امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۰۹:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 14456
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۳
تعداد بازدید: 84
الیاس نادران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» با بیان اینکه اقتصاد ایران استعداد تک رقمی کردن بیکاری و تورم را به طور همزمان ...

الیاس نادران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» با بیان اینکه اقتصاد ایران استعداد تک رقمی کردن بیکاری و تورم را به طور همزمان دارد، اظهار داشت: در صورتی که دولت آینده بتواند بهره‌وری در اقتصاد ملی را افزایش داده و به نقطه مطلوب برساند، تورم و بیکاری تک رقمی می‌شود.

وی ادامه داد: وقتی شوک دوم نفتی در دنیا رخ داد و صادرات نفت ایران در سال 58 قطع شد، قیمت نفت از 10 دلار به 40 دلار افزایش یافت و چون برآوردهای کافی برای مقابله با آن نشده بود، کشورهای صنعتی با رکود تورمی (stagflation) مواجه شدند.

وی در تشریح این وضعیت گفت: از یک طرف هزینه تمام شده محصولات به شدت افزایش یافت و از طرف دیگر قدرت خرید خانوارها برای خرید کالا با کاهش قابل ملاحظه‌ای روبرو شد و یک رکود تورمی جدی در اقتصاد دنیا به وجود آمد؛ آمریکا برای برون رفت از این شرایط با اتکاء به «آی تی» بهره‌وری را در اقتصاد افزایش دادند و با این اقدام هزینه تمام شده تولید کاهش یافت و به این واسطه قدرت خرید خانوارها افزایش و رکود به تدریج از بین رفت.

وی تصریح کرد: البته پس از آن در دهه‌های بعد با بحران‌های دیگری مواجه شدند، اما در آن مقطع زمانی توانستند اقتصاد را از رکود تورمی خارجی کنند؛ اما کشورهای اروپایی به دلیل اینکه سیاست‌های اقتصادی را با تاخیر اجرا کردند، در نتیجه دیر از رکود خارج شدند.

نادران تاکید کرد: می‌توان با افزایش بهره‌وری عوامل تولید اشتغال و تورم را با هم مدیریت کرد؛ این تنها راهی است که بدون استفاده از سیاست‌های انقباضی یا انبساط پولی با این ابزارها می‌توان تورم و بیکاری را حل کرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: راهکار اجرای این سیاست‌ها و ابزارها اصلاح ساختار اقتصاد کشور، اجرای کامل سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی است؛ هم در سال 84 و هم امروز لازم است، ساختارها اصلاح و به سمت اقتصاد کارآفرین حرکت کرد.

وی با بیان اینکه دولت باید منابع مالی خود را از طریق مالیات تامین کند، گفت: دولت زمانی می تواند هزنیه‌های خود از راه مالیات تامین کند که مردم توانمند شود؛ تاکید بر مالیات بدون رفع مشکلات ساختاری یک خطای استراتژیک است.

این کارشناس اقتصاد بخش عمومی در پاسخ به این سوال که ابزار پولی نمی‌تواند نرخ تورم را کاهش دهد، اظهارداشت: از همه ظرفیت‌ها برای کنترل تورم و مهار بیکاری می‌توان استفاده کرد، این اقدامات مکمل است و راهکار اصلی برای حل این مسائل اصلاح ساختار اقتصادی کشور از طریق اجرای درست و کامل قانون اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی است.

نادران گفت: اگر نقدینگی مدیریت شود و انضباط مالی ایجاد کند، ظرفیت را برای فعالیت بیشتر بخش خصوصی ایجاد می‌کند که این پدیده جدای از سرمایه‌گذاری دولت در بخش زیرساخت‌هاست، زیرا در این بخش به هر میزان که دولت بیشتر سرمایه‌گذاری کند، شرایط برای فعالیت بهتر بخش خصوصی بیشتر فراهم می‌شود.

وی با بیان اینکه امنیت سرمایه‌گذاری مولفه بسیار مهمی است، تصریح کرد:‌ به دلیل اینکه رانت در اقتصاد کشور وجود دارد، ریسک سرمایه‌گذاری و فعالیت در اقتصاد بالا است؛ همه فکر می‌کنند باید از رانت برای سرمایه‌گذاری استفاده کنند، در حالی که بدون توجه به آنها باید با توجه به ظرفیت موجود اقتصاد کشور فعالیت خود را آغاز و ادامه دهند.

به گفته وی یکی از الزامات بهبود بهره‌وری در اقتصاد عدم اتکاء فعالان اقتصادی به رانت‌های نفتی و دولتی است.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها