید به صورت متمرکز و به لحاظ حاکمیتی زیرمجموعه سازمان بهزیستی کشور قرار گیرد.

میرمحمد صادقی با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی کشور با این رویکرد که به نفع جامعه نیست که خدمات روانشناسی و مشاوره به صورت پراکنده ارائه شود گفت: ما به دنبال یک سیستم جامع و متمرکز هستیم و اعتقاد داریم که نباید خدمات مشاوره‌ای به صورت پراکنده ارائه شود و در واقع خدمات مشاوره‌ای به صورت یک زنجیر به هم وصل هستند.

سرپرست دفتر مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور گفت: از سال 84 تمامی خدمات تخصصی روانشناسی و براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی توسط سازمان بهزیستی کشور مجوز دریافت می‌کنند که یکی از این خدمات مشاوره ازدواج و خانواده است.

وی با طرح این پرسش که چرا سازمان بهزیستی کشور از سوی مجلس شورای اسلامی به عنوان یک نهاد حاکمیتی و متخصص در حوزه صدور مجوزهای دفاتر مشاوره‌ در نظر گرفته شده است پاسخ داد: این موضوع دلایل مختلف دارد از جمله اینکه قسمت پیشگیری در سازمان بهزیستی مستقر شده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر بیشترین تعداد روانشناس، مددکار و مشاوره به صورت تخصصی و حرفه‌ای در سازمان بهزیستی کشور فعالیت می‌کنند که این نیز یکی دیگر از دلایل صدور مجوز از سوی سازمان بهزیستی کشور به مراکز مشاوره است.

سرپرست دفتر مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور ادامه داد: سازمان بهزیستی یک سازمان تخصصی و یک نهاد حاکمیتی است که بیشترین تخصص را دارد و سازمانی است که از بدو تولد تا زمان مرگ با افراد سر و کار دارد که این موارد از جمله دلایلی است که سازمان بهزیستی کشور موظف شده است که صدور مجوز به فعالیت مراکز مشاوره‌ را به عهده بگیرد.

میرمحمد صادقی گفت: سازمان بهزیستی کشور سازمانی است که دارای سابقه طولانی در امر پیشگیری است و در این زمینه پیشینه خوبی را دارد و این سازمان توسط مجلس شورای اسلامی شناخته و در حوزه پیشگیری مورد توجه قرار گرفته است.

وی اظهار امیدواری کرد که تمامی دستگاه‌ها اعم از سازمان نظام روانشناسی و همچنین وزارت ورزش و جوانان به مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر صدور مجوز فعالیت مراکز مشاوره از سوی سازمان بهزیستی کشور توجه کنند.

سرپرست دفتر مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور گفت: براساس تفاهم‌نامه امضا شده فی‌مابین وزارت ورزش و جوانان و همچنین سازمان روانشناسی، این وزارتخانه حق صدور مجوز فعالیت مراکز مشاوره را ندارد به طوری که این تفاهم‌نامه کمتر از دو سال پیش به امضا رسیده است و هم‌اکنون نیز وزارت ورزش و جوانان براساس این تفاهم‌نامه عمل می‌کند.

به گزارش فارس، متن تفاهم‌نامه امضاشده فی‌مابین سازمان بهزیستی کشور و سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران به تاریخ 23 مهرماه 93 در خصوص نحوه اجرایی آیین‌نامه ساماندهی مراکز خدمات روانشناسی و مشاوره به شرح ذیل است.

درخواست تاسیس مرکز مشاوره به خدمات روانشناختی می‌بایست صرفا از طریق سازمان بهزیستی کشور صورت گیرد.

2- سازمان بهزیستی کشور مکلف است بدوا صلاحیت علمی و تخصصی (مطابق ضوابط مورد عمل سازمان نظام روانشناسی و مشاوره) متقاضیان تاسیس مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی را از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره استعلام و در صورت تایید سازمان مزبور اقدام به صدور مجوز تاسیس و فعالیت مرکز نماید.

3- نظارت تخصصی در مراکز مشاوره و خدمات روانشناختی برعهده سازمان سازمان نظام روانشناسی، مشاوره و نظارت عمومی بر مراکز یاد شده بر عهده سازمان بهزیستی کشور است.

4- برای تمدید مجوز فعالیت مراکز مشاوره و خدمات روانشناختی فعلی نیز مفاد تفاهم‌نامه‌ای که در این خصوص تهیه می‌شود، ملاک عمل خواهد بود.

5- بدیهی است تفاهم‌نامه مربوطه می‌بایست به امضای بالاترین مقام دو دستگاه برسد.

به گزارش فارس، این تفاهم‌نامه در تاریخ 23 مهرماه 93 با امضای صادقی سرپرست امور هماهنگی و رفع اختلافات حقوقی و دستگاه‌های اجرایی به سایر دستگاه‌ها از جمله سازمان بهزیستی کشور و سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها